Хоча календарний сезон полуниці ще не розпочався, та на прилавках українських магазинів та ринках вже можна помітити улюблену для багатьох червону ягоду. І звичайно, можна почекати до червня, щоб ціна стала привабливішою. Та якщо хочеться поласувати полуницею тут і зараз, варто знати декілька важливих нюансів для вибору якісної ранньої ягоди.
Хороші ягоди повинні бути однорідного яскравого червоно-рожевого кольору, без пом'ятості та нерівностей.
Якщо ягоди мають інтенсивний червоний або темно-червоний колір, то вони на піку стиглості або вже перестигли. Цілу і не пом’яту ягоду потрібно вжити відразу після покупки. Після кількох днів у холодильнику вона зіпсується.
Не варто вибирати ягоди неприродного яскравого кольору – це мож свідчити про присутність "хімії".
Зелені плями або білий кінчик – ознаки незрілості плода. Дуже бліда полуниця – теж недозріла. А ще така полуниця зазвичай несолодка.
Зазвичай полуниця має правильну округлу чи подовжену форму та листочки зеленого кольору. Якщо листя немає, то брати таку полуницю не варто - через місце від листя в ягоду могли потрапити мікроби й такі плоди дуже швидко псуються.
Листя має бути тільки зеленого кольору. Полуниця з сухим чи жовтим листям була зірвана вже давно. А вживати її можна максимум через три дні після збору.
Якщо між м'якоттю та листям є відстань – полуниця точно солодка. Якщо листя прилягає щільно - ягоди з кислинкою.
У полуниці має бути насичений аромат. Якщо його немає, то, можливо, її зростання прискорили якимись добавками та добривами. Якщо є сторонні чи навіть неприємні запахи – плоди могли обробити хімікатами. Також це може свідчити про неправильне зберігання чи початок процесу гниття.
Найкращий варіант – порційні упаковки. Це можуть бути картонні, дерев'яні чи пластикові бокси. У такій тарі ягоди не мнуться і не пускають багато соку.
Якщо помітили на полуниці сіру гнилизну, у жодному разі не купуйте її. Збудник сірої гнилі – грибок Botrytis cinerea. Він викликає на ягодах появу сірих плям і сам проникає у тканини м'якоті плода.
Вдома обов'язково почистіть, вимийте та відділіть хорошу ягоду від поганої. Достатньо однієї зіпсованої ягоди, щоб до вечора половина коробки стала непридатною для вживання. Складіть окремо пом’яті і повністю цілі ягоди. Намагайтеся викладати на суху поверхню в один шар.
М'які ягоди промийте теплою водою - їх можна відразу споживати. Якщо хочете заморозити, то промийте, дайте стекти воді та викладіть сухі ягоди по одній на обробну дошку. Поставте в морозилку, а потім пересипте готові ягоди в пакети для зберігання.