Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕОНа початку вересня 2023 криворіжці - учасники проєкту "Історичне літо" побували на Петровському відвалі. Екскурсію на одну із туристичних локацій Кривого Рогу провів криворізький гід Володимир Огур, котрий розповів екскурсантам і про сам відвал, і про місцевого поміщика Лева Шмакова, і про Саїда Абдулла-хана та його родину. Також Володимир показав учасникам проєкту місто з оглядового майданчика на Петровському відвалі, звідки видно 70% міста.

Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на власного кореспондента.

Кожен криворіжець знає, що для видобутку руди у Кривому Розі свого часу було збудовано мережу шахт а  містоформуюче значення тут мають чотири гірничо-збагачувальні комбінати (Північний, Центральний, Південний, Інгулецький), та найпотужніше металургійне підприємство Європи ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». На Криворіжжі зосереджено:

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

45 шахт з видобутку залізної руди;

41 кар'єр, з яких 11 є працюючими;

104 відвали розкривних гірських порід;

26 провальних зон і зон зрушення в полях шахт;

15 шламосховищ гірничозбагачувальних комбінатів і рудників;

28 спелестологічних об'єктів (розкриті стволи закинутих шахт, розкриті старі штольні, штреки, шахти, гезенки, провальні колодязі тощо).

Площа зайнята кар'єрами становить 4,2 тис. га, під відвалами з сухої породи – 7,0 тис. га, шламосховища займають – 5,5 тис. га, під провальними зонами та зонами зрушення 3,4 тис. га. Якщо площа міста Кривого Рогу становить 431,4 км², то гірничі техногенні ландшафти в ньому займають 48,8% території. Так у процесі діяльності людини відбулося перетворення степових просторів у штучні гірські ландшафти з місячними краєвидами.

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

Відвали у Кривому Розі є наслідками техногенної діяльності з видобутку корисних копалин. Сьогодні вони використовуються як оглядові майданчики.

На один з таких майданчиків на початку вересня і була організована екскурсія в рамках проєкту "Історичне літо", що реалізується Першим Криворізьким/1KR.UA за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-3

Ще під час поїздки групи екскурсантів у автобусі гід Володимир Огур розповів про початок розвитку видобувної промисловості на території сучасного Криворіжжя. Учасники екскурсії мали змогу дізнатись, де знаходились землі поміщиків Галковських, Шмакових та  перші промислові об'єкти на їхніх землях.

Діставшись Петровського відвала, Володимир Огур детальніше розповів про історію його утворення та назву. Цей відвал сформувався у 1959 році біля шахти "Північної", яку у 1931 році перейменували на Петровську - на честь державного  і політичного діяча Російської імперії та СРСР Григорія Петровського, який у 1931 році побував у Кривому Розі. (Додамо, що, попри те, що Петровський був одним із ініціаторів створення ВЧК, яка відповідала за фізичний терор на окупованих територіях колишньої Російської імперії, криворіжці не поспішають прощатися з деякими назвами, пов'язаними з іменами радянських душогубів. Тому й досі на туристичній мапі Кривого Рогу є Петровський відвал).

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-4

У радянські часи перейменували і Шмаківський рудник, до якого раніше належала шахта "Петровська". Рудник було названо на честь  діяча німецького й міжнародного робітничого руху, одного із засновників Комуністичної партії Німеччини - Карла Лібкнехта.  У шахті "Петровській" видобували близько 400 тисяч тонн руди. Її було ліквідовано у 1958 році.

Петровський відвал має довжину 425 метрів та сягає в ширину 375 метрів. Його висота - 45 метрів.

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-5

За своєю природою відвали є насипом пустих порід, тому запилюють повітря. Для боротьби з цим явищем криворіжці за ініціативою Володимира Огура засаджують Петровський відвал квітами і деревами. Учасникам екскурсії Володимир показав, де саме висаджено тисячі тюльпанів, навесні можна побачити, як вони квітнуть. Також гід поділився інформацією про висаджені на відвалі сотні дерев і кущів.

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-6

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну на території Петровського відвалу проводили екстремальний забіг Red Stones Trail. Вершина відвалу - прекрасне місце для спостереження  за "персеїдами" — потоком метеоритів, який добре видно у серпні. А ще криворізькі мандрівники полюбляли зустрічати на вершині відвалу Новий рік.

Як і раніше, сьогодні з Петровського відвалу відкривається чудовий краєвид на місто. За словами Володимира Огура, з цього оглядового майданчика перед очима - 70% міста. Гід допомагав екскурсантам впізнавати знайомі міські об'єкти, які з гори відвалу здаються зовсім мініатюрними.

Петровський відвал і навколишні краєвиди - екскурсія для романтиків та екстремалів, - ФОТО, ВІДЕО, фото-7

Серед інших об'єктів Володимир Огур звернув увагу учасників екскурсії на кладовище, де похований брат Саїда Абдулла-хана - останнього правителя Держави Хорезм. Які обставини закинули Хівинського хана та його рідню до Кривого Рогу, Володимир Огур розповів під час перепочинку у затінку а ми розповімо про історію ханського роду на нашому сайті згодом.

Додамо, що на Петровському відвалі є безліч природних локацій для фотозон. Також тут можна зробити світлини на тлі панорами міста. 

Як це вийшло в учасників екскурсії в рамках проєкту "Історичне літо", дивіться на наших фото та відео:

Більше світлин та відео дивіться у нашому спецпроєкті "Історичне літо на Криворіжжі".

Слідкуйте за новинами в Telegram. 

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook. 

Читайте нас на Google News.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW