Вічний Київ, жаба та малюки-засновники: ТОП-15 пам'ятників та скульптур столиціКиїв – це місто, яке вкрите архітектурними та скульптурними перлинами, що вражають як туристів, так і місцевих мешканців. Давня історія нашого міста переплітається з історичними подіями, оповитими міфами та легендами, та великими культурними досягненнями талановитих людей, які закарбували свої імена в українській історії. Звичайно, кияни здавна прагнули зберегти пам'ять про минуле та вшанувати видатних особистий чи певні події завдяки незвичайним пам'ятникам.

Деякі з цих пам'ятників відомі по всьому світу, а про деякі не знають навіть місцеві жителі. Саме про такі пам'ятники ми і розкажемо.

Усього на території Києва розташовується декілька сотень пам’ятників та ще більше скульптур, котрі здебільшого присвячені видатним особам, різноманітним історичним подіям, героям мультфільмів або присвячені різноманітним професіям. Одразу попередимо, що ми не маємо на меті показати вам прямо всі пам’ятники столиці, але будемо намагатися показати якомога більше.

Відкриває нашу добірку скульптура «Вічний Київ». Створив скульптуру Франк Майслер – всесвітньо відомий ізраїльський скульптор. Пам'ятник являє собою голуба, що злітає, встановленого на кулі, який обрамлений рельєфами соборів і церков, побудованих за кошти гетьмана Мазепи. Голуб складається із двох частин, з'єднаних у районі дзьоба, що символізує єдність Лівобережної та Правобережної України. Хвіст голуба, що складається з двох половинок, обвиває кулю і церкви Мазепи. Вся композиція встановлена на гранітному постаменті та обертається навколо своєї осі.

Скульптура «Вічний Київ»Скульптура «Вічний Київ»

«Рояль в кущах» – ця ефектна скульптура є своєрідним пам'ятником композитору Фредеріку Шопену. Саме до ювілею маестро на київському тротуарі і з'явився білий рояль з червоними квітами всередині. Пам'ятник не тільки служить незвичайною клумбою, а уособлює колірну гамму польського прапора, але і являє собою справжню музичну скриньку. Раніше завдяки вмонтованому датчику руху «інструмент» оживав при кожному наближенні до нього, відтворюючи приголомшливу музику великого поляка.

Скульптура «Рояль в кущах»Скульптура «Рояль в кущах»

Адреса: вул. Богдана Хмельницького, 37/2 (станція метро «Університет»).

Блукаючи біля Золотих воріт, ви обов'язково звернете свою увагу на головну браму міста, проте поряд із нею можна побачити одну милу цікавинку – це пам'ятник коту Пантелеймону.

Пам'ятник коту Пантелеймону

Пам'ятник коту Пантелеймону

Його часто плутають з відомим котом Бегемотом, персонажа твору Булгакова, проте це груба помилка. Адже пам'ятник був встановлений на честь перського кота, який свого часу «працював» у ресторані «Остерія Пантагрюель» поблизу Золотих воріт. Він зустрічав гостей та стежив, щоб у кожного, хто відвідує ресторан, був гарний настрій. Проте одного разу заклад охопила пожежа, і кіт, який вже встиг стати справжнім його талісманом, не вижив. На згадку про Пантюшу й було встановлено пам'ятник. За міською легендою, він дарує удачу тому, хто потримає його одночасно за вухо та хвіст.

Пам'ятник коту ПантелеймонуПам'ятник коту Пантелеймону

Ми маємо Telegram-канал «Головні новини Києва – 44.ua». Скоріше долучайтесь та читайте, щоб бути в курсі всіх подій Києва, Київщини та України та нічого не пропустити.

Ще одним цікавим пам’ятником у столиці є черевички страхового агента. Потоптане бронзове взуття 92-го розміру, за задумом однієї зі столичних страхових компаній, повинна увічнити нелегку працю страхового агента. Пам'ятник удостоївся честі потрапити до Книги рекордів України в номінації «Найбільша взуття, яку можна приміряти». А народний поголос стверджує, що здійснити примірку дійсно варто. Кажуть, якщо постояти у величезних черевиках або, як мінімум, потерти їм шнурки, на вас зійде удача.

Пам'ятник Черевички страхового агентаПам'ятник Черевички страхового агента

Адреса: вул. Білоруська, 3 (метро «Лук'янівська»).

Погодьтесь, якби Київ не мав пам'ятника, що присвячений одному з найголовніших символів міста, це було б дивно, чи не так? Київський пам'ятник каштанам був встановлений 1 червня 2009 року, у Всесвітній день захисту дітей. 89 киянок, які народили саме у цей день, отримали сертифікати, що дають дозвіл висадити каштани у парку.

Київський пам'ятник каштанамКиївський пам'ятник каштанам

Де знаходиться:Маріїнський парк.

Київський «мідний вершник» Богдан Хмельницький – один з найстарших пам'ятників Києва, що вже понад 125 років прикрашає Софійську площу своєю експресивністю та динамікою. Це витвір мистецтва дореволюційної епохи, а також, безперечно, важливий символ нашого міста, що легко запам'ятовується. Його встановлено 1888 року за проектом скульптора М. Мікешина, на постаменті у вигляді степового кургану авторства В. Ніколаєва. Без сумніву, з-поміж нечисленних кінних скульптур Києва ця є найбільш гармонічною.

Для киян він вже давно став невід'ємною частиною Старого Міста, а для туристів – одним з найчастіше згадуваних символів міста та локацією для фото.

Ось декілька цікавих фактів щодо пам'ятника Богданові Хмельницькому у Києві:

за першим задумом автора, пам'ятник мав бути доповнений іншими деталями та скульптурами. Це зробило б його занадто різким та дуже некоректним з політичної точки зору. Фігури «ворогів» та «друзів» гетьмана, що їх передбачав скульптор, не стали доповненням до центральної фігури гетьмана, оскільки для їхнього створення не вистачило коштів;

кінна статуя, відлита з міді, була доставлена з Петербурга до Києва. Але до того, як її було встановлено, скульптура пролежала у дворі поліцейської управи. З цього приводу кияни жартували: «Не встиг Богдан в'їхати до міста, а його вже заарештували»;

коли наблизився час встановлення пам'ятника, виникла важлива проблема: хвіст коня Хмельницького не повинен був бути спрямованим ані на Софію, ані на Михайлівський собор, ані на урядові споруди. Саме тому лівою рукою Богдан стримує коня, а правою, утримуючи булаву, вказує на північ;

міська влада розглядала варіант встановлення пам'ятника на Бесарабській площі. Однак, оскільки на той час то була околиця Києва, місцю явно бракувало солідності для такого важливого монумента. До того ж, в цьому випадку булавою Богдан Хмельницький вказував на шинок, що було б зовсім непристойно;

одногу разу із гетьманської шапки зникло бронзове перо. Ходили плітки, нібито таким чином польські футбольні фанати помстилися Богданові. Реставратори скульптури пояснювали загадкове зникнення пера іншим чином: місце стику між пером та головним убором гетьмана дуже окислилося. Оскільки пам'ятник всередині порожній, перо могло провалитися й залишитись там.

Також у Києві встановлений пам’ятник жабі. Жаба вагою у 6 тонн дивує усіх прохожих, адже вона має декілька облич. Пам'ятник жадібності чи, навпаки, символ матеріального добробуту – трактувати його символізм можна по-різному.

Бронзова жаба стоїть на монетах різних країн, ділитися ними вона не збирається, проте якщо ви бажаєте, то маєте змогу закинути монетку для жаби від себе. Одного дня вона наповниться монетами, і спрацює спеціальний механізм, влаштований у неї всередині. Тоді жаба перевернеться і той, хто кинув останню монетку, отримає все, що жаба збирала роками.

Радимо розгледіти пам'ятку уважніше та пошукати різні обличчя, сховані на ній.

Де знаходиться: вулиця М. Грушевського, 1-б, поряд із Музеєм води.

Незвичайна скульптура їжачка на пні з’явилася у столиці в 2009 році. Йдеться про пам’ятник відомому мультиплікаційному персонажу – Їжачку в тумані. Автором ідеї стала організація «Київська ландшафтна ініціатива», а сам монумент виготовили Володимир Колінько та Георгій Куровський. Пам’ятник споруджено із дерева, а голочки їжачка виконані із звичайних шурупів, закріплених на металевій сітці. Їжачок сидить на пні, яким слугує зруб зіпсованого дерева, а в руках герой тримає вузлик, тим самим ніби розповідаючи про свої мандрівки. Погляд їжачка спрямований у далечінь, де нібито стоїть загадкова конячка, яку він зустрів у тумані. До речі, насправді пам’ятник не має однойменної із мультфільмом назви, а називається – «Конячка».Щоб побачити незвичайний пам’ятник, слід дістатися до перетину вулиць Золотоворітської, Рейтарської і Георгіївського провулку. Це можна зробити з допомогою громадського транспорту, або ж проїхавши на метро до станції Золоті ворота.

У 2015 році на Володимирській гірці в Києві, неподалік від перетину вулиць Трьохсвятительської та Костьольної, з'явився пам'ятник великому італійському письменнику Данте Аліг'єрі. Скульптура видатного поета, філософа, богослова та політичного діяча виконана з білого мармуру. У ніг поета – орел, що є символом величі та духовного підйому.

Відкриття пам'ятника приурочили до 750-річчя від дня народження Данте. Скульптура Данте – це прояв поваги до культури Італії, символ дружніх відносин двох країн. Окрім того, пам'ятник видатному італійцеві був відкритий у рамках реалізації проекту «Київ – місто світу», який передбачає створення символів культури інших країн в українській столиці.

Пам'ятник «За двома зайцями» у Києві є одним із цікавих місць на Подолі. Хто з нас не бачив чудовий сатиричний фільм за мотивами п'єси Михайла Старицького? Унікальне нагадування про Проню Прокопівну і Голохвастова розташоване в самому центрі міста – на Андріївському узвозі. Звичайно, місце обрали не випадково, адже саме там багато років тому і знімали стрічку. З'явився пам'ятник «За двома зайцями» в столиці в серпні 1999 року. Над його створенням працювали архітектор Володимир Скульський і скульптори Віталій Сівко та Володимир Щур.

Одним з найбільш цікавих та популярних пам’ятників у Києві, є малюк-засновники Києва на Поштовій площі. Композиція була офіційно відкрита 6 травня 2017 року. Меценатом встановлення стала Тетяна Балясна, а підтримав ідею міський голова столиці Віталій Кличко.

Архітектором виступив Олег Селіванов, графічним дизайнером – Станіслав Топольський, а головним автором та скульптором – Володимир Журавель, який також створив декілька інших сучасних пам’ятників у Києві.

Пам’ятник складається з чотирьох скульптурок малюків, що символізують засновників Києва. Кий, Щек та Хорив стоять на мапі столиці, пускаючи паперові кораблики. Їх сестра Либідь махає братам рукою, сидячі на лавочці трохи подалі. Її кораблик знаходиться поруч з нею.

Відомо, що скульптор цілих вісім місяців працював над скульптурою свого молодшого брата. Саме його обличчя було використане для створення образу Кия. Інші персонажі були виготовлені значно швидше.

Де знаходиться: Поштова площа.

Пам'ятник «Луїджі і Мокрина» у Києві – один з найбільш зворушливих пам'яток столиці. Монумент встановлений недалеко від Мосту закоханих та присвячений реальній історії кохання. Все почалося в далекому 1943 році, коли італійський військовополонений солдат Луїджі Педутто і українка Мокрина Юрзук вперше зустрілися в австрійському таборі для військовополонених. Вони були разом два роки. Потім війна їх розлучила на довгі 60 років. У Луїджі та Мокрини на їх Батьківщинах з'явились сім'я і діти, але ніжні почуття одне до одного не згасали протягом усього цього часу. І ось в 2004 році вони знову зустрілися в ефірі відомої телепередачі «Чекай на мене», куди Луїджі Педутто відправив листа з проханням знайти свою колишню кохану. Нарешті вони змогли знову обійняти одне одного. Саме ці зворушливі обійми зуміли передати скульптори Григорій Костюков та Олександр Моргацький. Пам'ятник «Луїджі та Мокрина» урочисто відкрили 7 травня 2013 року. На відкриття приїхав пан Педутто, а Мокрини Юрзук не було – здоров'я підвело, – замість неї приїхали родичі. Після цієї зустрічі вони надовго не розлучалися. Незабаром Луїджі запропонував Мокрині руку і серце. На жаль, на цей раз в їхні плани втрутилася смерть – у кращий світ відійшов Луїджі. Але, увічнені в бронзі, вони будуть разом назавжди, як і хотіли цього все життя.

Пам'ятник засновникам Києва на Дніпрі є візитівкою столиці України, що символізує її багаторічну історію. Монумент було відкрито навесні 1982 року в парку на Дніпровській набережній біля мосту Патона. Цю подію приурочено до 1500-річчя з дня заснування Києва. Скульптурна композиція виконана у формі тури, на якій встановлені фігури братів Кия, Щека, Хорива та їх сестри Либідь – легендарних засновників стольного града Києва. Матеріал, з якого зроблено монумент, – це кована мідь, а сам постамент – з граніту. Біля підніжжя – організовано невеликий басейн.

Історична інформація про Кия, Щека, Хорива та Либідь згадується Нестором Літописцем у «Повісті минулих літ». У літописі зазначається, що брати були вражені красою Дніпровських пагорбів й вирішили оселитися тут. Кий сидів на Боричевій горі, Щек на горі Щековиці, а Хорив на третій горі, яка надалі стала іменуватися Хоривиця. Місто було названо Київ на честь старшого з братів. Саме Хорив, Кий, Щек та сестра Либідь, за переказами, які відбилися у руських літописах 11-12 століть, – ініціювали племінне об'єднання полян, які є засновниками трьох поселень, які пізніше заклали місто Київ. Від легендарних засновників міста в Києві залишилася гірка Кияниця, вулиця Хорива, гора Щекавиця, невелика річка Либідь.

Пам’ятник Анні Ярославні був встановлений 10 листопада 2016 року на Львівській площі. Автор роботи – скульптор Костянтин Скритуцький. На пам’ятнику Анна Ярославна зображена дитиною, бо саме її дитячі роки пройшли в Києві.

Анна Ярославна – дочка Ярослава Мудрого та шведської принцеси Інгігерди, друга дружина французького короля Генріха I, королева Франції з 1051 по 1060 рік та мати майбутнього короля Філіпа I. Вона була дуже освіченою та мала неймовірну вроду. У 1960 році помер король Генріх і на трон зійшов малолітній Філіп, який ще не міг приймати самостійних рішень, через що є думка, що країною тоді почала керувати Анна Ярославна, проте, регентом короля став граф Балдуїн Фландрський. Анна ж залишилася опікункою Філіпа і її підписи можна побачити на деяких державних документах. Останній такий підпис датований 1075 роком, подальша доля Анни невідома.

І останній пам’ятник в нашій добірці – це памятник видатному українському митцю Тарасу Григоровичу Шевченко. Його було відкрито 6 березня 1939 року до 125-річчя від дня народження поета. Бронзову фігуру відлито на Ленінградському заводі художнього лиття, встановлено на постаменті з червоного граніту. На постаменті напис: «Т. Г. Шевченка. 1814-1861», нижче – слова з його «Заповіту» («Заповіти»): «І мене в сім'ї великий, У сім'ї вільній, новій Не забудьте пом'янути Незлим, тихим словом».

Пам'ятник встановлений у парку ім. Т. Г. Шевченка навпроти червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Тож у підсумку зазначимо, що столиця має безліч цікавих місць та унікальних пам'яток, різних неординарних будівель та оригінальних скульптур. Тому, щоб відповісти на питання що подивитися в Києві, досить просто відправитися на прогулянку столицею, і несподіване знайомство з яким-небудь забавним шедевром мистецтва вам забезпечено.

Ми раніше писали про 12 найважливіших і найцікавіших музеїв Києва – тих, які просто не можна пропустити. Серед них – музеї художні, історичні й технічні, як традиційні, так і сучасні, з мультимедійними експозиціями.

Також розповідали про унікальні рекорди та досягнення, якими Київ здивував Європу та увесь світ.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW