У яких країнах Європи росія найчастіше просуває свої наративиФактчекінговий проєкт незалежної аналітичної платформи «Вокс Україна» проаналізував, у яких країнах Європи найбільше нартивів шерить російська федерація.

VoxCheck з початку повномасштабної війни в Україні моніторить російську дезінформацію в шести країнах Європи.

Від початку повномасштабного вторгнення команда VoxCheck моніторила та аналізувала проросійські ЗМІ у шести країнах: Німеччині, Італії, Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині.

Загалом виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікувала звіти про результати моніторингу. Також їх можна побачити на вебсайті бази даних “Propaganda diary”.

Нещодавно вони виклали звіт щодо того, які головні фейки про Україну з’являються в Європейському суспільстві.

Загалом дослідники виявили 27 дезінформаційних наративів та 367 фейків, які поширювали в 93 медіа з різних країн. Загальна кількість дезінформаційних кейсів із 24 лютого 2022 року по жовтень 2023-го — 13 131.

Найбільше дезінформації про Україну поширювала в медіа з Польщі (3242 кейси), Угорщини (2242) та Словаччини (2155).

Найпопулярніші наративи, які закидали в суспільство Європи: "Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях" (1584), "Дії України та Заходу змусили Росію розпочати війну" (1347), "Нацизм в Україні" (1322).

Особливість російських наративів у тому, що деякі джерела продовжують повторювати фейки, вигадані ще у 2014-му. Наприклад, Роберт Фіцо, новий прем’єр-міністр Словаччини, повторив фейк російської пропаганди під час передвиборчої кампанії: мовляв, "війна в Україні почалася у 2014 році, коли українські "нацисти" і "фашисти" почали вбивати росіян на Донбасі".

У проросійських виданнях Революцію Гідності досі вважають державним переворотом, російську агресію з 2014 року — громадянською війною, а підрозділ "Азов" називають батальйоном, хоча на початку повномасштабного вторгнення він уже був полком, а тепер розширився до бригади.

Водночас деякі проросійські медіа іноді актуалізують старі наративи через нові інфоприводи. Наприклад, війну між Ізраїлем та ХАМАС: з’являються фейки про те, як у бійців ХАМАСу начебто знайшли зброю, передану Україні, або про те, як Ізраїль фабрикує воєнні злочини, "так само як Україна це зробила в Бучі".

Найкраще російські наративи заходять у країнах, де на політичному рівні присутні прибічники російської політики. Так, у деяких країнах, наприклад, Польщі, проросійські політики можуть навіть цитувати те, що є дезінформацією чи російським фейком, а ЗМІ, у свою чергу, виставляти це, як заяву політика.

Багато також залежить від медіа. Якісне ЗМІ, найчастіше фільтрує інформацію і має змогу визначити, де звучать російські наративи, а де справжня думка.

Тому і наших читачів ми закликаємо уважно ставитись до повідомлень та довіряти лише перевіреним джерелам.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW