Найпопулярніші афери на Чернігівщині – не дайте себе розвести



Кожного дня до поліції Чернігівщини надходить від 1 до 5 повідомлень, пов’язаних із шахрайством. Навіть попри профілактичні заходи та попередження правоохоронців, люди продовжують вірити аферистам. А повномасштабне вторгнення лише погіршило ситуацію, оскільки в шахраїв з’явилися нові схеми. Як аферисти заробляють на війні, та які хитрощі використовують, ми розповімо у цій статті.

СХЕМА «ДОПОМОГА ВІД ООН»

Зазвичай, найпоширеніші види шахрайства відбуваються онлайн. Головна мета – виманити у жертви секретні дані. Однією з найвідоміших за останній рік схем на Чернігівщині стала так звана «грошова допомога від ООН». Речниця Нацполіції в області Наталія Слабеняк розповідає:

Наталія Слабеняк, Фото: Суспільне Чернігів

Наталія Слабеняк, Фото: Суспільне Чернігів

- Шахраї поширюють фейкові оголошення про оформлення грошової допомоги і прикріплюють посилання. Як правило, такі оголошення містять інформацію про те, що це можна оформити дуже швидко, може бути вказана будь-яка сума. Людині пропонують перейти за посиланням, щоб оформити заявку начебто на допомогу від ООН. Щоб отримати кошти, шахраї пропонують їй ввести свої банківські дані, тобто пароль, терміни дії картки, цифри на звороті.

Важливо пам’ятати, що це конфіденційна інформація, яку в жодному разі не можна розголошувати. Коли людина вводить ці секретні дані, шахраї можуть отримати доступ до її банківського рахунку та зняти усі кошти. Тож поліція застерігає в жодному разі не переходити за подібними посиланнями, і не вводити дані картки.

ШАХРАЙСТВО ПІД ВИГЛЯДОМ СПІВРОБІТНИКІВ БАНКУ

Волонтери та родичі, або друзі, військових з 24 лютого почали активно використовувати «банки» (картковий рахунок у Монобанку) для цільового збору донатів. Це стало поштовхом для шахраїв до створення нових схем. Одна з таких – «ваша «банка» заблокована». Жертві телефонують начебто з банку, і повідомляють, що збір коштів тимчасово обмежено. Шахраї наполягають на виконання вказівок «працівника банку», щоб розблокувати збір. На Чернігівщині поки що не було зафіксовано такого виду шахрайства, але ця схема продовжує ширитися країною.

- Жоден співробітник банку не має випитувати у вас паролі, чи іншу секретну інформацію, – пояснює Наталія Слабеняк. – Вони підштовхують людину діяти дуже швидко, і не дають часу на роздуми, наголошують, що треба терміново виконати їхні вказівки. Якщо працівник банку просить назвати дані картки, то це вже має насторожити, бо так діють шахраї.

Допоміжним засобом для аферистів можуть стати створені ними чат-боти, фейкові сторінки та сайти, які візуально дуже схожі на справжній онлайн-банкінг. Люди, які займають зборами та активно ведуть соціальні мережі, можуть привернути увагу шахраїв. Окрім згаданої вище схеми, аферисти представляються співробітниками банку і говорять жертві, що хтось намагається розрахуватися її карткою, а та в свою чергу починає панікувати та доводити, що це не вона. В такий спосіб вони намагаються виманити секретні дані або змусити людину діяти за їхніми вказівками.

ЗАРОБІТОК АФЕРИСТІВ НА ВІЙНІ

Шахрайська схема «фейкове оголошення» була поширена і до повномасштабного вторгнення. Але після 24 лютого асортимент подібних оголошень поповнився новим товаром. Шахраї почали пропонувати елементи військового спорядження, автомобілі, які користуються попитом в армії, та інші важливі речі. Аферисти просять внести передоплату за товар, і коли жертва це зробила – оголошення видаляється, а акаунт блокується. До речі, жертвою такого виду шахрайства може стати кожна людина, незалежно від віку, статі та виду діяльності.

За часи вторгнення серед шахраїв з’явилися й ті, які цинічно заробляють на родичах загиблих, чи зниклих військових. На Чернігівщині подібних ситуацій не траплялося, але доволі показовий випадок зафіксували у Харківській області. Зловмисник представлявся співробітником СБУ та переконував рідних військовослужбовців, що їхні близькі насправді живі і знаходяться в полоні. Він запевняв, що може «звільнити» їх за певну суму грошей.

Кількість шахраїв у нашій країні лише зростає, і це створює неабияку проблему тим, хто займається благодійністю та збирає кошти на потреби військових. Адже люди з недовірою ставляться до справжніх зборів. Як зрозуміти, що ваш донат справді принесе користь, а не піде до гаманця шахраїв? Наталія Слабеняк розповідає:

- Передусім треба переказувати кошти людям, яких ви знаєте, і яким довіряєте. Потрібно детально промоніторити людей, ситуацію, подивитися, чи мали вони раніше успішні збори, чи є відгуки, як давно цим займаються. Зрозуміло, що якщо сторінка створена нещодавно, і на ній висить лише одне оголошення про збір, то це шахраї.

ШАХРАЙСТВО НА ЧЕРНІГІВЩИНІ

Окрім нових видів шахрайств, пов’язаних з війною, зловмисники продовжують діяти за старими схемами. І попри застереження поліції, жителі Чернігівщини й надалі потрапляють на гачок шахраїв та втрачають не малі суми. Наприклад, у листопаді 86-річна жінка повірила, що її донька потрапила в ДТП, і їй необхідно зробити операцію. Вона повідомила шахраєві адресу, і коли той прийшов, віддала 40 тисяч гривень і 750 доларів, тобто всі свої заощадження. Але поліції вдалося затримати зловмисника. Також був випадок, коли аферист зареєструвався на сайті знайомств та під виглядом іноземця виманив у 60-річної чернігівки 2 мільйони гривень.

Речниця Нацполіції області додає, що нещодавно з’явився новий вид шахрайства «заробіток на лайках».

- Шахраї розміщують оголошення, де пропонують роботу, на не повний робочий день. Робота дуже легка – треба лайкати товари, виконувати якісь завдання, ставити вподобайки під відео, писати відгуки. Для того, щоб людина довірилася шахраям, їй дають завдання, наприклад, поставити певну кількість лайків. Вона це робить, і їй надсилають 100 грн, потім ще 50 грн, і вона починає вірити, що це реальний заробіток. Потім вони кажуть, що ми додамо вас до робочої групи, там більший заробіток, треба вкласти свої гроші, але ви отримаєте більшу суму. І коли людина надсилає гроші, зв’язок із шахраями обривається, її блокують, ну і заробітку вона не отримує, – пояснює Наталія Слабеняк.

Жертвою шахрая може стати кожна людина. Щоб запобігти цьому, варто дотримуватися головних рекомендацій поліції: - не переводьте кошти за товар до того, як отримаєте та оглянете його- не повідомляйте нікому секретні дані банківського рахунку та пам’ятайте, що справжній співробітник банку не буде запитувати конфіденційну інформацію.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW