Кінологічні підрозділи є ледь не в кожній службі - в ДСНС, у прикордонників та правоохоронців. З початку повномасштабного вторгнення запит на службових собак значно збільшився. Вже зараз активно проводиться підготовка собак-детекторів – спеців з пошуку зброї та вибухівки. 061 побував на майданчику, де тренують собак та дізнавався про особливості роботи кінологів, дивовижні історії розкриття злочинів завдяки чотирилапим працівникам, а також як війна вплинула на емоційний стан тварин.
Як проходить підготовка кінологів силових підрозділів та як обирають службових собак
Євген Михайлов – керівник Запорізького клубу собаківництва Товариства сприяння оборони України.
«Найулюбленіше в моїй роботі – коли я бачу успіхи. Ось зараз ви бачите, що вони ходять – собаки то вправо відклоняються, то вліво, хтось нервує, а з часом собака «включається», починає виконувати вказівки, все виходить. Я люблю коли очі «горять», – розповідає він.
Прикладом для інших собак на майданчику є малінуа на прізвисько Оскар. Він є компаньйоном поліцейського КОРДу і як справжній «штурмовик» він рішучий, сильний і безмежно талановитий. Він блискавично виконує команди інструктора і ні на секунду не випускає з поля зору свій улюблений м’яч.
«Ми займаємося підготовкою кінологів практично усіх силових підрозділів Запорізької області – поліція, СБУ, ЗСУ, прикордонники, нацгвардія, ТРО допомагаємо підготувати собак. Силовикам ми безкоштовно передаємо собак з подальшою допомогою в дресируванні. Повний курс підготовки триває три роки – це один - два рази на тиждень готувати собаку, бо швидше ніяк не виходить. Ми готуємо патрульно-розшукових собак з елементами підготовки штурмових собак. Тобто на службі, коли буде необхідність затримати правопорушника, собака має себе адекватно вести. Також один з важливих напрямків – пошук. Саме тут ми підготуємо собаку до пошуку на місцевості, «в зеленці», пошук приміщень на землі, під землею – теплотраси, підвали і над землею – горища, закинуті висотні приміщення. В цьому і є сенс застосуванння службових собак в силових підрозділах», - пояснює Євген Михайлов.
Кінологи зазначають, що під час повномасштабного вторгнення вкрай необхідні службові собаки з пошуку людей у завалах, а також собаки-детектори з пошуку вибухівки на деокупованих територіях.
Для служби дуже важливо, де і як закуповують собак. Фахівці розповідають, що свого часу в наказному порядку почали закуповувати всіх бельгійських вівчарок. Це активна, достатньо жорстка порода, але не всі з них можуть відповідати тим потребам, які ставляться перед ними на завданні. Собаки для служби мають проходити серйозний відбір, а пізніше пройти кропіткий та тернистий шлях з навчання та підготовки.
Інструкторка службового собаківництва Юлія Криворучко наголошує на тому, що найважчим є курс підготовки собак, які працюють з вибухівкою.
«Навіть коли собака знаходить вибухову речовину, вона не повинна ні торкатися її, ні гавкати. Її поведінка має бути все пасивною. Цьому навчаються ще з щенячого віку. Є спеціальні вправи, які можуть визначити задатки тварини. Як правило, тестувати можна вже з півтора місяця. Дуже важливий фактор – сильна нервова система у службових собак, а також багато що залежить від характеру собаки», - ділиться Юлія Криворучко.
«Ми потрошки навчаємо собак тим чи іншим навичками. Якщо одразу дати забагато чи неправильно, то це може призвести до перенавантаження нервової системи і чотирилапі практично відмовляються працювати. Ми стикалися з такими випадками, коли собака боїться глибини, не входить в приміщення, боїться темряви і найбільш поширена історія – коли собаки бояться висоти. Тобто на землі вони себе добре почувають, а, наприклад, для собак-рятувальників є такі вимоги, щоб їх підіймали на спеціальних розтяжках нагору і потрібно до низу спустити. І тут важливо, щоб вони мали хорошу нервову систему, були врівноваженими та зосередженими», - зазначають спеціалісти.
Найперший тест для службових собак – активний і довгий пошук іграшок, а також перевірка реакції на сильний шумовий вплив. Якщо щенята бояться шуму чи емоційно реагують на підвищення голосу, то з цим вже нічого не вдіяти.
У клубі також є напрям, де навчають підлітків роботі із собаками, вони беруть участь разом зі своїми вихованцями у змаганнях. Після закінчення програми вони складають іспит та отримують посвідчення інструктор-кінолог. Підготовка відомчих кінологів поліції відбувається у Житомирі, кінологів прикордонної служби у Сумській області, а ДСНСників – у Хмельницькому. Професійне навчання кінологічного спрямування існує у Сумському національному аграрному університеті на факультеті підготовки кінологів.
Як собаки допомагають знаходити корупціонерів, ворів та наркозлочинців
Кінологів долучають до проведення консультацій з правоохоронцями. Деякі собаки заточені саме на патрульно-постову службу і їх головна задача – затримання, припинення масових заворушень, придушення бійок. А ще є собаки, які, навпаки, навчанні шукати злочинців по запаховому сліду.
Показова історія трапилася декілька років в одному з навчальних закладів Запорізької області. Правоохоронці розслідували справу щодо вимагання та отримання хабара одним з викладачів коледжу. Поліцейські вели стеження і бачили в бінокль, як у полі чоловік взяв певну суму в доларах. В кабінеті вони провели затримання і обшук, але ні в столі, ні в портфелі грошей не було.Саме тоді поліцейські звернулися за допомогою в розплідник і сказали, що потребують відпрацювання зворотного сліду. Надії на успіх було небагато, бо обставини складалися не найкращим чином через складний шлях і несприятливі погодні умови.
«Кінолог ставить собаку, собака йде, заходить у приватний сектор проходить покинутий будинок, у вікно, з вікна в двері, через двері пройшов на дах, потім вийшов на якусь будівлю з плитами. Підійшов до стопки з плитами, покрутився і вивів надалі в поле, з якого вся ця історія розпочиналася. Тобто, цей викладач саме цим шляхом петляв, коли повертався до кабінету. Здавалося, б нічого так і не знайшли, але тут важлива правильна робота кінолога. Він каже: «зачекайте, давайте повернемося до того місця, де йде будівництво». Вони всі повертаються до цих плит. Собака ходить-ходить між ними, а потім раз і сідає на одну з них. Він її так позначає. Підходять поліцейські, починають їх простукувати і там чутно вже така заглушка бетонна, її підсмикують, вона виходить і там вже ці гроші лежать. Все, надалі вже не потрібно нічого пояснювати, цього клієнта забирають», - згадує Євген Михайлов.
Експерти зазначають, що у зв’язку з війною актуалізувався запит також на пошук наркотиків на передовій.
«Перед нами там ставили завдання, щоб підготувати собак саме з пошуку наркотичних речовин і ось ми зараз їм допомагаємо, як правильно це зробити, як їх задіяти і зараз ставиться питання про збільшення штату, а під це йде й збільшення поголів'я собак. В першу чергу це буде стосуватися підготовки собак, що працюють з вибухівкою, бо Запорізька область більше ніж на 70% окупована і частина наших територій дуже сильно замінована. Є курси з підготовки на 3-6 місяців, але за умови, що собака вже має певні навички і він навчиться новим вправам, які потрібно шліфувати вже в підрозділі», - пояснюють кінологи.
В клубі собаківництва з посмішкою наголошують, що під час навчання собак з пошуку наркотиків насправді ніхто не згодовує тваринам наркотичні речовини.
«Можливо колись раніше такі методи і існували, щоб додавали в їжу собак наркотик, але зараз – ні. Найоптимальніший варіант – беруть м'ячик, у м'ячик вкладають зразок, який потрібен, його підкидають і собака шукає. Потім завдання ускладняються – м’ячик можуть вкладати у сумку чи застосовуємо додатковий запах. Це метод ігрового дресирування, коли собаку мотивують за рахунок гри і при цьому йде пошук тих чи інших предметів.Заохочують собак зазвичай їжею (бажано натуральний корм), ласкою чи іграшкою», - розказує Євген Михайлов.
Кінологи зазначають, що звуки «прильотів» та розриви снарядів у безпосередній близькості виснажують та негативно впливають на собак, що працюють на блокпостах. Статистика показує, що після вибухів з 5 собак двох приходиться «списувати» через зрив нервової системи.
«Це неможливо вилікувати чи контролювати. Собака починає боятися, її потім просто віддають у добрі руки на доживання. Взагалі службові собаки зазвичай працюють 8 років, дивлячи на те, які функції вона виконувала. З досвіду можу сказати, що в поліції першими виходять на пенсію патрульно-розшукові собаки, які працюють в напрямку охорони громадського порядку. Тут спрацьовує проста арифметика – вони заступають щодня і ходять по 10-15 кілометрів по місту незалежно від того, дощ, сніг, зима, літо, спека, холод. Слідові собаки можуть до 10-11 років відпрацьовувати слід», - каже Євген.
В клубі собаківництва ТСО зазначають, що за останні роки, на жаль, значно скоротилася чисельність службових собак в силових структурах через економічні причини, а інколи нерозуміння ролі та ефективності чотирилапих. При цьому службові собаки завжди демонстрували прекрасні результати. Наприклад, був випадок, коли на зупинці пограбували жінку, але через густий туман важко було затримати злочинця і коли поставили на пошук собаку, то вона за 500 метрів знайшла підозрюваного.
«Була ще одна історія - в одному з універмагів спрацьовує датчик руху всередині. При цьому периметр цілий, нікого немає. Приїхали перевірили – чисто. Потім спрацьовує ще раз і ще раз. Врешті вже замахалися і викликають кінолога, розпочинаються пошуки – три поверхи перевіряють з собакою. У відділу одягу знаходять чоловіка, який намагався маскуватися і підтиснув ноги.В Токмаку собака знайшла злодія, що сховався в підсобці за витяжкою, в Мелітополі були взагалі кінологічні перла. Там великий магазин типу нашого АТБ, викликають кінолога, який разом з собакою спускається в підвал до самого кінця, де стоїть двохсотлітрова бочка з олією – і туди пірнув чоловік, викинув трубочку і дихає там, завмерши. Без кінолога ніколи б його там не знайшли, він міг задихнутися так в олії цій. Фільмів надивився і ось така фігня. А взагалі один кінолог за ефективністю перекриває п'ять працівників поліції», - каже Михайлов.
Дехто з вихованців клубу службового собаківництва під час війни пішов навіть служити разом з собаками. Наприклад, собака породи кане-корсо допомагала розвідникам в спецоперації з зачисткою на місцевості та пошуком ворога, а ще один пес пліч-о-пліч служить зі своїм господарем-штурмовиком.
Кінологи зазначають, що з тварини дуже чуйні і відчувають настрій «своєї» людини і готові підтримати, демонструючи повсякчас свою відданість і любов незалежно від обставин та умов.