Неподалік Гуляйполя ворог зруйнував історичні будівлі єврейської школи та синагоги: що про них відомоВорожа армія продовжує знищувати унікальні історичні об'єкти, обстрілюючи населені пункти Запорізької області. 

На своїй сторінці у Фейсбуці голова Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані написав, що внаслідок чергової атаки було зруйнувано історичні будівлі єврейської школи та синагоги у Новозлатополі (Запорізька область). 

“Будівля побудови кінця 19 ст. використовувалася і як синагога. Також зруйновано будівлю ще однієї єврейської школи поруч, яка побудована у 20-х роках. Від пам'яток залишилися зовнішні стіни, які теж пошкоджені”, - написав він. 

Ці будівлі були дуже цінними для єврейської громади не лише регіону, а й всієї України. 

“Це культові споруди, якими євреї опікувались, куди приїжджали. Це знакові місця пам'яті єврейської колонії і одні з небагатьох уцілілих споруд у колоніях, бо в ті часи хати були переважно глинобитні, а от школи та синагоги були кам’яними”, - розповів в коментарі 061 історик, голова громадської організації "Гуляйпільські старожитності" Сергій Звілінський.

Він намагається врятувати українську історію на прифронтових громадах: збирає документи, оцифровує. 

“Памʼяток архітектури та історії не було в колишньому Гуляйпільському районі. В нинішньому Пологівському районі вони є. Тобто, статусу архітектурної чи історичної спадщини вони не мають, але вони є історичними об'єктами. Ще до повномасштабної війни вони не були взяти на облік, бо це довга процедура, профільне міністерство це питання гальмувало і цим ніхто не займався. Якщо зупинитись на термінології, то це історичні об'єкти, але без статусу пам'ятка. Раніше були історико-архітектурні словники області і вони туди були внесені, як об'єкти історичної спадщини. Це як кургани, яких в нас багато і половина з яких не взята на облік. Це ж не значить, що вони не цінні. Цінні. Просто все чекало свого часу для взяття на облік”, - говорить фахівець. 

Отже, колишня єврейська синагога ще у 1923 році радянською владою була передана під сільський клуб та школу. У 1943 році ці будівлі зазнали руйнувань під час відходу німецько-фашистських військ. Згідно даних з відкритих джерел, у тодішній синагозі тоді постраждав переважно дах, школа ж зазнала серйозніших руйнувань, але її пізніше відновили місцеві мешканці. 

У 1964 році школа відновила роботу.

“До школи було прибудовано інші корпуси і вона, відповідно, збільшилась та розширилась. А синагогу перетворили на клуб і добудували стіни (але сама “коробка” була збережена в первинному, унікальному вигляді), - говорить Сергій Звілінський 

Зараз будівля має ось такий вигляд: 

Ці кадри оприлюднила на своїй сторінці у соцмережі Олеся Михайленко:

«Новозлатопіль... На цих фото зображено дві знакові для мого села споруди, колишня єврейська синагога, яка у 1923р. рішенням комуняк була передана під сільський клуб, та моя рідна школа....

Ворог все ще сидить у нашому селі...Я вірю, буде деокупація. Але що буде потім? Відбудують ці споруди, чи підуть вони в небуття? Це певно, залежить від того,чи повернуться в село люди, які втекли від "спасітєлєй" і чи захочуть жити на небезпечній території... Так боляче дивитися на ці руйнування….», - написала вона.

Неподалік Гуляйполя ворог зруйнував історичні будівлі єврейської школи та синагоги: що про них відомо , фото-4

AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW