Як чернігівська поетеса, вбита сталінським режимом, допомагає Україні перемогтиУкраїнський письменник Мартин Якуб, створив календар на 2024-й рік, в якому кожен місяць ілюструють вірші поетів розстріляного відродження. Зокрема, у ньому представлена чернігівська поетеса Ладя Могилянська.

-Коли у більш-менш вільному доступі з’явився штучний інтелект,я почав з цим «гратися» й мені прийшла ідея: «Чому б не спробувати зробити світлини людей, які вже не живі?». Я спробував з моїм улюбленим письменником Валеріаном Підмогильним й зрозумів, що це дуже потужний інструмент для популяризації, тому що кількість позитивних відгуків від цього проекту була велика. Люди почали просити мене зробити інших письменників. Так народилася перша виставка: «Живі розстріляні» – 15 світлин письменників та письменниць 20-30-х років XXсторіччя. Зараз вона поїхала у Польщу, – розповідає з чого починалася ідея календаря Мартин Якуб. – А далі з’явився ще більш досконалий штучний інтелект, де можна було робити людей ще більш схожим, й виявилося, що люди хочуть календар. Так й народився цей проект.

Як каже Мартин Якуб, мета проекту, що має назву «Титани двадцятих» – популяризація авторів «розстріляного відродження».

Календар ілюструють 12 видозмінених за допомогою штучного інтелекту зображень поетів та поетес «розстріляного відродження» та строфа з вірша відповідного поета, в якій згадується та чи інша пора року.

Крім Ладі Могилянської, у календарі можна знайти Михайля Семенка, Мирославу Сопілку, Мирослава Ірчана, Миколу Зерова, Майка Йогансена, Ґео Шкурупія, Валер’яна Підмогильного, Валер’яна Поліщука, Григорія Косинку, Миколу Хвильового та Володимира Свідзинського.

Причому Ладя Могилянська стала ілюстрацією для серпня, через те, що у її вірші «Дні летять, як зграя журавлів...» Літо предстає в образі молодиці із серпом:

Мартин Якуб з календарями

-Я шукав в кожного автора тексти, які пов’язані з сезонами. І саме це впливало на їх розміщення у тому чи іншому місяці, – зізнається Мартин Якуб. – Чому Ладя Могилянська? Мені про неї розповіли, я почитав, подивився: для мене це було відкриття. Прекрасна авторка.

Ладя Могилянська – народжена у Чернігові поетеса, донька ще одного відомого чернігівця – письменника Михайла Могилянського. У радянський час двічі була заарештована, а під час «великого сталінського терору» у 1937-му році, розстріляна. Реабілітовували Ладю двічі – за другою (у підсумку, смертельною для неї) справою у 1957-му році, за першою справою – лише у 1990-му.

Сторінка календаря з Ладею Могилянською

Цьогоріч на честь Ладі Могилянської пропонували перейменувати бібліотеку імені Короленка у Чернігові, але у підсумку обласна рада проголосувала за інший варіант – тепер бібліотека носить ім’я Софії та Олександра Русових.

-Для мене важке питання, чи треба було увічнити пам’ять Ладі Могилянської у назві бібліотеки, адже я не чернігівець. Ладя Могилянська – прекрасна особистість, яка, на мою думку, гідна бути у топоніміці вашого міста. Але я нічого не знаю про Русових – можливо, вони також прекрасні люди й також заслуговують на це, – висловів свою позицію щодо увічнення пам’яті Ладі Могилянської Мартин Якуб.

Але уважний читач може поцікавитися: як Ладя допомагає Україні перемогти Росію у поточній війні? Відповідь проста: Мартин Якуб спрямовує 100% прибутку від продажу календарів на допомогу ЗСУ.

Й це вже дає результат: як повідомив Мартин Якуб, придбаний за виручені кошти надпотужний ліхтар допоміг українським військовим збити ракету, що летіла на один з українських обласних центрів.

Отже, хоча б за понад 80 років після своєї смерті, Ладя отримала можливість помститися російським вбивцям та захистити рідну Україну.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа групаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW