Використання відновлювальних джерел енергії: успішний досвід сумської громадиВикористання відновлювальних джерел енергії: успішний досвід сумської громади, фото-1

Під час війни і блекаутів дуже важливо заощаджувати ресурси. Тож для влади громади одним з пріоритетів є розвиток відновлювальної енергетики.

Як приклад – облаштування сонячних електричних станцій, що суттєво вирішує питання забезпечення об’єктів критичної та соціальної інфраструктури громади електроенергією. Це також дозволяє зменшити навантаження на бюджет в частині оплати за електричну енергію та відповідно вивільнити частину коштів на реалізацію подібних проєктів на інших об’єктах.

У січні цього року сумська громада оновила зобов’язання, доєднавшись до провідної Європейської ініціативи «Угода Мерів щодо Клімату та Енергії». Тим самим поставила за мету скоротити викиди СО2 щонайменше на 35% до 2030 року. Досягти цього планують за рахунок заходів з підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії. Ще одна мета – досягти кліматичної нейтральності Сумської міської територіальної громади до 2050 року.

Наразі в розробці у громаді – стратегічний документ «План дій сталого енергетичного розвитку та клімату» (ПДСЕРК). До роботи над планом залучили експертів з енергоефективності, представників структурних підрозділів міськради, облдержадміністрації, комунальних підприємств, енергопідприємств, депутатів міської ради, науковців та екоактивистів. До складу розробників увійшли представники ГО «Екоклуб» (м. Рівне) та ГО «Екодія» (м. Київ), які мають успішний досвід з реалізації енергоефективних програм.

Ще від початку повномасштабної війни влада громади розпочала цілеспрямовано займатися підготовкою проєктних заявок у сфері відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), пошуком грантодавців та інвесторів. І у цьому активну підтримку надали представники громадських об’єднань з Рівного та Києва.

Для пілотного проєкту облаштування сонячної електростанції на даху однієї із провідних сумських лікарень ГО «Екоклуб» долучились небайдужі громадяни з Європи, які переймаються долею України. Вони надали 27,5 тис. євро задля покращення енергетичної ситуації саме у нашій громаді. За поданням Департаменту фінансів, економіки та інвестицій, який координує проєкти з енергоефективності та охорони довкілля, у березні 2023 року міська рада виділила 750 тис. грн з бюджету громади на співфінансування проєкту. Коштом бюджету громади було проведено обстеження покрівлі, розроблено проєктну документацію, профінансовано супутні послуги (технагляд та експертизу).

І вже наприкінці червня Суми впровадили перший проєкт з ВДЕ в бюджетній сфері: на покрівлі центрального корпусу однієї із лікарень сонячна електростанція почала генерувати електроенергію. Станом на 12 жовтня вона видала 20761 кВт*год, що у грошовому вимірі склало 152 тис. гривень!

Перший успішний проєкт дав поштовх до реалізації наступного. Департамент фінансів, економіки та інвестицій підготував заявку на ініціативу «Підвищення обізнаності населення Сумської громади про можливості відновлювальної енергетики».

Зростання свідомості щодо важливості відновлюваної енергії та її переваг є необхідною складовою для втілення ініціатив ВДЕ. Проєкт «Підвищення обізнаності населення Сумської громади про можливості відновлювальної енергетики» має практичну та інформаційну складову. Він допоможе поширити у громаді розуміння необхідності впровадження заходів з альтернативної енергетики.

Використання відновлювальних джерел енергії: успішний досвід сумської громади, фото-2

На практиці було вирішено встановити на території Центру-еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (ЦЕНТУМ) сонячну електростанцію потужністю 7 кВт. Обрали для цього об’єкт природно-заповідного фонду – ботанічний сад місцевого значення «Юннатівський». У холодну пору року теплиці обігрівали від електромережі. У минулому і на початку цього року через постійні відключення електроенергії, унікальні рослини з настанням холодів неодноразово були на межі знищення. У центрі щоденно займаються близько трьох тисяч вихованців від 3 до 18 років. Саме вони разом з викладачами минулої зими рятували рослинки під час тривалих відключень електрики внаслідок російських атак та планових відключень.

Грант на реалізацію проєкту залучили ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія» та «Екоклуб», а його впровадження здійснювалося у рамках проєкту NEAR-TS/2021/428-306 «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами», що фінансується Європейським Союзом.

Сума грантових коштів склала 10 тисяч євро, враховуючи співфінансування із бюджету громади. Спочатку було виділено 19,75 тис. гривень на інформаційну складову проєкту – поширення знань з питань альтернативної енергетики серед жителів громади. У подальшому профінансували ще 87,3 тис. грн на дообладнання електростанції.

І вже у вересні – жовтні збудована СЕС почала генерувати перші кВт енергії. Оскільки приміщення теплиці не має відокремленого обліку електричної енергії, то загальний ефект від впровадження складе 24% економії від загальної річної потреби (58 703 кВт*год/рік)!

Також влада громади проводить потужну інформаційну кампанію серед мешканців щодо популяризації заходів із енергоефективності.

Наприклад, 26 червня відбулося традиційне свято «Sumy energy fest», яке стало завершенням дев’ятьох «Днів сталої енергії» в сумській громаді.

Організував свято Департамент фінансів, економіки та інвестицій у рамках грантового проєкту «Підвищення обізнаності населення Сумської міської територіальної громади про можливості відновлювальної енергетики», який реалізується при співпраці з ГО «Екодія» та ГО «Екоклуб» (проєкт «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами», що фінансується Європейським Союзом).

Під час фестивалю були нагороджені переможці конкурсів, які проводилися протягом червня. Роботи оцінювали провідні експерти у сфері енергоефективності, клімату та охорони довкілля: угоди мерів в Україні, ГО «Екоклуб», «Екодія», ГО «Еколтава» (м. Полтава), ГО «Екологічна нація» (м. Київ), Департаменту охорони довкілля та енергетики Сумської облдержадміністрації.

На заході присутні мали можливість ознайомитись з роботами учасників конкурсів та робіт на тематику альтернативної енергетики. Цьогоріч до заходу «Дні Сталої енергії» долучилося близько 4000 мешканців громади. Під час літніх канікул також проводилися заходи для найменших сумчан.

Тож навіть з огляду на війну та першочергові витрати коштів із бюджету громади на підтримку військових і добровольців, облаштування сховищ і укріплень влада громади буде й надалі продовжувати працювати над енергоефективністю. І дякує усім грантодавцям, які долучаються до цієї важливої справи!

Нагадаємо, що проєкт «Підвищення обізнаності населення Сумської громади про можливості відновлювальної енергетики» впроваджується в рамках субгрантового фінансування від ГО «Екодія» в партнерстві з ГО «Екоклуб» у межах проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами», що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є виключною відповідальністю Сумської міської ради і не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.

Підписуйтесь на нас у соцмережах:

Telegram https://t.me/sumy0542

Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/

Facebook https://www.facebook.com/0542inuaAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW