У відповідь на путінську воєнну агресію проти України США та ЄС запровадили безпрецедентні санкції, спрямовані на обмеження здатності кремля фінансувати війну. В 11 санкційних пакетів та 13 тис. різних обмежень (більше ніж кількість санкцій проти Ірану, Куби та Північної Кореї разом) потрапили російська банківська система, промисловість і енергоносії. Масштабні санкції були спрямовані проти представників російської еліти та великого бізнесу. Передбачалось, що накладення економічних втрат на російську еліту позбавить кремль політичної підтримки, уразить ланцюги військового постачання та закриє путіну доступ до обладнання, технологій і послуг, необхідних йому для ведення війни проти України.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували, що заважає ефективності західних санкцій проти росії
Наприкінці другого року війни аналітики Atlantic Council, Єльського університету та Інституту Карнегі оцінили, наскільки економічні санкції Заходу вплинули на спроможність кремля вести війну проти України.
Більше 1100 міжнародних компаній повністю припинили роботу в росії, яка виявилась не здатною сповна замінити їхню роботу. Введена G7 у грудні 2022 року гранична ціна на російську нафту в $60 за барель на початковому етапі призвела до втрати рф приблизно $47,3 млрд доходів.
Проте варто визнати, що запроваджені колективним Заходом обмеження поступово втрачають ефективність. Ба більше, російська економіка демонструє ознаки помірного відновлення, що дозволило мінфіну рф закласти в бюджет 2024 року рекордні обсяги видатків на війну.
Чому так сталося?
По-перше, західні санкції мали лазівки, винятки або недоліки, якими і скористалась росія. Тож, заборона SWIFT була половинчастим заходом, який не поширювався на банки, що проводять енергетичні операції. В результаті, «Газпромбанк» і «Сбербанк» зберегли доступ до SWIFT, оскільки здійснювали платежі під час торгівлі енергоносіями і без будь-яких обмежень можуть проводити міжнародні банківські операції. Крім того, рф підготувалася до такого розвитку подій, створивши власну систему банківських платежів «Мир».
Виявилось, що експортні обмеження цін на нафту не мають надійного механізму примусу, тому попри заборону рф продає нафту дорожче $60 за барель (у вересні та жовтні ціна експорту російської нафти перевищила $80 доларів за барель).
У відповідь на повну заборону ЄС експорту російських алмазів, кремль переорієнтував його до третіх країн, зокрема ОАЕ.
Хоча рахунки рф на Заході було заморожено, кремль накопичив свої золоті запаси задовго до вторгнення 2022 року, що дало змогу пом’якшити санкційний ефект і стримати падіння курсу рубля, а відповідно і рівня життя росіян.
По-друге, хоча західні санкції і завдали істотної шкоди російській економіці, доходи від продажу нафти забезпечили кремлю найважливіший потік фінансування, а підприємства шукають можливості для обходу обмежень. Так, обійти обмеження цін на нафту кремль зміг завдяки так званому тіньовому флоту, коли рф скуповувала чи брала в оренду старі танкери з невідомими власниками та без страхування (або зі страховими договорами не із західними компаніями) доставляла свою нафту.
На тлі заборони США і союзниками експорту до рф товарів і технологій військового та подвійного призначення й запровадження багатостороннього експортного контролю, росія почала закуповувати військові компоненти через посередників і виробників у третіх країнах, у т.ч. й західні. Наприклад, 75% американських мікрочипів було поставлено в рф із Гонконгу та Китаю. А всього із січня до липня 2023 року москва імпортувала військових технологій на суму $798 млн (для порівняння – у перші 5 місяців війни рф ввезла товарів на $489 млн). Таким чином рф змогла налагодити ремонт військової техніки – зокрема для ремонту літаків у 2022 році росія імпортувала з Китаю й Туреччини запчастини американського виробництва на $14 млн.
Що робити для виправлення ситуації?
Змусити рф утримати ціну в $60 за барель можна шляхом запровадження санкцій проти танкерів, які транспортують російську нафту через територіальні води країн G7/ЄС та ігнорують стандарти безпеки і необхідність технічного обслуговування, що може призвести до розливу нафти й екологічних катастроф. Це змусить москву для забезпечення міжнародних стандартів безпеки звернутися до західних страхових компаній, що збільшить собівартість нафтових перевезень і, відповідно, зменшить доходи рф.
З урахуванням того, що експорт алмазів є дуже цінною заміною валюти для російського бюджету, Заходу слід посилити перевірку операцій за участю компаній, що торгують дорогоцінним камінням, і переконати неєвропейські країни закрити для росії цей ринок.
Щоб закрити лазівку реекспорту західних військових компонентів, уряди західних країн повинні обмінюватися інформацією з приватним сектором для виявлення кінцевих покупців, а за результатами розслідувань порушень експортного законодавства заводити кримінальні справи.