На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьомого листопада було розглянуто проєкт бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2024 рік. Головні статті витрат — підтримка ЗСУ, говорить в.о. міського голови Олександр Ломако. Туди спрямують до 500 млн грн.
— Це дуже суттєво, тому що весь бюджет розвитку міста Чернігова 862 млн грн, — зазначає Ломако.
Підтримка ЗСУ:
Крім того, під час розподілу залишків бюджету-2023 буде можливість виділити ще мінімум 100 млн на допомогу за цими напрямками, говорить Олександр Ломако.
Решту коштів міського бюджету у 2024 році планують розподілити між відбудовою, підтримкою інфраструктури, соціальними питаннями та утриманням міста.
— Це просто підтримка інфраструктури, щоб місто не почало деградувати на очах. Без цього Чернігів не виживе, я переконаний. Сумно приймати такий бюджет, тому що хотілося, щоб місто йшло вперед і мало більше можливостей, зокрема, підтримати військових. Це бюджет виживання і нам потрібно наступний рік просто прожити, сподіваючись, що у нас буде більше можливостей, - говорить в.о. міського голови.
Нижче про роботи, виконання яких заплановано профінансувати у 2024-му з бюджету Чернігівської міської територіальної громади.
Цей напрямок залишається серед пріоритетних. У 2024 році важливо профінансувати наступні види робіт та послуг, для підтримки сфери освіти:
— Будувати її в наступному році ніхто не буде, але проєкт — це серйозна робота, яка займе не один рік. Потім під цей проєкт можна буде залучати й міжнародних донорів, просити й державну допомогу, — пояснює в.о. міського голови Чернігова.
— Тут нічого зайвого немає, лише підтримка функціонування закладів, тоді, коли ми повинні направити на цей напрямок у п’ять разів більше, — говорить про можливості бюджету і підтрику сфери освіта у наступному році Олександр Ломако.
На цей напрямок вперше за багато років виділяються значно менші кошти, а це і утримання міста та доріг, і ремонт мереж критичної інфраструктури. В планах зробити наступні важливі для міста проєкти.
Важливо вирішити питання і зі сполученням мікрорайону Масани.
— Найбільший проєкт, який ми хочемо зробити у наступному році, це шляхопровід на Масани. Там велика проблема для населення всього мікрорайону, оскільки існуючий шлях має низьку пропускну спроможність і там завжди затор. А кількість населення продовжує збільшуватися. Загалом на цей проєкт планується 57 млн грн, оскільки я думаю він потрібний для міста, — говорить Ломако.
Крім того, закладаються кошти, 3 млн грн, і на проєктування шляхопроводу для мікрорайону Шерстянка, а також 2 млн грн для проєктних робіт мосту через Стрижень.
● співфінансування для реалізації проєкту будівництва каналізації у приватному секторі — 10,3 млн грн;
● каналізація на просп. Миру;
● водопровід на вул. Полуботка;
— Там одна із найбільших аварійних ділянок для КП «Чернігівводоканал» і застаріла комунікація. Якщо ми її не зробимо, в якийсь момент вся центральна частина міста залишиться без води, — зазначає Ломако.
● колектор на вул. Гетьмана Полуботка— О. Молодшого;
● колектор на вул. Глібова.
— Ми закладаємо 80 млн грн, при потребі 260 млн грн. Проситимемо співфінансування з державою. Якщо колектор по вул. Глібова не зробимо, то мікрорайон Масани буде без води і без каналізації. Це питання стратегічне і питання безпеки міста. Його не можна не робити, — пояснив в.о. міського голови.
Передбачаються за проєктом бюджету-2024 і кошти на зміцнення матеріально-технічної бази медичної галузі Чернігова, говорить Олександр Ломако. Перш за все, зміцнення системи реабілітації — ремонт профільних відділень та придбання відповідного медобладнання (35 млн грн).
В планах також придбати й інше обладнання, на загальну суму 85 млн грн:
Також закладаються кошти на ремонті роботи медзакладів міста, включаючи утеплення, укриття та протипожежну безпеку — 25 млн грн.
Важливо зазначити, що на реалізацію перелічених вище проєктів вплине рішення народних депутатів про внесення змін до Бюджетного кодексу, якими ПДФО від військових планують забрати з міських бюджетів.
Бюджет Чернігова у 2024 році має отримати 800 мільйонів гривень саме з цих податків. Без них ситуація буде критичною, каже Ломако.
- Якщо законопроєкт на повторному читанні набере голоси й це буде проголосовано, в Чернігові всі ці проєкти, які були перераховані, включаючи підтримку ЗСУ, включаючи відновлення мереж, комунікацій, підтримка освіти, придбання медичного обладнання – у нас на це не буде грошей, тому що якщо з 860 мільйонів гривень бюджету розвитку забрати 800 – то зрозуміло, що за 60 мільйонів ми не зробимо того, що планували. Коли будемо дивитися залишки, можливо за рахунок залишків якусь частину року проживемо, - сказав у коментарі журналістам Суспільного в.о. міського голови.