10 грудня - День прав людини10 грудня відзначається День прав людини. Це нагода ще раз нагадати про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, взаємозв’язку і людяності.

День прав людини відзначається за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році. Декларація проголошує невід’ємні права, притаманні кожній людині незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, майнового, станового чи іншого становища. В Україні на офіційному рівні День прав людини затверджений з 2022 року.

Так, Декларація посідає важливе місце серед міжнародно-правових документів, які визначають права людини у сфері охорони здоров’я. Згідно зі статтею 25 Декларації, кожна людина має право на медичний догляд. Так, пацієнт повинен мати доступ до якісної та ефективної меддопомоги, право самостійно обирати лікаря та заклад охорони здоров’я. 

За законодавством України, пацієнт має право: на доступність у галузі охорони здоров'я, на згоду чи відмову від медичного втручання, на свободу вибору в галузі охорони здоров'я, на медичну таємницю, на якісну та безпечну меддопомогу, на відшкодування заподіяної здоров'ю шкоди, на повагу до гідності при наданні меддопомоги, на захист від будь-яких форм дискримінації, пов'язаних зі станом здоров'я, на медичні профілактичні заходи та ін. 

До основних прав лікарів належать: право на належні умови професійної діяльності, на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до спеціальності та кваліфікації, здійснювати медичне втручання у виключних випадках без згоди пацієнта та/або його законних представників, на відмову від подальшого ведення пацієнта, на підвищення кваліфікації, на соціальний і судовий захист та ін.

Говорячи про права людини, потрібно забезпечити:

  • ліквідацію будь-яких форм дискримінації;
  • усунення нерівності;
  • заохочення участі й солідарності;
  • сприяння сталому розвитку.

На правах людини ґрунтуються Цілі сталого розвитку, їх ще називають Глобальними цілями. Це заклик до дій, спрямованих на те, щоби покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і добробут для всіх людей у світі.

Тема Дня прав людини у 2023 році — "Свобода, рівність та справедливість для всіх". За 75 років, що минули після ухвалення Загальної декларації, права людини стали більш визнаними та більш гарантованими у всьому світі. 

Ініціатива цього року "Права людини-75" спрямована на те, щоб змістити увагу до більш глибокого розуміння універсальності ЗДПЛ та пов'язаної з нею діяльності.

Як відзначити День прав людини?

  • Зробіть пожертву своїй улюбленій благодійній організації з прав людини.
  • Відвідайте захід з прав людини. У цей день проводяться політичні конференції, зустрічі, виставки, культурні заходи, дебати. Чому б не відвідати один і стати частиною спільноти?
  • Покажіть свою підтримку прав людини. Розмістіть відповідні публікації в інтернеті або візьміть участь в онлайн-дискусіях.

Центр громадського здоров’я України максимально, у межах своєї компетенції, підтримує та розвиває напрям захисту прав людини. Наприклад, працює над усуненням бар’єрів для доступу громадян до медичної допомоги та послуг із профілактики й лікування ВІЛ і туберкульозу.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW