Зеленський підписав закон про зміну правил видачі мікрокредитів: що змінюється для позичальниківВ Україні кардинально змінюються правила видачи мікропозик – так званих швидких кредитів, "грошей до зарплати". Усі мікрофінансові організації, які надають населенню такі послуги, мають протягом встановленого періоду привести свою діяльність у відповідність до нових норм.

Президент України Володимир Зеленський 21 грудня 2023 року підписав законопроєкт № 9422, пишуть PRO ГРОШІ.

Повідомляється, що зміни були ініційовані Нацбанком з огляду на проблеми, які виникають у громадян через надмірні ставки. У другому читанні та в цілому 22 листопада Верховна Рада ухвалила цей законопроєкт, що удосконалює держрегулювання ринку фінансових послуг.

Як зазначається у тексті прийнятого документу, фінансові організації, які забезпечують споживачів мікрокредитами, повинні поступово знизити максимальний розмір денної відсоткової ставки.

За даними НБУ, було отримано численну кількість скарг від українців на мікрокредитні організації. Зокрема, нерідко клієнтам доводиться виплачувати до 5% від суми позики в день. Фактично, середня номінальна річна ставка дорівнює понад 1000%. Це дуже великий розмір ставки: приміром, за таких умов людині з мінімальною заробітною платою потрібно за 14 днів повернути установі 60% місячного доходу.

Коли законопроєкт набере чинності, ця несправедливість буде виправлена. Передбачаються, зокрема, такі норми:

  • обмеження відсоткової ставки за споживчим кредитом до 1% на день;
  • заборона вимагання від клієнтів сплати коштів, не пов’язаних зі споживчою позикою;
  • заборона внесення у договір пункту про продовження строку користування кредитом в односторонньому порядку.

Крім того, новими правилами кредиторів зобов'язують передавати інформацію за всіма споживчими кредитами незалежно від виданої суми до бюро кредитних історій, а також здійснювати оцінку кредитоспроможності споживача.

Щодо зниження денної ставки, це відбуватиметься у кілька етапів: перші 120 днів після опублікування документу гранична ставка становитиме 2,5% за добу, у наступні 120 днів - 1,5% за добу, а далі - 1% за добу.

Поки триватиме перехідний період для мікрофінансових організацій, НБУ не може застосовувати заходи впливу за недотримання ними законодавчих вимог.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW