Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”Війна показала, що росія - майстер вигадувати фейки та маніпуляції. Але з часом виявилося, що рф не завжди придумує якусь нову брехню, а замість цього випускає вже стару “перевірену часом”.

Під час повномасштабної війни росія систематично розганяє в українському медіапросторі різні фейки, маніпуляції та інформаційно-психологічні операції. Їх головна мета - підірвати моральний стан українців, роз’єднати їх між собою, посіяти недовіру та агресію відносно української влади.

Один зі способів, до якого росія періодично повертається в інформаційній війні - це мобілізація українських жінок. Так, країна-агресор з періодичністю повторно запускає фейк про те, що в Україні, ніби-то, тепер мобілізують всіх жінок.

Ми зібрали докази того, що рф вже кілька разів користувалася прийомом під назвою “мобілізація жінок” та проаналізували найбільш гучні приклади. У відповідь на самі фейки також наведемо офіційну позицію української влади, яка не перестає їх спростовувати. Також розкажемо, як шкодять подібні “вкиди” і як їм протистояти.

Червень 2022 року - росіяни розганяють фейк про мобілізацію жінок

Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”, фото-1

Центр протидії дезінформації при РНБО застеріг, що проросійські Телеграм-канали поширили фото документу, нібито підписаного Начальником Генштабу ЗСУ С.Шапталою, в якому йдеться про те, що територіальним центрам комплектування необхідно “до 15.06.2022 року підготувати списки жінок, що стоять на військовому обліку … і провести мобілізаційні заходи, а до 31.06.2022 року організувати заходи для постановки на військовий облік жінок у віці від 18 до 60 років”

Однак ця інформація не відповідала дійсності, а сам документ виявився фейковим. Начальник Чернігівського ОТЦК та СП О.Гончарук зауважив, що “зараз немає потреби для обов’язкового призову на військову службу жінок”

Липень 2022 року - в російському медіапросторі вкотре запустили фейк про мобілізацію жінок в Україні

Тоді цей фейк став ширитися й українським медіапростором, оскільки питання призову жінок активно обговорювалося в нашій країні, а законодавча база щодо жінок в армії все ще доповнюється та переглядається. 

Фейк спростувала заступниця Міністра оборони Ганна Маляр. Вона сказала, що ЗСУ не потребують примусової мобілізації жінок. Крім того, ніяких обмежень щодо перетину кордону для жінок не планується.

Березень 2023 року - роспропаганда знову повертає тему мобілізації жінок у порядок денний

Пропаганда рф через проросійські Телеграм-канали продовжила дискредитацію української мобілізації, знову скориставшись темою призову жінок. Про це розповіла заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у телеграмі. 

Маляр підкреслила, що в Україні не мобілізують жінок без їхньої згоди, навіть медиків, і не направляють без їхньої згоди на передову. А якщо військовозобов’язаним жінкам приходять повістки, то це для уточнення даних. Бо вони, згідно з законом, повинні це робити кожні п’ять років.

Квітень 2023 року - брехня набуває “нових сенсів”. В рф стверджували, що ЗСУ набирали жінок з хімічною освітою для підготовки провокацій

Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”, фото-2

Кремлівський ставленик “народної міліції” так званої “лнр” розповідав про те, що в Україні на війну нібито вербують жінок, які мають освіту у сфері хімії, біології. Додавалося, що у такий спосіб Україна готується до "провокацій" із хімічною зброєю.

Насправді ж 7жовтня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 6482 “Про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних”. Згідно з переліком професій від Міноборони, жінки зазначених спеціальностей, придатні за станом здоров’я до служби, можуть за бажанням стати на військовий облік. Зокрема серед професій є напрямки хімії та біології. 

Січень 2023 року - роспропаганда знову поширює фейк про масову мобілізацію жінок

Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”, фото-3

Кремлівські ЗМІ та Телеграм-канали розповсюдилм недостовірну інформацію про нібито підготовку до масової мобілізації жінок України, - повідомляє Укрінформ.

Пропагандисти навели фото сітілайту із зображенням хлопчика, який плаче. 

Насправді сітілайту з такою “соціальною рекламою” в Україні ніколи не існувало. А фото хлопчика можна знайти в інтернеті через Google photo. 

Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”, фото-4

Також російська підробка містить помилки. В українській мові існує клична форма, тому правильно було написати “мамо”.

Номер телефону на “сітілайті” – це гаряча лінія Командування Сил територіальної оборони України. Але номер, вказаний пропагандистами, був актуальним до 23 лютого 2022 року, відколи діє постанова Кабміну №154. Згідно з нею, питаннями проходження військової служби займаються ТЦК та СП.

Липень 2023 року - з’явилися фейки про мобілізацію вагітних

Масова мобілізація жінок, і навіть вагітних - як роспропаганда “наступає на одні й ті самі граблі”, фото-5

Проросійські Телеграм-канали поширили інформацію про нібито мобілізацію вагітних жінок в Україні. Як доказ додали скріншот з матеріалу УНІАН, в якому йшлося, що в Україні насправді представили нову форму для жінок-військових. 

В оригінальному матеріалі додавалося, що передбачена форма і для вагітних. Створювати жіночу військову форму волонтери почали у відповідь на запит самих військовослужбовиць.

Поширюваний фейк розрахований на «внутрішнього» споживача та має на меті створення осередків соціальної нестабільності в окремих регіонах України.

Як є насправді

Міноборони України не перестає повторювати, що жінки в Україні не підлягають обовʼязковій мобілізації. Це стосується навіть професій з Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

З 1 жовтня 2023 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов'язані реєструватися в ТЦК та СП. Згідно з новим порядком військового обліку, жінки інших спеціальностей, споріднених з військовими, можуть стати на облік за власним бажанням. 

Також важливо додати, що українки до 2026 року не підлягатимуть обов'язковій мобілізації. Зміни стосуються лише системи обліку. До 2026 року навіть українки, які мають медичну спеціальність - єдину, за якою вони можуть підлягати мобілізації, не матимуть обов’язкової постановки на облік. Інші професії – тільки у добровільному порядку. Про це заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила в ефірі телемарафону.

Тобто ще раз зазначимо: жінки в Україні вступають до війська суто за власним бажанням, тобто добровільно. 

Яка мета фейків про мобілізацію жінок

Своїми вкидами роспропаганда переслідує такі цілі:

 1. Посіяти паніку, страх та збентеження серед цивільного українського населення;

 2. Викликати недовіру з боку цивільних до керівництва України, зокрема до Міністерства оборони;

 3. Підірвати авторитет Збройних сил України;

 4. Дискредитувати українську владу, систему оборони та мобілізації;

 5. Викривити в очах українців головну мету мобілізації та підмінити її сенс, який полягає перш за все в тому, щоб захистити незалежність та суверенітет України, її право на самовизначення та існування.

Як цивільним українкам та українцям захиститися від подібної брехні

 • Завжди шукайте першоджерело інформації;

 • Звертайте увагу на те, хто озвучує цей меседж, дає коментар тощо;

 • Перевіряйте інформацію як мінімум у трьох різних джерелах;

 • Шукайте інформацію не тільки в українських ЗМІ, а ще й на офіційних сторінках різних гілок влади, які відповідають за те чи інше питання;

 • Одна з ознак фейків - помилки у тексті, тож звертайте на них увагу;

 • Джерело фото перевіряйте через Google photo

 • Пам’ятайте, що серед Телеграм-каналів, які розказують про Україну - чимало проросійських.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW