Уже 5 років в Україні діє урядова програма “Доступні ліки”, що повністю або частково оплачує деякі лікувальні препарати коштами з бюджету. Напочатку вересня перелік медичних препаратів, доступних за цією програмою, розширився. До нього, зокрема, увійшли імуносупресанти та знеболювальні для паліативних паціентів.
Щоб розказати про зміни у переліку ліків та загалом підсумувати, як програма реалізовується на теренах України та нашої області, до Чернігова завітала пані Наталія Гусак, голова Національної служби здоров'я України.
“В цьому році ми вже закупили й оплатили медичних послуг загалом на 2,5 млрд грн. На сьогодні ми маємо в Чернігівській області 82 медичних заклади, в яких ми закуповуємо медичні послуги. З них 11 це ФОПи и 69 — комунальні некомерційні підприємства. Відповідно, всім їм кошти надходять на рахунки без жодних затримок, не зважаючи на те, що ситуація в державному бюджеті є не найкращою”.
Програма “Доступні ліки” діє уже 5 років. Загалом нею встигло скористатися понад 4 мільйони українців. Але у людей досі є певні проблеми з довірою до державної ініціативи.
“Коли говоримо про відновлення країни, важливо не втратити людський ресурс. Але вже зараз ми бачимо, що йде значне зростання та помолодшання інсультів, зростання хронічних захворювань, які можна попередити, в тому числі, завдяки програмі “Доступні ліки”. Важливо, щоб кожен мав правильне розуміння про цю програму. Часто спостерігаємо, що люди мають до неї певну недовіру. Сумніваються, що держава взагалі може щось надати безоплатно, сумніваються у якості ліків... І ось оці міфи переходять з року в рік, хоча наразі ми маємо в програмі більше 10 напрямків. Це і серцево-судинні захворювання, і діабет, і розлади психіки”.
Пані Наталя також зупинилася на тому, що саме вже увійшло до розширеного переліку “Доступних ліків” та зазначила, на які зміни очікувати найближчим часом.
“З вересня ми додали до переліку ліків знеболювальні, яких потребують люди з хронічними захворюваннями. Це, наприклад, онкопаціенти, паліативні паціенти, які купували ті самі морфіни за власний рахунок, або кошти, щоб їх закупити, виділяла місцева влада з місцевого бюджету. Наразі ми готові надавати їх безоплатно або з невеликою доплатою.Також у жовтні з'являться вперше в програмі медичні вироби. Це будуть тест-смужки для вимірювання рівня цукру в крові”.
Більше про програму “Доступні ліки” можна дізнатися за посиланням
Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа Група