Чому країни обмежують доступ до TikTok і як росія експлуатує його для фейківТікТок досі залишається не до кінця вивченою платформою в плані того, як там поширюються фейки, як їх розпізнавати і які ознаки мають акаунти ботів та проросійських фейкоробів.

Китайський додаток TikTok став чи не найпопулярнішою соцмережею в Україні. Люди щодня публікують там сотні коротких відео різного характеру - розважальні, жартівливі, пізнавальні, науково-популярні, відеоогляди, розбори, уривки інтервʼю та пісень.

Українці щодня проводять тут чи не по кілька годин. TikTok навіть через це назвали вбивцею часу. Бо ти заходиш туди на пʼять хвилин, аби трохи відволіктися і підняти собі настрій, а врешті втрачаєш там цілі години. Люди йдуть сюди за позитивними емоціями, але нерідко отримують не тільки їх. 

ТікТок, як і будь-яку іншу соцмережу, використовують і для зворотних цілей. Так, росія з початком свого повномасштабного вторгнення на територію України, поширює тут свої фейки, маніпуляцію, ІПСО та інші відео, мета яких - налякати, збентежити та посварити українців.

Отже, ми спробуємо розібратися, що не так з цією соцмережею, як розрізнити в ній ворожу пропаганду і які ознаки мають акаунти, які цю пропаганду поширюють.

Що не так з TikTok

Вже неодноразово лунали тези про те, що TikTok збирає більше даних про користувачів, ніж того зазвичай потребує соцмережа. 

Так, мережа серверів, яку використовує застосунок для роботи українських користувачів, розміщена в рф, - пояснив експерт з кібербезпеки Андрій Пастушенко.

Вважається, що через додаток Китай збирає для розвідки геолокацію українських військових через відео, які ті публікують. Є думки, що застосунок може отримати доступ і до іншої інформації - фото, паролів, контактів та інших даних. 

У 2021 році тайванський дослідникз Університету Торонто Пеллеон Лін опублікував результати технічного аналізу застосунку. Згідно з ними TikTok може мати приховану функцію, яка порушує конфіденційність користувачів. За його словами, функцію можна вмикати в налаштуваннях сервера, але користувач про це не дізнається. 

У 2023 році власника TikTok також звинуватили у збиранні особистих даних. На компанію ByteDance подали колективний позов через те, що її застосунок CapCut збирає дані користувачів без згоди. Про це повідомляє The Record.

Зазначимо, що саме цей застосунок використовується для монтажу відео для TikTok. 

В позові, поданому в штаті Іллінойс, стверджується, що CapCut порушує Закон штату про конфіденційність біометричної інформації, збираючи скани облич і відбитки голосу. Застосунок також нібито збирає геолокацію, дату народження, стать, фотографії та відео.

У серпні 2023 року The Guardian повідомило, що Європейська рада із захисту даних оштрафує TikTok за порушення конфіденційності дітей в ЄС. Це стало наслідком розслідування, яке у 2021 році розпочав Комісар з захисту персональних даних в Ірландії.

Після того, як TikTok погодився на перевірки в своїй штаб-квартирі в Дубліні, Комісар ЄС з питань технологій Тьєррі Бретон заявив у коментарі CNN, що платформа виділяє значні ресурси на дотримання законодавства, але настав час прискоритися, щоб повністю відповідати вимогам.

Китайська сторона спростовує всі закиди в свій бік. 

Які дані TikTok збирає і які в цій сфері анонсовані зміни

Політика конфіденційності платформи каже, що TikTok збирає історії пошуків та переглядів для персоналізації контенту, електронну пошту, вміст завантажуваних відео та фото, вік користувачів та номери телефонів.

Також можна звернути увагу, що застосунок періодично вам нагадує: така-то людина з вашого переліку контактів також зареєстрована в TikTok.

Ще можна помітити: якщо ви лайкнули, наприклад, відео з тваринками, або додивилися до кінця трихвилинне відео з рецептом якоїсь страви, то далі TikTok буде частіше пропонувати вам подібні відео. Це ознака того, що платформа дійсно збирає історію переглядів, аби персоналізувати контент. Із пошуком все працює аналогічно.

Але 4 серпня 2023 року TikTok анонсував для європейських користувачів низку змін. Зокрема, спростять можливість повідомляти про незаконний контент, дозволить вимикати персоналізовані рекомендації і видаляти таргетовану рекламу для користувачів віком від 13 до 17 років. Оновлення мають почати діяти 25 серпня.

В яких країнах обмежили використання TikTok

НАТО, Європейська комісія та Європарламент заборонили держслужбовцям та посадовцям користуватися TikTok на службових телефонах.

Таку саму заборону ввели США щодо членів Палати представників та її співробітників. Уряд також подібне обмеження запровадила Канада.

Платформу заборонили для користування чиновникам або військовим у Великій Британії, Естонії, Канаді, Нідерландах, Норвегії, Франції, Швеції, Данії, Німеччині та Чехії.

Також нещодавно цю соцмережу заборонили в Сомалі.

Як розрізнити маніпулятивне відео

Зазвичай такі відео одразу викликають у глядача сильну емоцію. В принципі весь контент цієї платформи покликаний, аби викликати емоцію одразу ж. Але ворог зазвичай намагається зіграти на негативних емоціях, стресі та вразливості українців. 

Так, відео викликає гнів, ненависть, страх, паніку та відчуття “зради”. Тож, якщо ви спіймали себе на яскравих негативних емоціях, слід замислитись, чи правдиве те, що розповідається у відео.

На відео може бути розміщено багато тексту, навіть різного шрифту та кольору. 

Зазвичай на відео використовується озвучка від штучного інтелекту, а в описі використовуються слова маркери на кшталт: “увага”, “терміново”, “бачити всім”, “стосується всіх українців”, “вже скоро в Україні обмежать/почнуть діяти обмеження”, “нас зливають” тощо.

Але на відео може бути й жива людина, яка називає себе експертом в тому питанні, якому присвячений ролик.

Теми відео можуть бути абсолютно різні, але стосуються найболючіших для українців тем: війна, військові та їх забезпечення, корупція, тарифи, деокупація територій, доступ до публічної інформації, свобода висловлень та критики в інтернеті і не тільки. 

На відео та сторінку, яка це розповсюджує, можна поскаржитись. 

Як розпізнати акаунт, який поширює фейки

На акаунт, який поширив підозріле відео, можна перейти й подивитись, що там взагалі є. Зазвичай такі сторінки створені відносно нещодавно, вони мають одне або кілька відео.

Також контент сторінки може складатись виключно з репостів. Наприклад, сторінка наповнена виключно репостами про “зраду” від української влади або про те, як від людей “приховують правду про ситуацію на полі бою”. 

Слід памʼятати, що акаунт не обовʼязково бот. Це може бути цілком реальна людина, яка свідомо працює на ворога. 

Цікаво, що тут по аватару та нікнейму не розпізнаєш, хто перед тобою - бот, ворожий агент чи звичайна людина. Адже тут зазвичай не використовують аватари з триколором, георгіївськими стрічками та символами z. А нікнейм може складатися з довільного набору букв, цифр та “каламбурних” слів.

Тому завжди варто додатково перевіряти всю “сенсаційну інформацію”, яку ви знаходите серед відосів про котиків. Жодна з існуючих соцмереж зараз не захищена від російських слідів та роботи ворожої пропаганди. 

Так само і TikTok не можна назвати чистою обителлю зла, адже саме через цю соцмережу активна частина світової спільноти дає розголос важливим проблемам, влаштовує челенджі, просуває якісну музику, розказує про нові технології та поширює інші речі, які роблять світ краще. 

Але до споживання контенту слід ставитись свідомо та з уважністю.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW