Новостворені фірми, «проплачені» мітинги та 20 мільйонів: ситуація навколо меморіалу у ЯлівщиніНа цвинтарі в Ялівщині, де проводили поховання загиблих під час російської облоги Чернігова у лютому-квітні 2022-го року, мають створити Меморіальний комплекс загиблим захисникам України. Втім, ситуація навколо меморіалу несподівано набирає скандальних оборотів.

Як ми розповідали раніше, на створення меморіального комплексу з міського бюджету виділили 25 мільйонів гривень.

-Відкладати це питання (облаштування меморіального комплексу, - прим.) також не можна. Бо мова йде не стільки про меморіал, скільки про облаштування самої території. Це буде набагато дорожче та складніше робити пізніше. Люди мають мати місце, куди вони прийдуть й вшанують (пам’ять, - прим.) своїх (загиблих, - прим.) дітей. Але зрозуміло, у чому ще є питання – 43 мільйони (які мають витратити на облаштування всього комплексу, - прим.). Можливо, не такою ціною. Можливо, під час таких проблем з бюджетом… Ми розуміємо, що на сьогодні немає такої цифри («вільних» 43 мільйонів у бюджеті, - прим.). Ми подивилися цей проект. Й ми в цьому році зробимо тільки найбільш необхідні роботи: облаштування території, під’їздів всіх необхідних й самих, безпосередньо, поховань. Там проблеми з ґрунтами великі, там необхідні ці роботи. Думаю, ми це зробимо ціною до 20 мільйонів у цьому році. В наступному році ми продовжимо. Й будемо завершувати цей комплекс, - зазначив під час загальноміської наради в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако. –  Ми багато спілкувалися з родинами загиблих. Ми їх буквально стримували й просили не поспішати ставити пам’ятники. Ми хочемо зробити там меморіал, там будуть однотипні, однакові всі пам’ятники, які ми виготовимо за кошти міста. Якщо ми зараз цю ситуацію ще затримуємо, люди просто не будуть вірити, й почнуть встановлювати пам’ятники. Ідея меморіалу буде втрачена.

Ймовірність того, що вартість робіт могла бути завищена, Олександр Ломако прокоментував так: «Для цих питань є правоохоронні органи, які, я переконаний, прискіпливо перевірять, як вони перевіряють всі проекти».

Також в.о. мера міста заявив, що в нього є «достовірна інформація», щодо того, що на найближчій сесії міської ради готуються проплачені мітинги, які стосуватимуться питання меморіалу в Ялівщині:

Олександр Ломако (у центрі)

-Я знаю, в мене є достовірна інформація, що деякі блогери, які тут на сесії сидять разом з депутатами: вони вже намагаються за гроші, за гроші (це ж треба мати стільки цинізму!) організувати мітинг під міською радою, привести якихось людей, які потримають плакати, влаштують політичне шоу – суттєві кошти, більше тисячі гривень за те, щоб постояти півгодини з плакатом біля міської ради. Ще у вас є час – одумайтеся. Не треба спекулювати на цих святих речах, - заявив Олександр Ломако.

Нагадаємо, що кілька днів тому Олександр Гашпар – помічник депутатки міської ради Марини Семененко (раніше народна обраниця носила прізвище Рейко) оприлюднив інформацію, відповідно до якої тендер щодо облаштування меморіального комплексу в «Ялівщині» виграла фірма «Відбуд-Т», створена лише 31 серпня 2023-го року та причетність до якої, за словами Олександра Гашпара, має колишній начальник служби каналізаційних мереж КП «Чернігівводоканал»:

Олександр Гашпар

-Повністю підтримую думку про те, що меморіал в Ялівщині на честь загиблих захисників Чернігова, безумовно, потрібен, - підкреслювавОлександр Гашпар. - Але реалізацію цього проекту все ж таки краще було б відкласти до нашої перемоги в цій війні, а 43 мільйона направити якраз на наближення цієї перемоги нашими ЗСУ, а не віддавати ці кошти на «розпил» товариству, в штаті якого лише директор з майстром і два слюсарі. А «розпиляти» цей бюджет вони точно планують. Я не берусь оцінювати адекватність цін на козацькі хрести по 800 тисяч та надгробків по 58 тисяч, але  тільки на кущах Барбарису Тунберга по 1729 грн. за штуку та на рулонному газоні по 230 грн. за кв.м. вони можуть тупо вкрасти мільйон гривень.

Нагадаємо, крім меморіалу в Ялівщині, меморіал, присвячений загиблим захисникам України, також має з’явитися і на цвинтарі Яцево. Втім, створення меморіалу на Яцево мають розпочати не раніше 2024-го року. 

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа групаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW