Музейники показали печатки Чернігова 400-річної давниниВ Україні міські герби та печатки з’явились у XIV ст., разом з німецькими переселенцями, які принесли з собою магдебурзьке право, тобто право на міське самоврядування. Спочатку це були західні регіони. А от на Лівобережній Україні міська геральдика та сфрагістика (печаткове мистецтво, - прим.) виникла майже одночасно з козацькою, оскільки магдебурзьке право тут було запроваджене лише з кінця XVI ст. Зовнішніми атрибутами цього права були печатка, герб та прапор.

Про це повідомляє svoboda.fm

Чернігів отримав статус магдебурзького міста 27 березня 1623 р. У привілеї короля Речі Посполитої Сигізмунда III серед іншого затверджувався міський герб: «… в герб городской назначаєм: святой Владислав в збруи с красною хорогвою». Чому саме цей святий потрапив на герб? Адміністратором Чернігово-Сіверської землі у той час був королевич Владислав, майбутній король Владислав IV, а святий Владислав був його покровителем. Тут треба згадати традиції Київської Русі, її князів, котрі вміщували на печатках зображення своїх святих покровителів. Чому святий був у військовому спорядженні? Чернігів – це прикордонне місто, до речі, як і зараз. Знову ж аналогії: зображення озброєного воїна бачимо на князівських печатках Київської Русі. Зображення св. Владислава існувало на міській печатці Чернігова з 1623 до 1782 р., тобто 159 років (у XVII–XVIII ст. поняття «міський герб» і «міська печатка» були тотожними).

Печатка І-ї половини ХVІІ ст., світлина svoboda.fm

Печатка І-ї половини ХVІІ ст., світлина svoboda.fm

Сьогодні відомі описи 6-и, за іншими джерелами 8-и типів (61 відбиток) печаток Чернігова з хронологічними рамками 1651–1782 роках. На всіх – зображення св. Владислава, тобто воїна в обладунках, з трикутним прапором у руці та мечем або шаблею (з XVIII ст.) на поясі. 52 відбитки (1769–1781 рр.) описала Н. Грабова. Вона трактує св. Владислава як озброєного козака.

Печатка 1710 року, світлина svoboda.fm

Печатка 1710 року, світлина svoboda.fm

Подібне трактування маємо і в опису печатки 1692 р. Постать св. Владислава утрималась на міській печатці до 1782 р., коли указом Катерини II був затверджений інший міський герб – чорний орел під короною з хрестом у лапі.

Печатка 1675 року, світлина svoboda.fm

Печатка 1675 року, світлина svoboda.fm

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW