Ляльки-мотанки, ґердани, прапори: українська символіка користується попитомУкраїнська символіка й раніше зустрічалася на полицях деяких магазинів. Але після повномасштабного вторгнення, кількість різноманітних товарів та виробів у жовто-блакитних кольорах і з українським орнаментом значно зросла, адже виріс і попит. Про використання патріотичних кольорів та символів у бізнесі спеціально до дня підприємця розповіла чернігівка Ольга Лихацька.

Сувенірна крамниця «Зелена лавка» – це осередок різноманітних виробів на тематику Чернігівщини та України в цілому. До повномасштабного вторгнення серед асортименту переважали вироби саме місцевої тематики, але ще з 2014 року власники приділяли багато уваги й загальній символіці нашої країни. Керівниця «Зеленої Лавки» Ольга Лихацька розповідає:

Ольга Лихацька, Фото надала Ольга Лихацька

Ольга Лихацька, Фото надала Ольга Лихацька

«Якщо порівнювати 2022-2023 роки з попередніми, то зараз набагато більше українських виробів. Символіка з’явилася і на іграшках, і на листівках, і на одязі. Її стало набагато більше, часто використовується, як додаткове оздоблення. Ми намагаємося дотримуватися балансу і чернігівської символіки, і української в цілому, адже попит завжди є і на ті, й на ті речі».

Після звільнення Чернігівщини від російських окупантів, до асортименту сувенірної крамниці додалися нові товари. Наприклад, відтепер у «Зеленій лавці» можна придбати шеврони, яких раніше не було в наявності, або великі прапори України, адже раніше у продажі були лише маленькі. Також серед різноманітного асортименту з’явилися брошки у синьо-жовтих кольорах, якими одразу ж зацікавилися покупці.

Брошки та листівки
Фото: Валентина ГавриленкоБрошки та листівки
Фото: Валентина Гавриленко

«Брошки з полімерної глини користуються попитом. Майстриня увесь час була тут, вона відкрила лавку, коли це стало можливим. І саме вона виготовляє такі брошки у синьо-жовтому кольорі. Також ця майстриня намалювала патріотичні листівки. Все це після вторгнення люди залюбки купують, вона іноді не встигає їх робити» – ділиться пані Ольга.

Вироби з українською символікою, які й раніше були в асортименті «Зеленої лавки» почали користуватися великим попитом, зокрема це стосується й етнічних прикрас.

Прикраси
Фото: Валентина ГавриленкоПрикраси
Фото: Валентина Гавриленко

«Ґердани, силянки, інші прикраси – все це в нас було», – говорить Ольга Лихацька, – «У 2014 році стався бум на прикраси з орнаментом, а потім це пішло на спад, почали обирати більш класичні вироби. Зараз попит зріс, тому і прикрас таких стало більше. Найпопулярніші на сьогодні – це тоненькі синьо-жовті чокери та браслети».

Є майстри, які добре знаються на орнаменті, вміють кодувати імена чи тематичні символи в етнічні прикраси. Чи можна знайти такі особливі вироби у «Зеленій лавці»? Ольга Лихацька розповідає:

«Є багато стандартних схем, тому майстри не дуже замислюються про значення орнаменту. Мені дуже хотілося б, щоб у ньому була зашита можливо символіка Чернігова, чи імена, але в цьому треба розбиратися. Наразі у нас немає такої людини, але дуже хотілося б, щоб вона знайшлася, прийшла до нас, пояснила, можливо, ми б обмінялися досвідом. Ми не хочемо нести людям неправдиву інформацію, тому зараз – це просто орнамент».

Ляльки-мотанки
Фото: Валентина ГавриленкоЛяльки-мотанки
Фото: Валентина Гавриленко

Все частіше в оселях чернігівців та гостей міста почали з’являтися ляльки-мотанки, які також можна придбати у «Зеленій лавці». На відміну від прикрас, ці обереги мають прихований сенс. Пані Ольга пояснює:

«Кожна лялька-мотанка має якесь значення, свою назву та функцію. Тому ми максимально намагаємося дізнатися від людей, кому вони хочуть подарувати та з яким змістом, і тоді вже допомагаємо обирати. Деяким хочеться просто представити українську мотанку за кордоном, для цього в нас є Берегиня – це лялька, яка символізує Україну та служить оберегом. Хтось хоче на здоров’я ляльку, на такий випадок у нас є Травниця. Популярною також є Подорожниця, саме їх в першу чергу беруть для військових, бо вона допомагає людині в дорозі. Для нас їх виготовляють чотири майстрині, ми давно співпрацюємо. Вони добре розбираються в цьому, орієнтуються, коли їх треба робити та як, адже є навіть спеціальні дні».

Товар "Зеленої лавки"
Фото: Валентина ГавриленкоТовар "Зеленої лавки"
Фото: Валентина Гавриленко

До сувенірної крамниці найчастіше покупці заходять влітку. Керівниця крамниці пояснює це тим, що у цю пору року до міста приїжджає більше людей. У «Зелену лавку» можуть завітати і підлітки, і чоловіки, і жінки, і люди літнього віку. І для кожного знайдеться саме той сувенір, який він шукає.

«Найчастіше наші клієнти – це люди, котрі виїхали з міста, а потім повернулися або до родичів, або через якісь питання з житлом, або з інших причин. І вони хочуть привезти тим, хто їх прихистив за кордоном, частинку України» – розповідає пані Ольга.

До повномасштабного вторгнення значну частину покупців складали туристи, які приїздили до Чернігова. Зараз це передусім самі чернігівці, а також волонтери та члени різноманітних делегацій. Сувенірну крамницю часто відвідують іноземці, але у 2022-2023 роках заходити їх стало менше. Пані Ольга ділиться:

«Це в першу чергу волонтери, люди, які приїздять від якихось організацій та везуть допомогу. Була група з американців, вони приїхали відбудовувати села, які розбомбили, були і в Лукашівці і в Новоселівці. Вони вибирали прикраси, також іноземці люблять розпис. У нас ще є різні патріотичні котики, дуже популярні, слугують як подушки. Майстрині намагаються представляти їх в українських кольорах, і це дуже притягує іноземців. Також листівки їм сподобалися, хтось футболки з вишивкою купував. Смуглявий хлопець купив білу краватку з червоною вишивкою – це було дуже гарно. Також сумки беруть, брелочки різні. Вони в нашій лавці за той тиждень всі кутки передивилися».

Вироби "Зеленої лавки"
Фото: Валентина ГавриленкоВироби "Зеленої лавки"
Фото: Валентина Гавриленко

Українська символіка для співвласниці «Зеленої лавки» – це не просто бізнес. Їй важливо разом із різноманітними виробами передавати покупцям відповідні знання. Особливо болісно пані Ользі бачити, коли хтось продає чернігівську та загальну українську символіку, не знаючи про неї нічого.

«Для мене ця символіка – це моє рідне – ділиться Ольга Лихацька – Раніше я не мала таких знань про символи, орнамент та інше, бо сім’я і друзі цим не захоплювалися. Коли я сама почала виготовляти якісь прикраси, спілкуватися з майстрами, тоді мене це більше зацікавило. Що саме у нас виготовляють? Які майстри є у нашій області? Які кольори притаманні Чернігівщині? Якщо ти хочеш нести інформацію в люди, то треба знати. Якщо не знати й продавати… Ну ми ж не на ринку. Наша задача – допомогти людині зорієнтуватися і підібрати саме те, що їй необхідно, а не просто щось продати. Я розумію, що кожен крутиться як може, та все таки боляче дивитися, коли людина продає такі речі, але при цьому зовсім нічого не знає про них».

Повномасштабне вторгнення змінило погляди багатьох щодо української символіки. Люди замислилися та усвідомили важливість наших кольорів, орнаменту, символів та багато іншого. Саме тому на вулицях українських міст все частіше можна зустріти місцевих у вишиванках та етнічних прикрасах або дітей із іграшками у синьо-жовтих кольорах. А знайти такі речі стало набагато легше, завдяки нашим підприємцям. І якщо ви ще не були у «Зеленій лавці» чи навіть не чули про неї, то обов’язково завітайте в цю невеличку, але дуже атмосферну і стильну сувенірну крамничку. Вона знаходиться у Чернігові за адресою: проспект Миру, 13 (бічне крило Інституту історії).

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа ГрупаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW