Обливання водою, пірнання в ополонку та моржування: чернігівський лікар розповів, як правильно загартовуватисяПочаток зими частенько супроводжується підвищенням рівня захворюваності. Мокрий сніг, відлига, вологість – це все може стати причиною хвороби. Тому особливо важливо у цю пору року подбати про імунітет. Одним із найвідоміших засобів зміцнення імунітету є загартовування. Що це таке, які види існують, та як правильно загартовувати організм – розповімо у цій статті.

Загартовування – це система профілактичних заходів, спрямованих на стійкість організму до несприятливих факторів навколишнього середовища. Лікар загальної практики, сімейний лікар з 30-річним стажем Васильчук Микола Іванович пояснює:

Васильчук Микола Іванович, Фото: Валентина Гавриленко

Васильчук Микола Іванович, Фото: Валентина Гавриленко

- В структурі здоров’я роль медицини лише 10%, а решта залежить від того, на скільки людина займається своїм організмом. В цьому аспекті загартовування – це ключова позиція для збереження та зміцнення імунітету, а також запобіганню захворювань. Перша ланка загартовування – вода, друга – це свіже повітря, і третя – це сонце.

У суспільстві прийнято вважати, що загартовування – це лише обливання холодною водою, але існує декілька видів зміцнення імунітету. Ходіння по ранковій росі, плавання у відкритій водоймі, прохолодний та контрастний душ, обтирання, і навіть вмивання холодною водою – все це є видами загартовування.

- Розпочати загартовуватися можна у будь який час, навіть серед зими, але краще з літа, – говорить Микола Іванович. – Для цього найкраще підходить прохолодна, чиста та джерельна вода. Якщо людина починає загартовуватися з літа, іде поступове зниження температури, і вона звикає. Це відбувається плавно та безболісно.

Обмежень за віком немає. Загартовування протипоказане при гострих вірусних захворювання. Це стимулювання імунної системи, щоб вона була більш агресивною і вміла захищати організм. Тому в період загострення хвороби цього не варто робити.

Лікар стверджує, що загартовування має стати частиною сьогодення для кожної людини. Прокинувся зранку – вмийся холодною водою, приймаєш душ – увімкни на кілька секунд в кінці холодну воду. Також надзвичайно корисно виходити на свіже повітря, навіть у морозний ранок, але головна умова – не переохолоджуватися, інакше це лише зашкодить організму.

Всі види водного загартовування зміцнюють здоров’я людини, циркуляція крові в організмі відбувається інтенсивніше, приносячи органам і системам організму додатковий кисень та поживні речовини.

Вже 6 грудня має відбутися святкування Водохреща. Традиційно у цей день віряни пірнають в ополонку, сподіваючись на цілющі властивості води. Микола Іванович зазначає:

- Я ще жодного разу не чув, щоб після пірнання на Водохреща хтось захворів. Але до кожного купання в ополонці потрібно ставитися досить серйозно. В ополонку не можна залазити коли тіло переохолоджене, воно має бути зігрітим. Не можна лізти коли ти хворий, або на підпитку. Дуже обережним треба бути, щоб не отримати травму на льоду, та остерігатися інших небезпек. Не варто робити це одному, а краще разом з досвідченими людьми, які в разі чого можуть надати допомогу.

Пірнання в ополонку має бути короткочасним, аби уникнути переохолодження. Лікар рекомендує після виходу з води одразу закутатися у халат, та уникнути обтирання рушником, оскільки це порушує терморегуляцію температури шкіри та посилює стан охолодження.

До загартовування також відноситься моржування – купання у холодній водоймі.

- Підтримую людей, які займаються купанням взимку. Це надзвичайно позитивний енергетичний посил для тіла, який зміцнює імунну систему, покращує настрій, сприяє зміцненню здоров’я людини. Але для цього є певні правила – говорить Микола Іванович.

Моржування вимагає підготовки від одного до трьох років. Спочатку необхідно певний час виконувати такі процедури як обтирання, потім обливання холодною водою, і з часом переходити до контрастного душу, зводячи температуру води до мінімуму. Наступні етапи – це холодний душ, занурення у ванну з холодною водою, прогулянки по снігу босоніж. Коли вже ці процедури стануть комфортними та приноситимуть задоволення, можна переходити до моржування.

За словами лікаря, купатися у холодній воді можуть навіть діти. Микола Васильчук розповідає:

- Є дуже багато випадків, коли сім’ї від народження займаються купанням у холодній воді. Щодо дітей, це має бути під наглядом досвідчених батьків. Якщо батьки не займалися самі, то починати з моржування я б не рекомендував. Краще почати з вмивання, розтирання тіла холодною водою, навіть розтирання тіла снігом, відвідування бані з віником. Природа працює на переміні температури зовнішніх чинників, і це все елемент загартування організму.

Холодна вода надзвичайно корисна для імунної системи. Контакт з нею приносить організму неабияку користь. Але впроваджувати в життя різні способи загартовування варто поступово. Починати потрібно з елементарного вмивання та обтирання холодною водою, зменшуючи температуру. Як тільки тіло звикне – можна переходити до обливання. Головне – не переохолоджуватися.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа ГрупаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW