“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 21-25 серпня 2023 рокуДії української армії залишаються в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями, які тиражують  колаборанти і окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області і пропагандистських російських медіа. Цього тижня значна частина повідомлень про українську армію була рисвячена прориву сил ЗСУ в районі Роботине, звинуваченням про обстріл мирних міст українськими військовими; маніпуляціями, що ЗСУ не забирає тіла загиблих, втрачає в боях дорогоцінну іноземну техніку. У порівнянні з минулим тижнем, кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ збільшилася з 22% до 29%. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про підготовку до фейкових виборів депутатів Законодавчих Зборів. Ще 18% знецінення та дискредитації України та 16% - фейки, що стосувались вкрай переможних дій та операцій російської армії.. На фейки з соціальної тематики, економіки, освіту і інше припало всього 18% дописів.

Значна частина фейків та маніпуляцій присвячена контрнаступу ЗСУ на Запорізькому напрямку. Аби деморалізувати воїнів та населення окупанти використовують тактику з «вкидами» нічим не підкріплених цифр про численні втрати української армії, переповнені морги, знищену техніку та полон українських воїнів

За минулий тиждень, з 21 по 25 серпня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став не канал призначеного Кремлем так званого «голови» окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького (він посів другу строчку з кількістю маніпуляції в 71% від загальної кількості), а телеграм-канал «Энергодар Сегодня», що опублікував рекордну кількість маніпуляцій – 80% від загальної кількості. На третьому та четвертому місці опинилися канал «Днепрорудный Сегодня» та «Бердянск Актуально» з показниками маніпуляцій в 39% та 37% відповідно. “Токмак Сегодня” в кожному четвертому дописі мав маніпулятивні твердження,

Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал «Запорожский вестник» - кожен третій допис містив недостовірну інформацію. В цілому, цього тижня на цьому каналі 65% дописів цього містили або маніпуляції, або фейки.На другому місці – «Бердянск Актуально» з 32% фейків. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 29% недостовірної інформації, та канал Володимира Рогова, тут також 28% дописів містили фейки.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 183 маніпуляції (або 31% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 114 фейків (19 % від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій, як і кількість фейків збільшилася. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейки про те, що ВРУ хоче заборонити виїзд дітей-підлітків, в тому числі і дівчат віком від 16 до 18 років

Окупаційна влада розповсюджує неправдиву інформацію про те, що в Україні планують заборонити виїзд з країни дітей віком від 16 до 18 років, оскільки вони необхідні, щоб подолати втрати в армії.

«Киевский режим решил восполнить потери в живой силе не только отловом мобилизованных на улицах города, но и детьми, внеся в Верховную раду законопроект об ограничении выезда подростков от 16 до 18 лет, в том числе девочек, за границу. Близкий к совершеннолетию возраст говорит сам за себя. И дело не в различии в законодательствах Украины и Европы, которая беспринципно идет на все, лишь бы разрушить в большинстве своем традиционные семьи и отобрать у них детей. Не раз упоминалось, что Украина пускает в ход даже детей, — нередки случаи на границе, когда из-за выгодной эксплуатации 18-летних молодых людей пограничники не выпускали их за границу, а родителей настойчиво просили не задавать лишних вопросов», - написав окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня».

 “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 21-25 серпня 2023 року, фото-1

І це – брехня. У публікаціях згаданого Telegram-каналй йдеться про внесений ще 11 липня до Верховної Ради України законопроект №9480 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України». Його автори справді пропонують обмежити виїзд українських підлітків віком від 16 до 18 років за кордон. Однак, як видно і з назви, законопроект не стосується законодавства про службу в армії, його мета – змінити одну з норм Цивільного кодексу, пов'язану із легальним перебуванням неповнолітніх за кордоном.

Новий законопроект пропонує давати українцям право на самостійний виїзд за кордон лише після настання повноліття і тим самим узгодити законодавство з європейськими нормами. Якщо ініціативу підтримають депутати, діти віком від 16 до 18 років зможуть залишати Україну лише за згодою батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів (особливий статус для людей, які взяли на виховання не менше п'яти дітей-сиріт), опікунів чи піклувальників у супроводі їх самих чи іншої уповноваженої ними особи. Відповідну згоду потрібно буде отримати у встановленій законом формі. Винятки становлять ті, хто до настання повноліття одружився чи сам став батьком. На думку українських законодавців, уніфікація законодавства з ЄС дозволить краще захистити права підлітків, які перебувають за кордоном.

Нарратив про «підготовку українських дітей до мобілізації», про заборону на перетин кордонів або навіть про неповнолітніх, що вже воюють і гинуть на фронті, поширюється в російськомовних медіа аж ніяк не вперше. Фактчекери з «Вокс Україна» розбирали подібні повідомлення ще у лютому 2023 року.

Таким чином, інформація про зміни в українському законодавстві, які дозволяють у найближчому майбутньому мобілізувати підлітків, є хибною. Нововведення стосуються Цивільного кодексу, а не закону «Про військовий обов'язок та військову службу», у законопроекті немає жодного слова про зміну порядку мобілізації.

Фейк про те, що на національний заповідник «Хортиця» покусились поляки

Російська пропаганда досить довго і нудно намагається розкачувати історію про те, що сусідня країна Польща має територіальні претензії до України і лише чекає моменту, аби втілити їх в життя. На підтвердження цього тезису окупанти розповсюдили черговий фейк про те, що поляки вважають національний заповідник «Хортиця» на однойменному острові у Запоріжжі своїм. На підтвердження цього вони виклали нібито скрін з Вікіпедії, де зазначається про зміну країни, на якій розташований заповідник.

Так, телеграм-канал окупаційної влади «Запорожский вестник» 22 серпня опублікував допис зі скрінами та обговоренням, що нібито мало місце в групі «Чат-Запорожье – Наш город». За версією окупантів, один з користувачів пожалівся підписникам, що побачив на сторінці української Вікіпедії, що там зазначено, що острів Хортиця, хоч територіально розташований в Україні, але чомусь належить Польші. Він захотів виправити цю помилку, проте не зміг.

«На странице, посвященной острову Хортица в ураинской википедии, указано, что он является исконно польским. Википедия не считает это шуткой, т.к. украинский пользователь не смог отредактировать страницу, о чем он жалуется в одном из местных чатов.

Хортица является священной для украинцев землей. Именно оттуда пошла история Запорожской сечи – для поляков это как кость в горле. Вслед за претензиями на западную Украину, они решили дальше переписывать историю на зло разъяренным украинцам. У европейцев не бывает бесплатной помощи», - зазначають окупанти.

Насправді, це – фейк. І, звичайно, що ні в якій українській Вікіпедії не вказано, що сам острів та національний заповідник «Хортиця» належить чи розташований в будь-якій іншій країні, ніж Україна. На сторінці Вікіпедії вказано, що останнє редагування мало місце 18 серпня 2023 року і мова йшла лише про внесення поправок візуального редактора, щодо відступів і таке інше. Якщо порівняти пізніші попередні версії від 30 червня, то єдина текстова зміна стосується нової інформації заповідника, щодо знаходження дубового човна, якому більше 500 років.

Теоретично, будь-яка людина може внести якісь свої правки на сторінці віртуальної енциклопедії, проте вони не будуть опубліковані одразу, оскільки мають пройти верифікацію та погодження. Таким чином історія зі скріном з Польшею – фотошоп.

Щодо обговорення в групі в телеграм каналі «Чат Запорожье – Наш город», то нам не вдалося знайти по ключовим фразам та пошуку нічого схожого ні від «автора» повідомлення, ні від тих підписників які теоретично мали таке обговорення. Це означає, що або ж ці повідомлення та вся супутня гілка видалена або ж вона ніколи не існувала.

Окупанти брешуть про "шеврони Азову" на одязі запорізьких дітей з патріотичного гуртка

Телеграм-канал «Запорожский Вестник» 25 серпня поширив фейкову інформацію про вихованців Запорізького патріотичного гуртка "Байда".

Зокрема, окупанти оприлюднили фотографії, на яких підробили шеврони на одязі дітей.

"...Свастика, шеврони нацистських підрозділах на дітях. Шеврони нацбату Азов вже не дивують, але зверніть увагу на чорні шеврони у дівчат зліва. Це підрозділ з дуже оригінальною назвою Luftwaffe. Це реальний підрозділ в складі ЗСУ, яке спеціалізується на аеророзвідці", - пише телеграм-канал окупаційної влади.

Насправді ж 19 серпня у Запоріжжі пройшов Міжнародний фестиваль «Запорозький Спас» імені Анатолія Єрмака. Це захід, направлений на патріотичне виховання запорізької молоді та на розвиток козацьких традицій у нашому місті. У дітей на футболках є шеврони патріотичного гуртка з символікою регіона.

«Цього разу побачили небезпеку в наших дітях. І це одразу відгукнулося в їхніх телеграмсмітниках - перевернутими з ніг на голову фактами та прифотошопленими «Байді» шевронами.Отже чиї байдівці послідовники? «Азова» та Luftwaffe, кажете?», - прокоментував цю історію голова Нацполіції Запорізької області Артем Кисько.

Маніпуляції щодо підготовки шкіл до старту освітнього процесу та мілітаризації дітей

Кандидати на вибори від партії «Єдина Росія» продовжують кожного разу піаритись на підготовці дітей та учбових закладів до нового учбового року. На цей раз окупанти хизуються тим, що привели до ладу котельні в сільських школах.

Так, телеграм канал «Бердянск. Актуально» опублікував черговий відеоролик про старання «шефів з Чуваської республіки» завдяки яким, підготували до 1 вересня 8 шкіл Бердянського району. Раніше ми вже повідомляли про те, що ці школи були в задовільному стані, а окупанти розповсджували фейк про те, що в них 30 років нічого не робилось. Але цього разу колаборанти та приїжджі будівельники вихвалялися тим, що замінили котельні в цих 8 школах, хоча в відеоролики показали лише дві – в селі Осипенко та Червоне Поле. А також гауляйтери зазначають про проведені ремонти.

 “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 21-25 серпня 2023 року, фото-7

Голова Осипенківської територіальної громади Олег Агейкин пояснює, що історія з тим, що в цих двох школах ніколи не проводили капітальний ремонт – неправдива. Адже місцева влада замінила покрівлю, оновила їдальні, завдяки НУШ школа отримала інтерактивні дошки і таке інше.

Одначасно з тим тим, окупанти хизуються процесом мілітаризації дітей, яку в роликах того ж «Бердянськ. Актуально» показують під соусом «спартакіади». Хоча насправді мова йде про тренування хлопчиків поводитись зі зброєю.

Українські правозахисники мілітаризацію дітей розглядають як частину можливого міжнародного злочину геноциду в контексті інших злочинів проти дітей – депортацію, зміну їхніх імен, усиновлення, примусу до російського громадянства тощо.

«Водночас на сьогодні Російська Федерація ігнорує всі норми міжнародного права. Офіс Уповноваженого щодня отримує звернення від громадян України з тимчасово окупованих територій щодо порушення їхніх прав, у тому числі стосовно використання дитячої праці та мілітаризації наших дітей», - повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW