Що зміниться в Одесі з 1 листопадаУ листопаді на одеситів чекає низка змін. Вони торкнуться здебільшого повсякденного життя містян: транспорту, цін на певні продукти, свят та виплат. Журналісти 048.ua дізнавалися, що зміниться в Одесі та в Україні в цілому в останній місяць осені.

Зміна схеми руху автобуса

У зв’язку з тимчасовою забороною руху автотранспорту по вулиці Шота Руставелі в Одесі, на ділянці від вулиці Мальовничої до Авіаційної, з 2 листопада по 10 грудня 2023 року (або до завершення робіт) вносяться зміни тимчасового характеру в схему руху міського автобусного маршруту № 121:

- у напрямку руху до вулиці Сахарова - від вулиці Бреуса на Люстдорфську дорогу і далі за маршрутом.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-1

В Одесі подорожчає хліб

У листопаді ціна на хліб зросте в середньому на 1-1,5 гривні. Це пов'язано із низьким врожаєм пшениці та її здорожчанням, зростанням цін на паливо й енергоносії.

За словами директора одеського хлібного заводу, борошно дорожчає кожного тижня приблизно на 5-7%. За вересень і перший тиждень жовтня – більш як на 15%. А паливо подорожчало більш ніж на 10% за останній місяць.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-2

Заборона на вилов риби у зимувальних ямах Одеської області

З 1 листопада забороняється промисловий, любительський та спортивний вилов риби у зимувальних ямах Одеської області. Межі зимувальних ям встановлені на річках Дунай, Дністер, а також Хаджибейському лимані. Заборона триватиме до початку весняно-літньої нерестової заборони 2024 року.

Термін «зимувальна яма» з’явився ще у XIX столітті. Спочатку так називали місця скупчення риби взимку на річках. Оскільки найчастіше ці місця знаходилися на великих глибинах, їх і назвали зимувальними ямами.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-3

Новий календар церковних свят у листопаді

Православна церква України ухвалила календарну реформу, згідно з якою церква переходить із застарілого юліанського на новоюліанський календар.

Новий календар почав діяти з 1 вересня 2023 року. Після зміни календаря всі православні свята, включаючи іменини, відзначатимуться на 13 днів раніше.

У листопаді буде велике свято – Введення в храм Пресвятої Богородиці і Приснодіви Марії (21 листопада). Михайла святкуватимуть 8 листопада, Йоана Золотоустого – 13 листопада, а Андрія Первозваного – 30 листопада.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-4

Виплати ВПО

Уряд переніс нововведення про призначення допомоги ВПО на сімʼю з серпня на листопад. В середині липня Кабмін змінив правила щодо надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з цими змінами, за оформленням допомоги на проживання має звертатись одна особа від всієї сімʼї, а не кожен член сімʼї окремо.

Ці нововведення мали набути чинності з 1 серпня 2023 року і стосувалися внутрішніх переселенців, які вперше звертаються за допомогою. Але Уряд відтермінував введення в дію цієї новації до 1 листопада 2023 року.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-5

Програма компенсацій за повністю знищене житло

Люди, які внаслідок російської агресії втратили своє житло, незабаром почнуть отримувати житлові сертифікати у рамках програми єВідновлення.

З 1 листопада починає працювати програма компенсацій за повністю знищене майно. Наразі надійшло понад 4300 заявок, з них половина припадає на Харківську область і значна частина на Київську.

Комісії вже проводили обстеження, за результатами яких сформовано майже 200 житлових сертифікатів. Обміняти їх на житло можна з 1 листопада.

Можна обрати будь-який тип нерухомості у будь-якому місті України. Якщо людина втратила приватний будинок, вона може обрати або сертифікат і обміняти його на квартиру, або отримати гроші та відбудувати нове житло на своїй земельній ділянці.

Уряд встановив середню вартість квадратного метра - 36 422 грн, але вона коригується трьома коефіцієнтами:

- регіональний – знищене житло у різних містах має різницю у вартості;

- кількість кімнат – квадратний метр в однокімнатних квартирах дорожче, ніж у чотирикімнатних;

- вік зруйнованого будинку – старий або новобудова.

Є умова – отримане житло не можна продавати 5 років.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-6

Мобілізація

Крім військовозобов'язаних чоловіків, на військовий облік повинні стати жінки, які працюють за медичною спеціальністю. Особи, які міняють місце проживання та переїжджають до інших міст, регіонів або закордонних країн, повинні звернутися до військового центру або консульської установи нового місця проживання протягом семи днів з метою особистої реєстрації щодо військової служби.

Наразі повістки можуть бути вручені військовозобов'язані віком від 18 до 60 років. Є три види повісток:

повістка для уточнення даних на проходження військово-лікарської комісії; мобілізаційне розпорядження.

Кого можуть мобілізувати з 1 листопада

З 1 листопада 2023 року можуть мобілізувати військовозобов'язаних згідно зі списком:

Військовозобов'язані віком від 18 до 60 років, які вважаються придатними або обмежено придатними та мають військовий досвід. Військовозобов'язані віком від 18 до 60 років, які перебувають у запасі та не мають власного досвіду служби. Чоловіки віком від 18 до 27 років, які проходять службу у запасі та вважаються придатними або обмежено придатними. Військовозобов'язані жінки, які зареєстровані в системі військового обліку. Особи, які були виключені зі списку військовозобов'язаних і вилучені з військового обліку, якщо ВЛК вважає їх придатними і вони не скоювали тяжких або особливо тяжких злочинів. Особи віком від 18 до 60 років з інвалідністю, які ВЛК визнає придатними або обмежено придатними до служби, за їх власним бажанням.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-7

Нові будівельні норми для укриттів

З 1 листопада 2023 року набувають чинності нові державні будівельні норми.

Відповідний проєкт затвердило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Ці норми мають застосовуватися під час будівництва захисних споруд цивільного захисту, а також під час реконструкції вже існуючих.

Всі проєкти відбудови житлових і громадських будівель, зокрема шкіл, лікарень, садочків повинні передбачати наявність правильно облаштованих зон.

Затверджений проєкт ДБН передбачає, що всі захисні споруди мають відповідати стандартам інклюзивності, зокрема, фізичної безбар’єрності. До прикладу, споруди мають бути обладнані пандусами для людей з інвалідністю, а у разі неможливості облаштування пандуса рекомендується застосовувати підйомні пристрої та механізми.

Також під час нового будівництва обов’язковим є облаштування щонайменше одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення. Таке приміщення має розраховуватися на кожні 200 осіб.

Що зміниться в Одесі з 1 листопада, фото-8

AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW