Уряд досі не доопрацював механізм нарахування компенсацій за зруйноване майно, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Механізм компенсацій мав би запрацювати в жовтні, але не запрацював.
«Нам пояснюють, що треба ще почекати. Спочатку обіцяли, що цей механізм запрацює із 15 жовтня, але тепер, ми так розуміємо, треба чекати листопаду», - пояснила ситуацію заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної військової адміністрації Лариса Гусева.
Вона вважає, що скоріш за все програма виплати компенсацій за майно на окупованій території запрацює вже у листопаді.
Підкреслюємо, мова йде саме про зруйноване житло на окупованій території. Компенсації за пошкоджене майно можливі лише у тому випадку, коли до того житла є доступ оціночної комісії. Тобто тільки після деокупації.
Олена Шуляк, депутатка ВР, одна із авторок законопроєкту про компенсації, пояснює на офіційній сторінці своєї партії, що програма компенсацій запускається в декілька етапів. На першому етапі була запущена компенсація за пошкоджене майно в розмірі до 200 тисяч грн, на другому етапі – за зруйноване майно на контрольованих територіях.
Ще буде етап виплат за пошкодження, які за розміром більші ніж 200 тис грн, буде етап виплат на відбудову приватних будинків. Ну і буде етап компенсацій за зруйноване майне, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях.
“Буде етап, який стосується компенсації на тимчасово окупованих територіях, але неможливо одночасно запустити всі етапи. Наразі ми фіксуємо тисячі заявок з таких міст як Маріуполь, Бахмут. Зараз є всі технічні можливості підтверджувати пошкодження житла завдяки супутниковим знімкам і іншим технічним можливостям”, – повідомила вона.
Водночас народна депутатка наголосила, що будуть міста, яким ймовірно буде надано статус повністю знищеного міста чи житлової інфраструктури. Тоді, за її словами, може бути скорочений порядок надання компенсацій. Якщо стане зрозуміло, що в тому чи іншому місті всі отримують компенсації, то по кожному будинку, по кожній квартирі аналізувати супутникові знімки буде не треба, зауважила очільниця партії “Слуга Народу”.
“Я скажу дуже непопулярні слова, але, на жаль, ми матимемо такі населені пункти, які ми не будемо з різних причин відбудовувати. Наприклад, якщо мінування чи екологічна ситуація не дозволяє його відбудувати, або якщо люди самі не захочуть повертатися. На жаль, таке буде. Це дуже болісно визнавати, але…”, – зазначила Олена Шуляк.
Наразі в Донецькі області продовжують збирати заяви від населення. Вже подано 280 заяв на компенсацію саме за зруйноване житло через портал «Дія». Ухвалено 48 позитивних рішень на загальну суму 63,8 млн грн. Ці рішення стосуються компенсацій за будинки, які знаходяться на підконтрольній території Донеччини. На сьогодні сформовано вже 44 компенсаційні сертифікати, повідомила Лариса Гусева.
52 заяви по зруйнованому житлу відхилені. Причина така: або документів не вистачає, або житло в окупації, і поки не підлягає компенсаціям. Проте відмова у виплатах зараз не позбавляє права людину, власника або власницю житла, повторно подавати заявку.
Наразі на території Донеччини зруйновані 37 тисяч 142 будинки. Ця цифра не враховує будинки, зруйновані у Маріуполі та Волновасі.
Більше 5 тисяч зруйнованих будинків вже внесені в реєстр зруйнованого або пошкодженого майна.
На компенсацію пошкодженого майна вже опрацювали 3643 заяви, з них 1739 отримали позитивну відповідь на загальну суму 142,6 млн грн.
1383 заяви відхилили через невідповідність документів.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube