Відсьогодні, 1 квітня, запрацюють електронні рецепти, через що вчора люди цілий день штурмували аптеки, створюючи величезні черги та витрачаючи останні кошти на ліки. У соцмережах почали розганяти паніку та «зраду». Але насправді підстав для такого хайпу немає.
Від 1 квітня змінилось по суті тільки одне: відтепер українці зможуть пред’явити електронний рецепт для купівлі лікарських засобів (до цього можна було лише паперовий). Щодо списку рецептурних препаратів, то він діє вже давно, і відтепер не розширюється. Просто аптеки не дотримувались правил і відпускали ліки, які б мали продаватись виключно за рецептом, «просто так».
Сімейна лікарка Олена Кондратенко на своїй Facebook-сторінці розповіла наступне:
«Електронні рецепти введені не задля того щоб «ускладнити» вам життя, а задля вашої ж безпеки, щоб припинити безконтрольний прийом, а іноді і призначення медиками неадекватного лікування. Навіть якщо ви роками п’єте якусь кількість визначених препаратів, перша виписка рецептів можлива виключно при очному прийомі, якщо цю схему призначав вам не ваш сімейний лікар в останні декілька тижднів-місяців. Одразу відкриваю «секрет» – електронний рецепт може і зобов’язаний виписати той лікар який призначає препарат».
Дистанційне виписування рецептів можливо при повторному призначенні, якщо лікування ефективне і довготривале, а лікар нещодавно робив огляд. Крім того, Олена зробила акцент на гормональному засобі Постінор, адже про нього почали питати люди. Цей препарат також можна виписати дистанційно, і це може зробити як гінеколог, так і сімейний лікар. Для цього необхідно провести хоча б дистанційне консультування, враховуючи безліч побічних ефектів цього медикаменту.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький надав відповіді на найпопулярніші запитання, які виникли у людей в зв’язку з останніми новинами. Тим самим він розвіяв поширені міфи.
Зміни стосуються лише рецептурних ліків. Вони складають приблизно 60% від загальної кількості зареєстрованих в Україні. До них зокрема входять: антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати, деякі антигістамінні засоби, кроворозріджуючі препарати, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
На час воєнного стану ліки можна придбати як за паперовим, так і е-рецептом.
За відсутності світла лікар випише пацієнту паперовий рецепт.
З квітня додається лише новий, більш зручний електронний інструмент – е-рецепт. На період дії воєнного стану буде діяти виняток на придбання рецептурних ліків в аптеках, які перебувають в місцях, де ведуться активні бойові дії.
Волонтери, благодійники, підрозділи ЗСУ та військові адміністрації зможуть закуповувати рецептурні ліки для потреб оптово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього не потрібен рецепт.
При погіршенні самопочуття потрібно обов’язково звернутися до лікаря. У разі екстрених ситуацій пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Наприклад, пацієнтам із хронічними захворюваннями не потрібно кожного разу йти на прийом до лікаря.
Під час воєнного стану отримати е-рецепт можна без декларації із сімейним лікарем. Також пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.
Е-рецепт містить лише діючу речовину. Пацієнт сам приймає рішення щодо того, який купити препарат відповідно до наявності коштів.
Насправді Корвалол відпускається без рецепта, тому він залишається доступним у кожній аптеці без призначення лікаря. А на ті ліки, які підлягають відпуску за рецептом лікаря (це можна перевірити в інструкції до препарату), дійсно потрібен або електронний, або паперовий рецепт. Але це не нова норма, рецептурні ліки й раніше відпускалися за рішенням лікаря.
Насправді додаткових змін щодо відпуску ліків для тварин не запроваджується. Як і раніше можна придбати лікарські засоби для тварин в аптеці за ветеринарним паперовим рецептом.