Економісти шокували невтішними результатами для України: більше 3 млн біженців можуть залишитись за кордономНеурядова дослідницька організація "Центр економічної стратегії" (ЦЕС) опублікувала фінальний звіт за проєктом "Біженці з України: наміри повернутися, вплив на українську економіку та рекомендації щодо державної політики". У ньому зазначається, що ситуація з українськими біженцями не покращується, і для її врегулювання потрібна активна державна політика, передає Інтерфакс-Україна.

За кордоном за різними сценаріями можуть залишитися від 1,3 млн до 3,3 млн українців. Це на 0,4-0,6 млн осіб більше, ніж у розрахунках на грудень 2022 року, - йдеться у звіті.

Це має негативний вплив на економіку України, яка в результаті втрачатиме щорічно від 2,7% до 6,9% ВВП.

Наразі, за підрахунками дослідників, кількість українців, які виїхали за кордон, становить 5,6-6,7 млн осіб. Це на 0,3-0,5 млн, або на 5% більше, ніж на кінець 2022 року. При цьому 63% біженців планують повернутись, але ця частка зменшується.

Збільшення кількості біженців пов'язане з такими факторами, як:

  • удари по енергосистемі України взимку 2022-2023;
  • посилення ракетних атак на українські міста у травні;
  • підрив Каховської ГЕС на початку червня 2023.

Чому велика кількість біженців може не повернутись

Дослідники зазначають, що вони не впевнені, що всі біженці, які планують повертатись, дійсно повернуться в Україну.

Перш за все, чим довше триватиме війна, тим більше українців адаптуються до життя за кордоном. Крім цього, деякі українці (6,8%) вважають, що перспективи для їхніх дітей кращі за кордоном, - пояснюють фахівці.

У звіті зазначається, що більш схильні до повернення люди, що мали вищі доходи до війни. Менш схильні повертатися – люди, що зараз мають вищі доходи. Багато студентів також хочуть залишитись за кордоном.

Більшу частину біженців складають жінки і діти. Серед дорослих трохи збільшилася частка чоловіків, зокрема серед осіб зі статусом тимчасового захисту в ЄС.

Попри те, що значна частина біженців втратила більшу частину своїх доходів після повномасштабного вторгнення рф, наразі їхнє економічне становище за кордоном покращилось. Дослідження показали, що частка тих, кому доводиться заощаджувати на харчуванні, зменшилась із 40% до 35%.

Чотири групи біженців

Дослідники ЦЕС виокремили чотири групи біженців за допомогою кластерного аналізу:

  • перша група (25% усіх біженців) - переважно жінки середнього віку з дітьми, які виїхали до Польщі через побоювання за власну безпеку; вони не дуже адаптовані до життя за кордоном;
  • друга група (29%) - квазітрудові мігранти, які виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи; вони найбільш адаптовані до життя в іншій країні і на їхнє рішення щодо повернення мало впливають зовнішні чинники;
  • третя група (29%) - професіонали, особи, які працюють за фахом; вони більш лояльні до України та у більшій мірі мають намір повернутися;
  • четверта група (16%) - люди із зони бойових дій, які найбільше постраждали від війни; вони готові повернутися, але рішення про це залежить від створених державою умов.


AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW