Без’ядерна Україна: як це сталось, - ФОТОНа відміну від росії - Україна не входить в так званий “ядерний клуб”, а президент рф владімір путін все частіше почав погрожувати використанням ядерної зброї по Україні, у разі якщо ЗСУ і далі будуть звільняти окуповані території. Медіапростір вже заполонили фейки, віщуни перелаштуватися на передбачення коли і де вдарять тактичною ядерною зброєю, а в інтернеті вже не кпиш онлайн дозиметр чи звичайне радіо.

Редакція 0512 раніше публікувала матеріал Громадське про те, як вижити під час ядерного вибуху, а тепер вирішила нагадати вкотре за яких умов Україна стала без’ядерною державою. 

Після того, як СРСР розпався, Україна успадкувала 175 ракет великої досяжності та 1800 боєголовок, а вже пізніше Україна погодилась знищити третій за чисельністю боєзарядів ядерний арсенал в світі. У цієї домовленості був один ультиматум. Україна погоджується знищити ядерну зброю, а росія в обмін на це поважає територіальну цілісність та суверенітет України.  Проте росія домовленостей не виконала, адже з 2014 року вже відкрито посягає на наші території, а 24 лютого 2022 року розпочала повномасштабне вторгнення. Тепер ще й погрожує своїм ядерним арсеналом без’ядерній Україні. 

Розпад СРСР і ядерний потенціал України

Отримавши незалежність, Україна отримала на своїй території:

  • 176 міжконтинентальних балістичних ракет: 130 рідкопаливних СС-19 (по шість боєголовок кожна) та 46 твердопаливних СС-24 (по десять боєголовок кожна):
  • стратегічні бомбардувальники Ту-95МС та Ту-160 (від 30 до 43);
  • від 1514 до 2156 ядерних боєзарядів для стратегічної зброї;
  • від 2800 до 4200 тактичних ядерних боєзарядів.
  • Проте, вже пізніше, колишній президент України Леонід Кравчук заявляв, що хоч зброя і була на території держави, управляти нею не могли. 

"Ядерна зброя, що перебувала на території України, була чужою - російською ядерною зброєю: кнопка в Росії, відтворення ядерної зброї в Росії. Ми нічого не могли б зробити з цією ядерною зброєю". "Ми знали, що ми ними не управляємо. У мене не було чорної валізи: вона була в Москві. Я міг тільки телефоном говорити з командувачем ракетної армії. Він міг виконувати або не виконувати мої прохання, не кажучи вже про доручення: це нереально було. Ядерна зброя знаходилася за межами контролю України", - розповів Кравчук.

Після розпаду СРСР понад 30 тисяч  його ядерних боєголовок опинилися на територіях України, Білорусі, Казахстану та росії, а вже пізніше ці держави підписали угоду, яка передбачала передачу всієї тактичної ядерної зброї РФ для демонтажу під спільним контролем. При цьому використання зброї, яка підлягає ліквідації, президент рф повинен був узгоджувати з лідерами іноземних ядерних держав.

 Важливо зазначити, що Казахстан тоді не погодився ліквідувати зброю на його території та приєднатися до ДНЯЗ як без'ядерна держава, а Україна й Білорусь пообіцяли це зробити. 

Як Україна ставала без’ядерною

Без’ядерний статус України вперше згадується в декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990. Саме тоді Українська РСР заявила про намір стати постійно нейтральною державою. 

Пізніше, 24 жовтня 1991 року ВР України затвердила постанову «Про без'ядерний статус України», у якому йшла мова про те, що Україна не буде приймати, виробляти та мати взагалі ядерної зброї.&nbsp

Постанова про без'ядерний статус України

Постанова про без'ядерний статус України

30 грудня 1991 підписано Угоду СНД зі стратегічних сил, яка передбачала, що Україна має передати чи ліквідувати всю тактичну зброю до 1 червня 1992, а всю стратегічну – до кінця 1994. 

Україна мала ліквідувати тільки 130 ракет старого зразка типу СС-19, розташованих на її території, зберігаючи 46 ракет найновішого типу СС-24 та ядерні бомбардувальники. Протягом 1993–94 Україна виконала величезний обсяг робіт: з бойового чергування було знято 40 ракет, понад 300 боєзарядів вивезено на російські підприємства для їх подальшого розкомплектування та знищення. 

4 січня 1992 року, військовослужбовці кладуть ядерну боєголовку в контейнер
фото: Радіо СвободаОфіцер української армії проводить інспекцію знищення пускової установки ракети СС-24 неподалік від Первомайська в Миколаївської області.
фото: радіо Свобода

У травні 1992 року тактичну ядерну зброю вивезли до Росії, 2 червня 1996 року Україна офіційно перестала бути ядерною державою.

Вибух ракети СС-24 на полігоні у Первомайську 29 вересня 1998 року. Ці стратегічні ракети були здатні нести ядерні боєзаряди

Будапештський меморандум, який не спрацював.

5 грудня 1994 року Україна та Росія, Велика Британія і США підписали Будапештський меморандум, яким визначалось, що росія, США та Велика Британія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет та кордони України, а крім того не мали б використовувати свою зброю проти України. Саме на цей меморандум незадовго до війни посилався президент Володимир Зеленський, який вимагав його виконання, проте росія, як завжди, збрехала та посягла на цілісність України, намагаючись забрати собі всю територію. 

Президент Росії Борис Єльцин (ліворуч), президент США Білл Клінтон (в центрі), президент України Леонід Кучма і прем'єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор (праворуч) на церемонії підписання Україною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Використані матеріали: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=38969

Використані фото: Радіо Свобода. AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW