Укриття в Чернігові: що з ними та як знайти?Події 19 серпня у Чернігові, коли окупанти обстріляли драмтеатр, через що 7 людей померло й понад 200 зазнало поранень, змусили чернігівців згадати про дещо майже забуте – про укриття.

Тому ми вирішили поцікавитися у представників влади: в якому стані знаходяться укриття Чернігова та як дізнатися де знаходиться найближче до вас.

Укриття на перевірці

Як ми розповідали, напочатку серпня у Чернігові стартувала перевірка стану укриттів, що має завершитися до 25 вересня.

Олег Шамрук

-Станом на сьогодні йде перевірка стану укриттів. Складаються відповідні акти. За результатами перевірки будемо приймати рішення по доукомплектуванню або модернізації якихось конкретних укриттів. На виконання вимог постанови Кабінету міністрів перевірка має проводитися щоквартально, до 25 числа останнього місяця кварталу, - зазначив у коментарі нашому виданню начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради Олег Шамрук.

Чиновник міськради не зміг назвати точну кількість перевірених наразі укриттів, пославшись на те, що їх кількість постійно змінюється.

Як з’ясувалося, на цю ситуацію вплинула нещодавня ракетна атака російських окупантів на Чернігів: через неї перевірку наразі проводить набагато менше людей, аніж це було заплановано:

-Під час засідання міської комісії з надзвичайних ситуацій я запропонував міській раді створити 30 комісій (для перевірок укриттів, - прим.). Для того, щоб можна було своєчасно перевірити всі стаціонарні укриття (сховища) та найпростіші укриття типу «підвал». Приблизно по 40 сховищ припадало на кожну комісію. Ця робота мала розпочатися тиждень тому, - розповідає очільник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський. – Але через те, що в нас трапилася трагедія – ракетний удар по драмтеатру, члени комісії від управління ЖКГ долучилися до оцінки цих руйнувань. І комісії, які були призначені, не змогли розпочати роботу у повному обсязі. Наразі працюють дві комісії, й з наступного тижня (тобто з 4 вересня, - прим.) працюватимуть 10 комісій. Інші будуть вводитися поетапно.

Станом на 30 серпня було перевірено 15 стаціонарних укриттів й 16 найпростіших укриттів (підвалів). При цьому усього підвалів-укриттів у місті нараховується 1360.

Дмитро Брижинський

-Головне, на що я орієнтував членів комісії: нам потрібно визначитися хто конкретно відповідальний за кожне укриття. Бо багато у цьому питанні незрозумілого: хто балансоутримувач, хто – не балансоутримувач. Хоча моя позиція тут зрозуміла: відповідальним за утримання є той керівник, який або обслуговує дану будівлю, або є балансоутримувачем, або керівником підприємства (якщо мова про житлові будинки – це або ОСББ, або ЖЕК), - підкреслює Дмитро Брижинський.

Укриття в освіті

Укриття в НУ «Чернігівська політехніка»

Як ми писали раніше, 30 з 31 закладу шкільної освіти Чернігова у 2023/24 навчальному році працюватимуть очно. Єдиною школою, яка навчатиме учнів лише онлайн, стане школа № 4. Причина в тому, що вона не має ані власного укриття, ані укриття поруч, в якому могли б сховатися школярі.

Втім, й іншим школам доведеться корегувати навчання, аби одночасно у школі знаходилося стільки учнів, скільки вміщатимуть укриття:

-Не всі школи забезпечують одночасне укриття всіх учнів, тому було запропоновано директорам цих навчальних закладів переглянути режим навчання: або в дві зміни, або в одну зміну, але щоб воно (шкільне укриття, - прим.) одночасно забезпечувало укриття всіх учнів, які на момент повітряної небезпеки перебуватимуть у школі, - розповідає Дмитро Брижинський.

Проблеми з доступом до укриттів

Укриття у Чернігові

Варто нагадати, що, як пояснюють рятувальники, вимоги вільного доступу до підвалів-укриттів будь-яких бажаючих під час повітряних тривог є законними. Тобто будь—хто має право сховатися у будь-якому укритті (навіть якщо мова про підвал багатоповерхівки)під час тривоги.

Втім, з цим іноді з цим виникають проблеми. Як розповідає Дмитро Брижинський, нещодавно до нього зверталася жінка, яка з двома дітьми намагалася потрапити до укриття будинку № 3 на вулиці Мстиславській, що обслуговує КП «Деснянське». Але виявилося, що там зачинено. Втім, у даному випадку винний людський фактор:

-Цей будинок обладнаний кодованими замками. На дверях навіть був написаний код. Чому ця жінка не змогла потрапити у середину? Бо людина, яка остання виходила, закрила не на кодовий, а на звичайний замок, й якщо кодовий відкрився, то для іншого треба було мати ключ. За 10 хвилин прибули працівники КП та організували доступ. Тож реагування, у плані надання доступу, є. Як воно (укриття, - прим.) обладнане – питання інше, - каже Дмитро Брижинський.

Як каже очільник МВА, вільний доступ до чернігівських укриттів є, але не всюди (точну інформацію мають систематизувати по закінченню перевірки).

Окремо в цьому плані працюють з керівниками підприємств, на території яких знаходяться укриття:

-Два тижні тому я зустрічався з керівниками підприємств, на балансі яких є укриття, але куди, під час раптових перевірок патрульної поліції, правоохоронці не змогли потрапити. Ми поспілкувалися, з’ясували чому так сталося. Десь є об’єктивні причини, десь – суб’єктивні. Але всі запевнили, що вони попрацюють над усуненням недоліків та зроблять так, щоб був доступ до укриттів, - розповідає керівник МВА.

Чи готують до зими?

А у вашому укритті є генератор та біотуалет?

Під час засідання 25 серпня, виконком міської ради прийняв рішення «Про передачу аптечок для облаштування найпростіших укриттів», яким 2025 аптечок (кожна – вартістю 821 гривня) для надання домедичної допомоги передається комунальним підприємствам Чернігова:

-Старші будинків, які раніше отримували генератори, зараз вони повинні будуть отримати ці аптечки? – питав під час засідання член виконкому Вадим Антошин.

На що отримав відповідь, що аптечки мають отримати відповідальні особи.

Нагадаємо, як ми розповідали раніше, якщо чернігівці хотіли, аби в їх підвалі-укритті був біотуалет та генератор, вони мали брати на себе відповідальність за санітарний стан укриттів та технічний стан генераторів. Тобто матеріально відповідальним ставав найбільш небайдужій.

Саме про цю програму з закупівлі міською радою генераторів для укриттів згадує й Дмитро Брижинський.

-Ми маємо розуміти до чого ми готуємося: або ми намагаємося вберегтися від ракетної небезпеки, або від артилерійського вогню – на цілодобове перебування, або на незначний час. Знаю, що міська рада закуповувала апарат для пакування води, аби забезпечити стаціонарні укриття, відповідно до інструкції якесь майно закупили, щоб забезпечити, в першу чергу, стаціонарні укриття, - говорить очільник МВА.

Як знайти укриття?

Знайти укриття у Чернігові не складно, складніше буває потрапити у середину

-Залишається питання відкритих позначень на місцевості та напрямків руху до цих укриттів. Мною надавалося розпорядження міській раді виготовити покажчики: де знаходиться укриття. Ці покажчики мають бути на кожній зупинці, біля кожного під’їзду. Щоб люди, знаходячись на зупинці, бачили куди треба бігти з цієї зупинки, скільки метрів до укриття. Це ще не зроблено. Під час зустрічі координаційного центру з ліквідації наслідків (ракетного удару 19 серпня, - прим.), я пану Ломаці (в.о. міського голови Чернігова, - прим.) нагадав: «Чому не виконана ця вимога?» - каже Дмитро Брижинський.

Якщо ж під час тривоги ви не знаєте де найближче укриття, але маєте з собою смартфон з інтернетом, знайти безпечний сховок можна на мапі, що доступна на сайті міської ради.

Мапа укриттів доступна на сайті міської ради

Подібна ж мапа є у гуглі (знайти можна за запитом «Укриття Чернігів»). Й, на суб’єктивний погляд автора цього матеріалу, зручніше відкривати мапу безпосередньо у гуглі, бо там, зокрема, можна легко дізнатися які укриття доступні для маломобільних чернігівців, які є протирадіаційними, а які – просто підвалами.

Укриття затопило – кому телефонувати?

Затоплений підвал-укриття у Чернігові

Минулого тижня у підвалі під’їзду, де живе автор цього матеріалу, прорвало каналізацію. Зрозуміло, що укриття затопило. Й, хоча аварію комунальники доволі оперативно усунули, рідина зрозумілого походження на підлозі залишалася ще ледве не тиждень. Тому підвал, де-факто, перестав виконувати функції укриття (бо ховатися у приміщенні, затопленому каналізацією, можна тільки у гумових чоботях та лише у разі крайньої небезпеки).

Що робити, якщо укриття, де-юре, є, але, де-факто, не придатне для того, щоб там ховатися? Дмитро Брижинський відповідає так:

-Можна звертатися до поліції. Приїжджає патрульний наряд. Фіксує, що це укриття або зачинене, або воно в якомусь стані, яке не забезпечує укриття. По-друге, звертатися до ЖЕКів, військової адміністрації, управління цивільного захисту міської ради. Це 4 адреси, куди можна звертатися, аби ці питання вирішувалися, - каже керівник міської військової адміністрації.

За підсумками перевірки, що має закінчитися 25 вересня, чиновники обіцяють організувати пресконференцію, на якій більш докладно розкажуть про стан укриттів у місті.

А ви задоволені станом укриттів у місті? Пишіть ваші думки у коментарях

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа групаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW