“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 грудня 2023 рокуКількість маніпуляцій в телеграм-каналах минулого тижня знову зросла, після формування так званої «команди президента» та реєстрації Путіна в ЦИК, кандидатом на чергові президентські вибори.

Цього тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 44% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії - Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями вийшли дії української армії – обстріли окупованих міст Токмаку та Бердянськ, розповіді полонених бійців ЗСУ, наркомани серед військових, фейки щодо акцій на похорони військових в ритуальних службах і так далі. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».

Продовжують маніпулювати темою виборів на тимчасово окупованих територіях, зокрема «прозорою» роботою виборчих дільниць, які не мають нічого спільного з демократичними виборчими процесами. Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася використання російської мови в Україні, утисках ПЦУ, територіальної цілісності.

За період моніторингу з 18 по 22 грудня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став однойменний телеграм-канал «Запорожский Вестник» з 33% маніпуляцій. На другому місці канал колаборанта, що іменує себе так званим «очільником громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова. На каналі було зафіксовано 31% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Третю сходинку з невеличким відривом в 25% маніпуляцій від загальної кількості дописів посідає окупаційний телеграм-канал «Энергодар Сегодня». Продовжували продукувати маніпуляції в кожному п’ятому матеріалі «Токмак Сегодня» и «Днепрорудный Сегодня»

Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал Владимира Рогова. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії, а також були присутні фейки щодо ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики – трохи більше 14% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував на своєму каналі 10% фейків, а «Запорожский Вестник». – 9%. І при цьому 3% фейків обійшовся «Бердянск Актуально». Ще 5 каналів на диво цього тижня взагалі були без фейків – «Администрация Города Мелитополь», «Энергодар Сегодня», «Днепрорудный Сегодня», «Типичная Акимовка» и «Мелитопольская районная администрация».

Всього ж телеграм-каналах було виявлено 121 маніпуляція (або 31%) і 46 фейків (6%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це майже в півтори рази менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

У Запорізькій області окупанти опублікували фейк про 75% українців, що слідкували за пресконференцією Путіна

Представники окупаційної влади у Запорізькій області поширили інформацію про те, що нібито переважна більшість українських інтернет-користувачів дивилася трансляцію з Путіним.

Зокрема, 18 грудня, в день проведення пресконференції президента України Володимира Зеленського про це написав окупаційний канал «Токмак Сегодня», що часто розміщує перепости контенту з прокремлівських телеграм-каналів

«После того, как стало известно, что 75% украинцев смотрят прямую линию вопросов и ответов Путина, Зеленский решил провести собственную «большую пресс-конференцию» впервые с начала СВО», - зазначається в телеграм-каналі.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 грудня 2023 року, фото-1

Аналогічну інформацію опублікували і проросійські телеграм-канали та ряд ЗМІ, такі як газета «Комсомольская правда», Pravda.ru, Ura.ru , «Украина.ру», ИА «Красная весна» та інші новинні ресурси. В своїх повідомленнях вони опиралися на якісь дані дослідницького інституту Gallup, де вказано, що 75% українців, у яких є інтернет, дивилися пряму лінію з Путіним за допомогою сервісів VPN. Глубина перегляду склала рекордні для України 50%.

Насправді ж на офіційному сайті Gallup, а також в їх соцмережах (X, Instagram, Facebook) немає жодних згадок про таке дослідження. Востаннє про Росію дослідники писали у листопаді 2023 року за результатами дослідження довіри мешканців РФ до власної армії.

Таким чином, окупаційний телеграм-канал оприлюднив неправдиву інформацію про неіснуюче дослідження. Який відсоток українських інтернет-користувачів на самому місці слідував за прес-конференцією Путіна в прямому ефірі, невідомо.

Маніпулятивним також є твердження про те, що Володимир Зеленський лише зараз вперше провів пресконференцію з початку повномасштабного вторгнення. Насправді, лише в 2023 році він провів велику конференцію на День журналіста, 6 червня 2023 року, яка тривала півтори години та відбувалася у Маріїнському палаці. Ще одну велику прес-конференцію Володимир Зеленський провів у першу річницю повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2023 року. Протягом 2022 року він провів одну велику прессконференцію у квітні, де обговорювалися важливі питання, такі як візит голови Пентагону до Києва, можливе використання ядерної зброї Росією, участь Романа Абрамовича у переговорах та інше.

Фейк про те, що букмекерські контори організовують ставки на прильоти в Україні

Представники окупаційної влади минулого тижня поширювали історію про одну з найбільш відомих букмекерських контор в Україні, в якій нібито з'явилися ставки на бомбардування Києва та можна «підняти» гроші, якщо вгадати кількість прильотів по столиці.

«Теперь можно поднять деньги, если угадать количество прилетов по городу. Также есть варианты ставок на работу ПВО: количество сбитых Гераней, Искандеров и Калибров. Судя по коэффициентам, букмекер не очень верит в украинское ПВО. Если на поражение беспилотников еще есть какой-то смысл ставить, то в случае с ракетами можно только потерять деньги. Зато на попадание по самим комплексам ПВО вполне реально выиграть с неплохим коэффициентом. Лудоманы кусают локти, почему год назад этого всего не было в линии», - зазначається в дописі телеграм-каналу «Запорожский Вестник» від 21 грудня.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 грудня 2023 року, фото-2

В прикладених скрінах до цього посту, можна побачити, що мова йде про букмекерську компанію «Фавбет». На сайті компанії є розділи зі ставками виключно на спорт за категоріями - футбол, теніс, баскетбол, хокей, водне поле, шахи і так далі.

Якщо уважно поділитись на прикріплений скріншот, то внизу можна побачити, що він був зроблений також саме на сторінці «спорт», оскільки виділений іншим кольором, а потім за допомогою фотошопу наклали розділи з назвою «Обстріл буде», «Тотал Ударів», «Тотал Збитих Калібрів і так далі.

Фейк про українські ритуальні компанії, що купують списки солдат у воєнкомів та пропонують знижки на поховання дружинам воїнів ЗСУ

Найулюбленіша тема окупаційних телеграм-каналів – дискредитація ЗСУ та маніпуляції на темі ТЦК. Цього разу пропагандисти вирішили об’єднати все в одне і вигадали історію про ритуальну компанію в Дніпрі, що пропонує знижки на труни і мармурові плити.

«Женам украинских солдат в Днепропетровске приходят сообщения от ритуальных контор с «заманчивыми» предложениями. Крупные скидки на все виды погребения, а также на надгробные плиты. Вопрос: кого же им предлагают похоронить? Конечно же собственных мужей. Правда, мужья еще живы. Но кого это сейчас в незалежной останавливает? Откуда у могильщиков списки солдат, в свою очередь вопросом не является – их продают ритуальщикам сотрудники военкоматов. Не настолько хороший заработок, как на разрешениях на выезд за границу, но все-таки живая копеечка», - зазначається в дописі телеграм-каналу «Запорожский Вестник» от 22 грудня 2023 року.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 грудня 2023 року, фото-3

В зображені, який виставляють автори допису в якості підтвердження зверху можна побачити актуальний час на момент скріну екрану телефону нібито з чату однієї з окремих бригад Дніпра – 10.30. Якщо ж уважно подивитися на час листування, що зображений на скріні, то останні повідомлення приходили в 10.32 та 10.33, що є абсолютно неможливим за умови, що скрін був зроблений саме в той час, який вказаний у верхньому лівому кутку.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 грудня 2023 року, фото-4

Ця невідповідність вказує на те, що мова йде про відфотошоплене зображення.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW