Чернігівська Медіа Група у партнерстві з Чернігівською міською бібліотекою імені М. М. Коцюбинського розпочинає проєкт «Літпорада». Це буде серія публікацій з рекомендаціями щодо цікавих книжок, надрукованих останнім часом українськими видавництвами. В кожній публікації ми анонсуватимемо дві книжки українських авторів і дві книжки іноземних письменників, але з українським перекладом. Головні умови щодо відбору: ці твори мають бути цікаві, актуальні та видані українською мовою.
Літературні поради будуть готувати експертки бібліотеки, які точно знаються на цій темі. Сьогодні свою першу четвірку нам пропонує Інна Адруг, відома в місті організаторка літературних івентів, а від нещодавно ще і працівниця бібліотеки. Сьогодні в нашому огляді:
Видавництво «ВСЛ», 2020
Містичний трилер в декораціях загубленого українського села.
Столичний кримінальний психолог, колишній військовий Андрій Гайстер вирушає на пошуки зниклої дівчинки. Потрапляє до богом забутого села Буськів Сад, де кояться страшні й містичні речі. Селом гуляє серійний вбивця, на якого ніхто не зважає. Люди зникають безслідно — як фізично, так і з пам’яті односельців. З’являються всесильні істоти, що живуть на межі нашого та потойбічного світу. А ще село не має кладовища.
Герої роману не менш химерні за обставини. Головний герой має купу психологічних проблем. Зникла дівчинка “не така як інші”, хоча й інші нівроку особливі. Чого вартий тільки Харитон Еребович Баалюк, в постаті якого змішались герої грецької та семітської міфології. До речі, відсилок до міфів тут багато, а також і до відомих творів мистецтва, літератури й навіть кіно. Автор - майстер химерних поєднань.
Загалом же це роман про пітьму всередині нас, яка часто набуває форми байдужості. Про ціну забуття, яке дарує ілюзію спокою. І про розуміння поняття гріха.
Видавництво «Комора», 2020
Журналістське розслідування про відомих мореходців Юрія Лисянського та Йоганна Крузенштерна, або ж “вікі-повість”.
Сюжет, тобто хронологія історичних подій повісті охоплюють час, що передував навколосвітньому плаванню, яке здійснили українець Лисянський та німець Крузенштерн. Автор реконструює події, завдяки яким ніжинець Лисянський опинився в мореходному училищі аж у Кронштадті, фантазує про те, як і коли могла б відбутися перша зустріч головних героїв і майбутніх друзів — Круза та Лиса. Це — одні з нечисленних художніх вигадок, все інше ж спирається на документи: щоденник самого Юрія Лисянського та його листування.
Далі таке: як герої опинилися на практиці в Лондоні та чим там займалися, як плавали потім світами нарізно і в яких краях побував зокрема Лисянський, як у них зародилася ідея взяти участь в тому славнозвісному навколосвітньому плаванні та як вони її втілили в життя.
Книга особлива не так темою, як авторською подачею, під час читання у вас може скластися враження, що ви ведете розмову з Антоном Санченком, а в деяких, особливо “авторських” уривках можете навіть почути його голос. Бо головних героїв цієї повісті насправді три, і автор один із них.
Видавництво «Вавилонська бібліотека», 2021
Поетична історія про кохання, війну та Венецію.
Дія відбувається в часи Бонапарта, місце дії переважно Венеція. Двоє героїв, у кожного своя пристрасть. Анрі марить Бонапартом, йде за ним аж у російські морози, аж поки ця пристрасть не обертається розчаруванням. На шляху додому з суворих снігів він зустрічає загадкову венеціанку Віланель і закохується в неї. Віланель же віддала своє серце жінці, та й тіло її, здається, належить кому завгодно, тільки не їй. Але попри це все вона така сильна, що випливе з будь-якої напасті. Не випливе - то вийде по воді, адже вона дочка гондольєра й має перетинчасті пальці на ногах.
Венеція — герой роману теж. Місто лабіринтів, магічне, легендарне,
мінливе й вічне місто. Здається, ніби воно постало саме собою й самостійно вирішує, яким йому бути. Місто - жива істота.Але головний герой, мабуть, сама пристрасть. Емоція, яка оживляє будь-що, до чого торкнулася. Людину, місто, гру, їжу, життя зрештою. Життя, осяяне пристрастю, виграє яскравішими барвами.
В романі багато химерного, а нудних героїв немає зовсім. Як немає й очевидних ходів та простих рішень. Він не підкорюється правилам жодного жанру. Сюжет роману розчиняється в дивовижній суміші міфу, факту й модернізму, а неповторний голос Джанет Вінтерсон створює гіпнотичну і приголомшливу оповідь.
Видавництво «Yakaboo publishing», 2020
Покрокова інструкція як зібратися докупи й зробити своє життя кращим.
Американка Тара Шустер була досить нещасною дитиною, емоційно занедбаною батьками та без опори у житті. А коли вже стала дорослою і самостійною, помітила, що досі не знає, як бути щасливою, й вирішила це виправити. Книжка — докладний опис її досвіду вибирання з життєвої кризи.
Здавалось би, що нам зараз може дати досвід американки з її безпечним і небідним життям. Втім, поради, які вона дає, досить універсальні й можуть бути помічними для будь-кого. Це такі відомі психологічні практики як ранкові сторінки, списки вдячності, дні для себе і найуважніше піклування про своє тіло та психіку. Звісно, вони не витягнуть із глибокої депресії і не зарадять великому горю, але цілком можуть стати рятівними в ситуації тотальної невизначеності і втрати орієнтирів. Якщо не ставитись до книги як до чарівної пілюлі, після якої все саме собою налагодиться, а взяти поради за основу для роботи над собою. Адже зараз нам як ніколи треба триматися купи й все, що може допомогти у цьому, варто застосувати. Хай навіть і букет посеред зими і війни. Чому ні, якщо він зробить вас хоч трохи щасливішими?
На цьому все. Наступні літературні поради очікуйте кожної пʼятниці на сайті 0462.ua. Читайте українською!