14 жовтня в Україні святкують День створення УПА. Українська повстанська армія була активною в 1940-х роках. Вона до сьогодні вважається символом боротьби України за незалежність і свободу. Боролася армія проти німецької окупації, польських сил та СРСР. Військово-політичне об'єднання дієло в Україні від 1942 до 1960 року.
Редакція 056 розкаже, яке сьогодні, 14 жовтня, свято – все про цей день, яке церковне свято та що не можна робити.
Також 14 жовтня День екологічної освіти. Святкується від 1991 року. Питання про охорону довкілля розглянули під час Стокгольмської конференції ще 1972 року. Тоді ж ухвалили низку рекомендацій щодо створення міжнародної програми з екологічної освіти в рамках захисту довкілля. Також 1992 року в Ріо-де-Жанейро була проведена ще одна конференція ООН. На ній визначили способи впровадження екологічної освіти.
А ще 14 жовтня Всесвітній день спірометрії і легеневого здоров'я. Спірометрія – це спосіб визначення об'єму легень за допомогою спеціального приладу – спірометра. Коли людина набирає якомога більше повітря, їй затискають ніс і просять видихнути в трубочку, яка під'єднана до пристрою.
14 жовтня святкують Всесвітній день птахів, які мігрують. Проводиться двічі на рік – у другу суботу травня і другу суботу жовтня. 1906 року схвалили Міжнародну конвенцію з охорони птахів. А саме свято створили 2006 року, щоб покращити умови існування птахів, які мігрують.
Також 14 жовтня Міжнародний день африканських пінгвінів. Свято припадає на другу суботу жовтня. В південній півкулі мешкають 17 різновидів пінгвінів, але в Африці – лише один їхній вид. Птахи проживають на південному піщаному узбережжі континенту, де вони чудово почуваються.
А ще 14 жовтня Всесвітній день стандартизації. Вперше конференцію зі стандартизації провели саме цього дня 1946 року у Великій Британії. Тоді зібралося 25 країн. А саме свято створили 1970 року, щоб акцентувати, наскільки важливо запровадити єдині норми і стандарти в міжнародну економіку.
14 жовтня Європейський день донорства і трансплантації органів. Припадає на другу суботу жовтня. Подія була започаткована Радою Європи 1996 року.
Також 14 жовтня Всесвітній день госпісів і паліативної допомоги. Припадає щороку на другу суботу жовтня. Організатором виступив Світовий альянс установ, які надають такі послуги. Паліативна допомога з'явилася 1982 року як напрям медицини. В Україні подібні госпіси відкрили 1996 року.
Яке сьогодні, 14 жовтня, церковне свято
14 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святої Параскеви Сербської. Народилася вона в місті Епіват, що на березі Мармурового моря в тій самій сім'ї, що й єпископ Мадітоса – Епіфаній. Коли померли її батьки, дівчина весь свій спадок віддала біднякам, а сама вирушила до Константинополя, щоб там прийняти чернечий постриг. Згодом вона вирушила до Святої Землі на паломництво, оселилася в Йорданській долині і провела там 2 роки. Там вона і померла.
Що не можна робити в цей день
Народні прикмети і традиції на 14 жовтня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
Параскеву здавна шанували як покровительку жіночої зимової роботи. В давнину, до християнських часів, день був пов'язаний із богинею Мокоші, яка шанувалася як хранителька жіночих традицій, цілителька, заступниця породіль і вагітних жінок. Дуже важливо було дотримуватися певних традицій. Наприклад, із пшениці нового урожаю варили кашу, яку заправляли свіжою лляною олією. Під час трапези обов'язково дякували Богу за льон і зерно, яке він подарував.
Пам’ятні дати 14 жовтня
Календар важливих подій в Україні та світі за 14 жовтня:
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 14 жовтня
Які сьогодні іменини: Олександр, Олексій, Георгій, Григорій, Єгор, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Сава, Ян, Віра.
Талісманом людини, народженої 14 жовтня, є альмандин. Входить до сімейства гранатів. Здавна вважалося, що альмандин є амулетом тих, хто подорожує. Вірили, що він допомагає цих людей вберегти від хвороб і неприємностей у дорозі.
Цього дня народилися: