З 1 жовтня військовий облік для жінок стає обов'язковим: кому насамперед треба з'явитися в ТЦК, які обов'язки та обмеженняЗ 1 жовтня 2023 року у зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", деякі українки зобов'язані ставати на військовий облік. Насамперед це стосується жінок із медичними спеціальностями.

Що означає військовий облік для жінок, кого можуть призвати та чи будуть обмеження для виїзду за кордон, розповідає УНІАН.

Кому з жінок потрібно з'явитися до ТЦК з 1 жовтня

З початку жовтня поточного року на військовий облік мають стати всі жінки-медики віком від 18 до 60 років: лікарі, медсестри, акушерки, стоматологи, фармацевти. При цьому спеціальність враховується і за дипломом, і за місцем роботи. Військовий облік жінок регулюється указом № 35 Міноборони.

Постановка на військовий облік передбачає отримання таких самих обов'язків, як і у військовозобов'язаних чоловіків. Жінки-медики зобов'язані:

 • проходити підготовку до служби;
 • вчасно повідомляти про важливі зміни в житті (зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності, статусу ВПО);
 • повідомляти про працевлаштування.

Жінкам-медикам, які не стануть на військовий облік протягом 1 місяця після закінчення медичного вузу, загрожує покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 гривень. Крім того, адмінпокарання передбачено також для керівників підприємств, де є не обліковані військовозобов'язані жінки.

Жінки, що мають спеціальності, споріднені з військовими, можуть стати на облік добровільно.

Як стати на військовий облік жінкам

В Україні військовозобов'язані жінки стають на облік ще під час здобуття медичної освіти. ВУЗи надають список випускників і випускниць в ТЦК за 2 місяці до закінчення навчання. Протягом 1 місяця після закінчення навчання медики повинні самостійно з'явитися до військкомату. Ці норми регулюються Постановою Кабміну №1487.

З 1 жовтня до ТЦК мають з'явитися всі жінки-медики, які ще не встали на військовий облік. При цьому пишеться заява про взяття на облік і надаються такі документи:

 • паспорт;
 • ідентифікаційний номер;
 • документ про отримання спеціальності (професії);
 • довідка з роботи із зазначенням спеціальності;
 • свідоцтво про народження дітей (документ про опіку);
 • свідоцтво про одруження;
 • фото 3х4.

Далі заводиться особиста справа і військовозобов'язану направляють на медогляд.

Військовий облік для вагітних і матерів

З'явитися до ТЦК мають всі жінки-медики, що також стосується вагітних та матерів малолітніх дітей. При цьому вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби. Жінки, що мають дітей, визнаються непридатними до призову, якщо вони:

 • виховують дітей самостійно;
 • мають трьох і більше неповнолітніх дітей;
 • виховують дитину з інвалідністю;
 • мають чоловіка, який служить в ЗСУ.

Мобілізація жінок після постановки на облік

За словами заступниці Міністра оборони Ганни Маляр, мобілізація жінок в Україні наразі не планується. Служити в ЗСУ жінки можуть лише добровільно, у тому числі медики, яких направляють на фронт лише за їхньою згодою.

Заборона виїзду за кордон для жінок-медиків

У законодавстві України не розрізняється стать військовозобов'язаних, тому придатні до служби жінки повинні мати таку ж заборону на виїзд за кордон, як і чоловіки.

Водночас адвокат Марина Бекало в коментарі для ТСН зазначила, що поки що всі жінки можуть вільно виїжджати з України. За її словами, прикордонники не отримували доступу до інформації про військовий облік жінок. Це також підтвердила Ганна Маляр.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW