Вперше за новим стилем: історія Водохреща та традиції святаУ 2023 році Україна вперше відзначає Водохреща або Йордана за новим стилем, тобто за Новоюліанським календарем - 6 грудня. 

Читайте: Коли колядувати, посівати та щедрувати за новим календарем: дати

В Євангеліях йдеться, що Ісуса Христа в річці Йордан хрестив Іван Хреститель (Передтеча). Відбувалося це на паломницькій переправі "Віфавара". Народ очікував появи Збавителя, тому що Іван Передтеча казав: він знаходится серед вас. І в цей час з натовпу виступив чоловік з Назарету, щоб прийняти хрещення разом з усіма.

Сам Передтеча не знав, хто саме з усіх є Месією, але зрозумів це, коли Бог-Отець голосом з неба сказав:

"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання"

І спустився Святий Дух у вигляді білого голуба. Тоді Передтеча спитав Ісуса:

"Я повинен хреститися від Тебе і чи Тобі йти до мене?"

Христос прийняв хрещення у 30 років.

Саме з появою Святого Духа та голосом Бога-Отця пов’язують ще одне свято – Богоявлення. Зараз у більшості римські католики, православні та протестанти святкують його 6 січня. В Україні також з 2023 року святкують саме 6 січня. До речі, цікаво, що в Іспанії саме на Богоявлення прийнято дарувати дітям подарунки – їх приносять волхви.

Традиції

Напередодні Водохреща, тобто 5 січня, час "Голодної куті", або другий Святий Вічір. В цей день нічого не їдять, а вечеряють уже в час, коли засяє вечірня зоря. Їдять смажену рибу, вареники з капустою, кутю, гречані млинці та інші пісні страви.

Наступного дня зранку йдуть до церкви та освячують воду. Вважається, що в цей день вона набуває цілющих та чудодійних властивостей, здатна вигнати зло та пітьму.

Освячення відбувається на берегах водойм. Віряни набирають освячену воду та несуть її додому. У католицьких храмах, окрім води, ще освячують крейду та ладан. Традиція пірнати в ополонку поширилася в Україні наприкінці минулого століття. Люди вірять, що купання у крижаній воді на Водохреща допоможе бути здоровим увесь рік та зцілитися.

Після повернення додому батько або просто старший у родині повинен окропити кімнати освяченою водою, аби очистити від усього поганого. Перед тим, як обідати після церкви, також треба випити свяченої води.

Повір’я та прикмети

На Водохреща не можна нічого робити з хатніх справ, окрім приготування їжі, особливо шити чи займатися якимось рукоділлям.

Вважається, дівчатам треба набрати воду з ополонки, де було освячення, а потім вдома опустити в неї калину або червоне намисто. Якщо такою водою вмитися, то дівчина завжди буде красивою.

Якщо сьогодні на деревах іней, то на весні у такий самий день тижня треба сіяти пшеницю.

У момент церемонії біля водойми придивляються, які птахи можуть пролетіти перед хоругвами. Деякі види птахів несуть у собі таким чином невдачу: граки – для парубків, гуси – для літніх людей, горобці – для дітей.

Якщо день ясний, то пшениця буде чиста.

Нехай для всіх українців свято пройде тихо та мирно.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW