«Такі дроні – це реальна підтримка для нашої піхоти»: як запорізькі волонтери розпочали власне виробництво дронів-камікадзеУ Запоріжжі команда волонтерів змогла об’єднати зусилля і налагодити власне виробництво FPV-дронів, які потім безкоштовно передають на потреби військових. Вдале застосування таких дронів може знищити техніку вартістю мільйони доларів. Ми дізнавалися у співзасновника ГО “Лабораторія дослідження у сфері оборони” Рудольфа Акопяна про переваги таких дронів-камікадзе, їх вартість та особливості виробництва.

Під FPV-дронами в російсько-українській війні мають на увазі швидкісні квадрокоптери, керовані за допомогою спеціальної гарнітури. Коли волонтерська команда побачила, що у ЗСУ не вистачає цих дронів, то було прийнято рішення, на певний час призупинити збори на автівки і на дрони-розвідники та повністю сконцентрувати зусилля на виготовленні FPV-дронів-камікадзе і FPV-дронів-бомберів.

Волонтери наразі випускають такі дрони з назвою «Генерал Черешня» в трьох комплектаціях: на 7-дюймовій рамі, на 8-дюймовій і найбільшу «десятку».

«Зараз ви бачите перед собою «сімку» – це найпростіша і найвідпрацьованіша вже модель, яка зараз використовується на передовій. Ця модель набагато дешевша, ніж «десятки» і вона дозволяє виконувати ті завдання, які поставлені перед військовослужбовцями. Ця модель, несе від кілограма до півтора кілограма ваги боєприпасу і летить на відстань від 8 до 12 км. Швидкість розвивається до 200 км на годину, а також має досить високу маневреність. І тут дуже важливий фактор – професіоналізм пілота, який може, наприклад, довшу дистанцію подолати і для нього це буде не проблематично. Також багато, що залежить від ландшафту, на якому вони працюють, тому що сигнал йде на антени-ретронслятори, а його можуть перебивати дерева, пагорби, а якщо це рівний ландшафт, то це просто ідеальні умови для польоту», - зазначає Рудольф Акопян.

Головна перевага таких дронів – їх ціна і висока точність застосування. По-перше, використання таких дронів дозволяє економити дороговартісні боєприпаси, які Україні передають союзники. А ще FPV-дрони ефективніше спрацьовують в деяких ситуаціях.

«Артилерії може знадобитися 5-6 снарядів, щоб відстрілятися по танку. А дрон – це по суті боєприпас з крилами, в нього є камера і ти бачиш, куди він летить. Щоб вразити танк необхідно 2-3 таких маленькі дрони, а є інші, на більшій рамі і вони вже несуть відповідно зовсім інший заряд, і може вистачити лише його одного, якщо їм керує вправний пілот.Також такі дроні – це реальна підтримка для наших штурмовиків, нашої піхоти, коли проробляють такими дронами позиції ворога, то це збереження життя наших воїнів», – пояснює Рудольф Акопян.

Аби розпочати процес створення дронів-камікадзе, зібрати команду і знайти комплектуючі волонтерам знадобилося всього три місяці. Консультують розробників військові спеціалісти. В самій команді є два військових інженери, які допомагали виготовляти першу модель, підбирати комплектуючі, а також є волонтери та військослужбовці, що безпосередньо займаються зборкою. Всього наразі в команді нараховується до 15 людей, усі вони пройшли перевірку на поліграфі перед виходом на роботу. Якщо першу партію дронів розпочали збирати у Запоріжжі, то наразі перенесли виробничі потужності в іншу область, яку не називають із міркувань безпеки.

«Перша партія у нас складалася з 50 одиниць. Тоді в нас була команда з 7 людей, ми їх дуже швидко зібрали за 2 тижні буквально. Зараз ми чекаємо велику партію комплектуючих, і там вже буде працювати вдвічі більше людей. Найскладнішим для нас було знайти нормального постачальника. Бо існує ряд таких телеграм-каналів на кшалт FPV Барахолок, де хлопці щось продають маленькими партіями, щось там з AliExpress. І це все треба було дуже довго і важко збирати по маленьким частинам. А ще незрозуміле походження цих комплектуючих, бо китайці можуть наліпити абревіатуру будь-якої фірми на мотор або ще щось, а воно взагалі не відповідає цим характеристикам. Нам потрібно було знайти такого постачальника, щоб це була доступна ціна, але водночас він би відповідав за якість комплектуючих і за термін їх поставки. На щастя, нам вдалося знайти великого трейдера, який займається поставкою комплектуючих з Китаю через Європу. І ми з ними зараз на даний момент працюємо, вже підписується договір на поставку комплектуючих на 500 одиниць», – розказують волонтери.

Коли розпочали зборку дронів, то ставку робили на не найдешевші комплектуючі, бо з ними дальність польоту обмежена до 2-3 км. Також для цього типу дронів обирали досить гарну камеру. Виготовлення «сімки» з батареями обходиться в районі 17,5 тисяч гривень, «десятки» – від 21 до 25 тисяч залежно від комплектуючих.

«Десятки» можна буде використовувати не як камікадзе в одну сторону, а як бомбери. І ми хочемо зробити під них підвіси, щоб можна було прикріплювати боєприпас. Він летить, його скидає та повертається назад. Вага боєприпасу на «десятці» -2,5-3 кілограми, а дальність від 12 до 15 кілометрів. Так, це вже такі дрони більш потужні та вигідніші, тому що їх можна використовувати на5, 7 і навіть 10вильотів, поки їх не зіб'ють. Тобто в такому разі здешевлюється ціна на один виліт. Тобто, якщо на «сімці» ціна на один виліт коштує 17,5 тисяч гривень, то тут за 25 тисяч гривень ти вилітаєш 10 раз і один виліт обходиться умовно в 2,5 тисячі. Тобто ми теж це враховуємо», - кажуть волонтери.

Перед тим, як передати військовим дрони для виконання бойових задач, всі вони проходять тестування на полігоні. Кожен дрон має пройти тестовий обліт.

Перша партія, яку розподілили між декількома підрозділами, вже отримала багато схвальних відгуків.

«Ми розподілили між частинами, в яких дуже сильні пілоти. Ми працюємо з 10 такими підрозділами, у них дуже великий процент ураження, з 100 дронів, наприклад, 50-60 – це чітке ураження. Пілоти вже ці дрони протестували ,фідбек позитивний. Кажуть, що ідеальний взагалі дрон, який можна було придумати. Єдине, що були маленькі нарікання, щоб щось перепаяти, провести не зверху, а знизу. Ми все це враховуємо в нових партіях, але ми задоволені, що тактико-технічних характеристики дуже високі. Кожного разу ми намагаємося щоб вдосконалювати», - зазначає волонтер Рудольф Акопян.

Також команда поки чекає чергову велику поставку, виконує і дрібні замовлення від інших волонтерських об’єднань, які лише донатять на комплектуючі.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW