Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯЗ 9 по 15 серпня Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва провів опитування 2019 громадян з 22 областей України, у якому запитав про напрямок руху України, розпад СРСР, важливість своєї держави та шлях до перемоги.

Опитування проводилися методом особистого інтерв'ю у всіх областях України, окрім АР Крим, Донецької та Луганської областей.

Чи у правильному напрямку розвиваються події в Україні

Майже половина українців (49%) вважає, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, близько третини (32%) – що в неправильному, решта не визначились. Востаннє позитивні оцінки переважали тільки у 2019 році, після президентських та парламентських виборів, коли більшість громадян виявляли високу довіру до органів влади та позитивні очікування щодо майбутніх перетворень у країні.

Однак у короткостроковій перспективі ці очікування не виправдалися, і впродовж 2020-2021 років домінували негативні оцінки розвитку подій у державі.

Переважання позитивних оцінок у 2022-2023 роках, вочевидь, не пов’язано з тим, що громадяни вважають повномасштабну війну позитивним явищем. Скоріше, повномасштабна війна змінила призму, крізь яку українці оцінюють стан справ у державі. В умовах повномасштабної війни українська держава та народ опинилися перед екзистенційною загрозою. Однак і держава, і народ виявили волю до спротиву, й Україна вже півтора року ефективно чинить опір агресору. Найімовірніше, позитивні оцінки нині переважають саме через зростання в очах українців цінності своєї держави, яка раніше не стикалася з такими масштабними загрозами для свого існування.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-1

Регіон походження чи вік респондентів не відігравали суттєвої ролі в оцінці стану справ у країні, хоча відносно менше позитивних оцінок спостерігалося на Півдні. Істотним був вплив матеріального становища громадян на їхню думку про стан справ у країні – серед українців з вищим рівнем достатку домінували позитивні оцінки, і навпаки – менш заможні респонденти були схильні оцінювати розвиток подій в Україні негативно.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-2

Думка про розпад СРСР

Переважна більшість українців (69%) вважають розпад СРСР позитивною історичною подією. Найбільше така думка поширена серед мешканців Заходу України (91%). На Півдні нашої країни така думка дещо менш поширена (42%), але й масової вираженої ностальгії за СРСР там теж не спостерігається (23%), натомість у цьому макрорегіоні найбільше тих, хто не визначився з відповіддю (35%).

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-3

Ще у 2020 році в регіональному розподілі можна було побачити діаметрально протилежні думки мешканців Заходу та Центру й мешканців Півдня та Сходу нашої країни щодо розпаду СРСР.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-4

Залишки «туги» за СРСР притаманні радше старшим поколінням (хоча і люди старшого віку вже позитивно ставляться до розпаду СРСР), а також людям з нижчим рівнем матеріального достатку.

У незалежній Україні було більше позитивного чи негативного

Близько 40% українців вважають, що за роки незалежності України відбулося більше позитивних подій, ще 40% сказали, що відбулося скільки позитивного, стільки й негативного. Найбільше позитивних оцінок зафіксовано на Заході нашої країни (59%), дещо менше – на Півдні (26%), але в усіх регіонах не більше 15% вважають, що за роки незалежності відбулося більше негативного.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-7

Повномасштабна війна та зростання цінності держави в очах громадян зумовили переосмислення свого минулого життя в незалежній Україні. Істотно зросла кількість тих, хто вважає, що за роки незалежності було більше позитивних подій, натомість зменшилася частка песимістів.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-8

Чи підтримали б зараз надання Україні незалежності

Якби референдум про державну незалежність України відбувався сьогодні, абсолютна більшість українців (82%) підтримали б незалежність України. Найбільше тих, хто підтримав би незалежність, – на Заході нашої країни (94%), на Півдні та Сході – 68% і 70% відповідно. Проти – 3% загалом по країні, причому на Заході таких менше 1%, а на Сході – близько 7%.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-9

Підтримка незалежності нині є найвищою за останні понад 20 років. Підтримка зросла навіть порівняно з періодом 2014-2021 років, коли вона вже домінувала порівняно з періодами до 2014 року.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-10

Українці пишаються своїм громадянством

Абсолютна більшість українців (майже 89%) пишаються своїм громадянством. Найбільше таких у Західному (95%), Центральному (90%) та Південному (89%) макрорегіонах, дещо менше – на Сході України (76%).

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-11

Гордість за своє громадянство наразі є найвищою за всі роки незалежності України.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-12

Чи готові українці до поступок агресору

Переважна більшість українців продовжують демонструвати неготовність до компромісів з агресором задля припинення війни. На територіальні поступки заради припинення війни готові піти менше 5% українців. Готовність поступитися майбутнім членством України в НАТО висловили дещо більше – 18% українців. На скорочення ЗСУ у мирний час, яке нібито обговорювалося у Стамбулі у 2022 році, готові погодитися не більше 13% українців. Надати російській мові офіційний статус або відмовитися від політики декомунізації на догоду Кремлю готові не більше 17–18% опитаних.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-13

Дещо більшу готовність йти на поступки (окрім територіальних) демонструють респонденти на Півдні та трохи більшою мірою – на Сході. Однак навіть у цих регіонах більшість опитаних вважає неприйнятними будь-які із розглянутих поступок.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-14

Аналіз результатів опитування також показав, що близько половини респондентів, які вважають, що «заради миру варто йти на будь-які компроміси» (таких 8% загалом), насправді вважають вищезазначені поступки з боку України неприйнятними (у випадку територіальних поступок – 2/3).

Із тих, хто думає, що «можна йти на компроміси, але не на всі», 2/3 насправді вважають неприйнятними жодні поступки з боку України.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-15Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-16

Чи будуть підтримувати Україну іноземні партнери й надалі

Здебільшого українці не вірять, що їхні партнери суттєво знизять підтримку України, якщо протягом найближчих 3-4 місяців вона не досягне суттєвих успіхів на полі бою в ході контрнаступу. З цим погоджується майже третина українців, але відносна більшість, близько 46%, не поділяють такої думки.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-17

Що робити у разі збільшення ракетних обстрілів по містах

Відносна більшість, 42% українців, вважають, що якщо агресор посилить ракетні обстріли українських міст, що призведе до збільшення жертв серед цивільного населення, Україна все одно повинна продовжувати воювати, незважаючи ні на що. Ще 21% респондентів волів би спробувати заморозити конфлікт, але не йти на поступки Росії. Ще 23% опитаних вважають, що у такому разі варто почати переговори з агресором про припинення війни.

На Сході та Півдні дещо більше тих, хто вважає, що у такому разі варто починати переговори з РФ про припинення війни.

Українці пишаються своїм громадянством і не хочуть йти на поступки з Росією, - ОПИТУВАННЯ, фото-18

Опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні.

Читайте також: Для чого потрібні центри "ЯМаріуполь". Маріупольців просять пройти опитування

Серед маріупольців збільшилась кількість людей, які не будуть повертатись у місто після деокупації – ОПИТУВАННЯAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW