Трійця - одне з найважливіших церковних свят для християн, яке належить до 12 найголовніших свят року.
Редакція сайту 0512.ua у переддень Зеленої неділі вирішила розповісти докладніше про історію, звичаї та прикмети, пов’язані з великим святом Трійці.
У цьому році віряни підуть до церкви та освятять зілля 12 червня - на 50-й день після світлого Великодня. Аджехристиянське свято отримало назву "П'ятидесятниця", саме через те, що воно відзначається на 50-й день після Пасхи.
Цього року у Миколаєві можна буде освятити зілля у Кафедральному соборі Касперовської ікони Божої Матері. Як повідомив отець Роман, літургія у храмі пройде з 9-ї години ранку.
Історія Свята Трійці
Так свято Трійці має декілька назв - П'ятдесятниця, День Зіслання Святого Духа, Зелена неділя.
Свою назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса і позначає появу Всевишнього в усіх трьох іпостасях як святої Трійці: у вигляді Бога-Отця, у вигляді Бога-Сина і у вигляді Бога-Святого Духа.
Але ще до християнства свято також відзначали і воно відображало культ рослинності. Тоді цей день називали Зеленим святом.
Наші пращури прикрашали житло зеленими травами. Вважалося, що прикрашання будинків зеленими та пряними травами, ароматними квітами захищає від зла і дарує здоров'я та удачу.
Щодо появи вже християнського свята Трійці існує чимало легенд. Одна з головних розповідей говорить про те, що сталося на 50-й день після святкування Великодня: сходження Святого Духа на учнів апостолів Ісуса Христа та Діву Марію. Тоді вони були в Сіонській світлиці, а о третій годині дня отримали шум і на них зійшов благодатний вогонь. Незабаром апостоли отримали особливі дари: хтось став цілителем і пророком, а хтось почав говорити різними мовами світу і проповідувати вчення Христа по всьому світу.
Свято Трійці має свій особливий символ, який поєднує трьох в одному і одного в трьох і є символом єдності в різноманітності.
Офіційно свято Святої Трійці встановили у 381 році, коли в Константинополі скликали II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Слов'яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше – лише через 300 років після хрещення Русі, тобто наприкінці XIII – на початку XIV століть.
Традиції свята в Україні
Напередодні святкування Трійці відзначають батьківську суботу. Цього дня поминають усіх, кого не змогли поховати за християнськими звичаями, до яких також відносяться зниклі або ті, які потонули.
Віруючі в ніч перед Трійцею йдуть до храму, а священики у цей день одягають ризи зеленого кольору. Після богослужіння прийнято сідати за святковий стіл, відвідувати рідних та приносити їм гостинці.
У день Трійці було заведено вишукувати собі пару: незаміжні дівчата кидали вінки зі свіжих квітів у воду та дивилися, як вони пливуть.
Також в Україні було заведено на свято прикрашати своє житло живими квітами, зокрема, любистком, гілками дерев, травами, такими, як чебрець, м'ята, сон-трава, підлогу застилають лепехою, чебрецем, канупером, полином. Вважалося, що прикраси відганяють злих духів.
Наступного дня, у понеділок, святкують День Святого Духа.
А головне у ці дні віряни ходять до церкви, моляться та освячують зілля.
Що заборонено робити у свято Трійці
З давніх давей найголовнішою забороною у цей день вважалося купання у водоймах. За легендою купальника можуть затягнути русалки. Також не рекомендується на Трійцю:
Прикмети на 12 червня