Перші поховання та епідемія холери - цікаві факти про чернівецький єврейський цвинтарЗробили для вас вижимку найцікавіших фактів з нашої великої статті про історію єврейського кладовища у Чернівцях по вулиці Зеленій.

Сайт 0372.ua продовжує розповідати історію Чернівецьких кладовищ. Минулого тижня ми поділилися матеріалом про Єврейський цвинтар по вулиці Зелений. Із ним ви можете ознайомитися за посиланням, якщо ще не встигли почитати.

А для тих, кому лінь зараз іти читати великий матеріал, ми розкажемо про 10 цікавих фактів з історії цього кладовища (але все ж потім радимо піти почитати велику статтю, бо там більше цікавих деталей і гарних фото).

1. У Чернівцях єврейське гетто знаходилося ближче до району, де зараз пролягає залізничне полотно, в нижній частині міста. Найдавніший єврейський цвинтар у Чернівцях знаходився неподалік від гетто там, де розташовані корпуси трикотажної фабрики. Він проіснував до 1946 року - тоді фабрика розбудовувалась, внаслідок чого цвинтар знесли.

2. У 19 столітті єврейська громада виторгувала у магістрату земельну ділянку на Горечі, де вже існували окремі християнські поховання. Перші могили там зʼявилися у 60-ті роки 19 століття.

3. Першими на новому кладовиші були поховані Абрагам Шльосман, 1866, кв №8; Сара Меєрзанд, 1867, кв №8; Іллілес Вайзельгіль, 1868, кв №4.

4. Магістрат вимагав, аби основа нового цвинтаря була розпланованою. Оскільки він межував з християнським, потрібно було, щоб не виникало дисгармонії між ними.

5. Спочатку планування виконував інженер Реллі, а довершив міський геометрист Гаімбе.

Підпишіться на наш Telegram

6. У 1908 у звʼязку з епідемією холери санітарна комісія прийняла рішення, щоб виділити на всіх цвинтарях окремі ділянки для померлих від цієї хвороби. Єврейського це також торкнулося.

7. Станом на травень 1929 року його площа складала 7 га 365 кв м. У грудні 1936 року примарія продала єврейській громаді ділянки площею 2 га 9 соток і 26 кв м за ціною 5 леїв за кожний кв м.

8. Перші надмогильні памʼятники тут зʼявилися одночасно з заснуванням цвинтаря. Їх характерні риси - вертикальна стела, зʼєднана з горизонтальною плитою, з пісковику. 

9. Євреї - ревні хранителі своїх традицій. Приміром, навіть наприкінці 19 століття вони продовжували ховати небіжчиків без труни.

10. Віддавна організацією поховань займалося братство Хевра Кадіша. Проте поступово його функції переходили до сучасних поховальних закладів. Євреї здебільшого користувалися послугами найавторитетнішого з них - “Ентерпріз де помпе фунебре”.

Читайте: “Ванька-встанька” та пес Патрон - які повоєнні пісні в УкраїніAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW