“Наздоганяюча” вакцинація: чи зможуть діти, не щеплені від кору, ходити до школи?Чернігівщина стоїть на порозі епідемії кору. Але постанова Головного державного санітарного лікаря Чернігівської області Про проведення “наздоганяючої” кампанії вакцинації проти кору від 07 вересня 2023 року викликала великий резонанс у суспільстві. Яблуком розбрату став пункт 3.3. про недопущення нещеплених дітей до очного навчання у школах та дитячих садочках. Зокрема, в. о. міського голови Олександр Ломако під час загальноміської наради назвав постанову “ідіотською” та категорично заявив, що Чернігів цим займатися не буде.

У четвер, 14 вересня головний державний санітарний лікар Чернігівської областіОлександр Чепурний дав представникам медіа роз'яснення щодо Постанови на брифінгу, організованому Чернігівським обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Постанова прийнята, знаходиться на реалізації та направлена відповідним органам місцевої влади. Щодо заяви пана Ломако, вона мені в певній мірі імпонує. Мені подобається, що він стоїть на боці дітей і захищає їх. Наше завдання – зберегти дітей та їх здоров'я, тому наші цілі однозначно співпадають. Але тут треба говорити трохи в іншому контексті, розуміти, які зараз є реальні ризики, і куди направляти дії. Тому щодо коментарів, які були на нараді і які висловлювала дана посадова особа, — їм буде надана відповідна юридична оцінка. Наш юридичний підрозділ буде це вирішувати відповідно до чинного законодавства, тому що кожна вимога, яка прописана у постанові, підкріплена певним законодавчим актом, і є обов'язковою для виконання для всіх органів місцевого самоврядування і виконавчої влади.”

За словами пана Чепурного, постанову трактують дещо викривлено. Основна її ідея — не відсторонити дітей від навчання, а максимально захистити від недуги. Це можливо лише за умови формування максимального імунного прошарку.

“Наздоганяюча” вакцинація: чи зможуть діти, не щеплені від кору, ходити до школи?, фото-1

Якщо ви уважно прочитаєте постанову, там ніде чітко не прописано, що є пряма заборона відвідування організованих дитячих колективів. Постанова прописує саме порядок відповідності до діючого законодавстава. А саме: що має робити лікувальна мережа при роботі з дітьми й батьками, які приходять до лікувальних закладів, отримують відповідні довідки для відвідування організованих дитячих колективів. І що має робити заклад освіти, якщо діти не отримали вакцинації. Завдяки зусиллям, які провели органи місцевого самоврядування, запустивши роботу навчальних закладів, забезпечивши їх укриттями, буде дуже прикро, якщо навчальний період вимушено припиниться у зв'язку з епідемією кору. Ми цього допустити не можемо й про ці ризики маємо говорити, й маємо спільними діями вживати тих заходів, щоб батьки ще раз подумали й прийняли свідоме рішення. Пішли до своїх педіатрів, дільничних лікарів, проконсультувались, отримали повну інформацію та вакцинували дітей. На це й направлена постанова”


Чи пускатимуть до школи без довідки про щеплення?

Звісно, найгострішими для чернігівців зараз є питання, чи зможуть діти відвідувати навчальні заклади у разі неотримання щеплень від кору та чи потрібно буде отримати та надати довідку, що ці щеплення таки проведені? Це питання обласний санлікар Олександр Чепурний прокоментував так.

Чи будуть нещеплені діти ходити до школи або в садок - рішення про це приймають керівники навчальних закладів. Вони несуть за це безпосередню відповідальність. Упостанові озвучені основні законодавчі вимоги, які мають виконувати органи місцевої влади і виконавчої влади. Ми нагадали, які є вимоги і які є ризики. Стаття 325 Кримінального кодексу України говорить про відповідальність у разі порушення санітарних норм і вимог. Це відноситься і до навчальних закладів. Якщо будуть епідемічні ускладнення, які приведуть до негативних наслідків або летальних випадків – там вже зовсім інша відповідальність. Ми не є тим органом, який буде не допускати дітей до навчальних закладів напряму. Але ми будемо вказувати й акцентувати увагу на ризики і на дії посадових осіб.”

Таким чином, ніби і не забороняючи відвідування чернігівськими дітьми навчальних закладів без довідки про щеплення, обласний санітарний лікар недвозначно натякнув на відповідальності, яка «в разі чого» лежатиме на посадових особах за такі рішення.

У ст. 15 Закону України про захист населення від інфекційних хвороб чітко прописано, що дитина має право відвідувати організовані колективи, коли вона надає в навчальний закладад довідку про те, що вона здорова, пройшла відповідний комплекс клінічних оглядів та лабораторних досліджень і отримала весь комплекс профілактичниї щеплень, які передбачені національним календарем з вакцинації. Якщо дитина має протипокази до вакцинації і не може зробити її за станом здоровя, у лікувальному закладі є відповідна комісія, яка дає відповідні заключення, що дитина має протипоказання до щеплень. І це є основою для того, щоб довідку видали. Якщо батьки відмовляються від проведення щеплень з різних причин, це не може бути підставою для видачі довідки. У закладі мають прийняти дитину з довідкою. Якщо довідки немає, то підстав прийняти дитину в навчальний колектив чи в садок – немає. І тут уже відповідальність безпосередньо керівників закладів, які приймають рішення”.

Чим небезпечний кір та чому лікарі радять вакцинуватися?

“Наздоганяюча” вакцинація: чи зможуть діти, не щеплені від кору, ходити до школи?, фото-2

Другий місяць осені традиційно збігається з початком розповсюдження респіраторних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Кір - типова респіраторна інфекція, яка виникає саме в цей період і має відповідну циклічність. Підйом захворюваності реєструється раз на 4-5 років. Епідемічне зростання захворюваності на Чернігівщині було зафіксоване в 2012 - 2019 роках. Тоді захворіло близько 3000 осіб, з них більше половини — діти. Завдяки масовій вакцинаційній кампанії, що відбувалася в 2014 - 2015 роках, вдалося уникнути летальних випадків: на той час від кору було щеплено близько 90% дітей.

На осінньо-зимовий період 2023 року — весну 2024 року за ретроспективним аналізом прогнозується новий епідемічний підйом захворюваності на кір.

Пандемія ковіду, а згодом повномасштабна війна завадили повноцінному проведенню планових щеплень дітей від кору. Тому було передбачено наздоганяючу кампанію для дітей, які не змогли отримати планові щеплення вчасно. Ця кампанія вже стартувала, на Чернігівщині наразі проводяться щеплення. Станом на сьогодні їх зроблено 2862, що складає 24% від необхідної кількості. Цього замало, такий відсоток не може сформувати потрібний імунний прошарок, відтак хвороба може ширитись не лише серед дитячих колективів, а й перенестись на доросле населення. Але у групі ризику у першу чергу — маленькі діти, які переносять цю хворобу найтяжче, а також люди, що страждають на астму, діабет, онкозахворювання.

Кір — одне з найзаразніших захворювань у світі. Передається він надзвичайно швидко й легко, через повітря. З 10 осіб, які контактують з хворим, на кір захворіють 9 (за умови, якщо вони не щеплені) А ускладнення від кору надзвичайно тяжкі: пневмонії, отити, запалення мозку, тощо. Кір може привести до інвалідності та навіть до летальних випадків.

Специфічного лікування якимись спеціальними ліками ця вірусна інфекція не має. Антибіотики тут безсилі, бо вони не діють на вірус. Якщо людина захворіла, то лікувати доведеться ускладнення. І все залежить від того, наскільки ефективно спроможна впоратись з недугою імунна система. Єдиним методом профілактики та захисту є вакцинація.

Чернігівщина стоїть на порозі епідемії кору, тому лікарі закликають батьків бути свідомими та відповідальними за здоров'я своїх дітей. Першочергово наздоганяльній вакцинації підлягають діти у віці 12 місяців та 6 років (планово). Якщо дитина не отримала першу або другу дозу вакцини КПК за графіком, це треба якнайшвидше надолужити. Якщо дитина, старша за 6 років, не отримувала жодного щеплення, їй потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

Бережіть себе та своїх дітей і будьте здорові!

Підготувала Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа ГрупаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW