Як просувається відбудова ДрамтеатруРакетна атака на Чернігівський Драмтеатр 19 серпня 2023 року стала трагедією для усієї України. 7 загиблих, понад дві сотні поранених, понівечені архітектурні пам'ятки — типові ознаки ненависного “русскава міра”. Відбудувати споруди можна, особливо коли в цьому охоче допомагають міжнародні партнери. А от людські життя повернути неможливо, і ми у скорботі схиляємо голову перед жертвами російського військового злочину.

Спільними зусиллями працівників театру, волонтерів та благодійників роботи з відновлення почалися буквально на наступний день після ракетної атаки. Як вони просуваються зараз, що вже зроблено і що заплановано на найближче майбутнє? Про це журналістам на брифінгу, присвяченому стану відновлення об'єктів культури, які було пошкоджено або зруйновано внаслідок російської агресії, розповідала Людмила Замай, директорка Департаменту культури і туризму, національностей та релігії Чернігівської ОДА.

Пані Людмила зауважила, що станом на сьогодні внаслідок повномасштабного вторгення в області налічується 132 об'єкти культури, що зазнали руйувань. Відбудова усіх цих пошкоджених споруд вимагає чималих коштів, тому з цим завданням Чернігівщині допомагають впоратися іноземні партнери.

Оскільки на сьогодні державний й обласні бюджети спрямовані на безпеку й оборону, а також на відновлення критичной й соціальної інфраструктури, об'єкти культурної інфраструктури відновлюються здебільшого за кошт благодійників”.

Напочатку вересня було складено експертний звіт за результатами обстежень театру. Будівлю визнали непридатною для використання. Чернігівська ОВА залучила до співпраці Міжнародний фонд “Партнерство за сильну Україну” (Швейцарія, Швеція, США, Канада, Фінляндія та Велика Британія), агентство міжнародної технічної експертизи Expertise France та Центр допомоги мистецтву України із Німеччини.

Міжнародний фонд взяв на себе встановлення нових вікон та дверей замість побитих та понівечених. На сьогодні ці роботи майже завершено: встановлено 182 вікна, 25 вхідних дверей та 85 внутрішніх. Залишилося лише влаштувати внутрішні та зовнішні відкоси, але це робитимуть за більш сприятливих погодних умов.

Франція виділила кошти на проведення протиаварійних невідкладних консерваційних робіт. Агентство узгодило договір з головним підрядником, якого визначив сам благодійник, було проведено торги. За кошти агентства змонтували будівельний паркан. Проект протиаварійних невідкладних консерваційних ролбіт передбачає проведення демонтажних робіт, підсилення конструкцій і цегляних стін, облаштування покрівлі на ПВХ мембрану і утеплення перекриття. Ці роботи за планом продовжуватимуться до березня 2024 року.

Німеччина ж виділила 50 000 євро на протиаварійні роботи всередині приміщення театру. Підрядною організацією вже закуплено підвісну стелю зали театру та металеву стелю Армстронг. Тривають роботи з встановлення прохідної галереї, щоб театр зміг повноцінно функціонувати. Відремонтовано вхідні дубові двері.

Станом на сьогодні встановлено будівельні ліси, проводиться протиаварійний ремонт у глядацькій залі, монтуються металеві арки для укріплення конструкції. Орієнтовний дедлайн - січень 2024 року. Систему електропостачання вже відновлено. Відновлена система електропостачання. Зараз в театрі діють два сценічних майданчики - Біла сцена і “Сцена на сцені”. Попри всі складнощі, Шевченківці змогли не просто відкрити новий сезон у понівеченому театрі, але й потішити чернігівського глядача трьома прем'єрами, і це захоплює і зайвий раз переконує: наш народ — незламний.

Ольга Мелашенко

Чернігівська Медіа ГрупаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW