В Криворізькому районі за державною програмою видають мешканцям громад дрова, щоб люди могли за допомогою пічного опалення взимку опалювати свої оселі. Наразі дров у районі більше, ніж заявок від людей.
Про це журналістам повідомив начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко.
-Всі заявки, що люди подають, всі отримують дрова. Дров наразі в достатній кількості під'їжджає. Ще не всі подали заявки, тому можна ще подавати. Наразі дров більше, ніж заявок, - розповів начальник Криворізької РВА.
За словами Євгена Ситниченко, дрова в прифронтові громади району приїжджають за державною програмою підтримки населення. Везуть сировину із західних областей.
-Наразі приїхали 1860 кубів на Широківську громаду і вже 1200 людей написали заявки для отримання цих дров. На Зеленодольск під'їхало трошечки менше на сьогоднішній день, але під'їжджає поступово.
Мешканець смт Широке Андрій Клименко зазначив, що тих дров, які він отримав за державною програмою, йому вистачить на місяць-півтора. Чоловік проживає в будинку разом з дружиною та чотирма дітьми. Каже, що топити дровами виходить дешевше, ніж газом.
Інна Роговська - мешканка смт Широке приїхала отримувати дрова для мами. Свій куб дров від держави Інна з чоловіком ще чекає.
Мешканка села Шестірня Зоя Петрович має і пічне опалення, і газове.
- Але пічне – надійніше. Коли воно своє і не так страшно. Тим паче, держава видає по кубу безкоштовно дров, я в любий момент можу тепер підігрітися.
В минулому році Зоя Петрович витрачала багато на опалення газом:
-Виходило 400 -450 кубів , і це з економією. Я поставила новий котел і тепер можу на мінімум ставити, так що мені тепер легше. А як був старий котел, там неможливо було зекономити – або много, або нічого.
Жінка не прибрала в хаті пічне опалення і зараз воно її виручає:
- Пічне опалення не убрала колись, тому що ледача - треба було ламати, прибирати. А в житті ж не ясно, що може пригодиться. Тепер воно виручає і дуже крепко виручає. Минулу зиму я підпилювала абрикосу і ще якесь дерево, ними топила і нагрілася.
Мешканці Шестірні – Віталій з Мариною знають, що їм на зиму потрібно приблизно 5 кубів дров. Вони вже закупили сировину, ще й отримали від держави. Вважають, що цього їм має вистачити щоб перезимувати.
В квітні будинок Віталія та Марини потрапив під обстріл російських військ. Тоді на подвір’я подружжя прилетіло три касетні снаряди – посікло дах, побило ящики з-під зерна,вбило півня, 8 курей і кішку. На момент прильоту вдома нікого не було – і Марина, і Віталій були на роботі. На сьогоднішній день дах вже відремонтували і тепер родина готується до зими.
Голова Широківської селищної ради Олександр Кокул розповів, що у нього в громаді на даний час десь півтори тисячі заявок на дрова.
- У нас 4000 кубов мають привести. В дорозі вже 1800. Розгрузили вже приблизно 800 кубів, роздали ми вже приблизно 500 кубов.
За словами Олександра Кокула, замовили дрова для громади у двох лісництвах на Житомирщині.
-Ми закупили за державні кошти дрова, а доставка сюди, в Широке Криворізькою залізницею, це вже за наші бюджетні кошти.
Подають заявку на отримання дров від держави усі люди, в яких є пічне опалення. Багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю, та іншим незахищеним верствам населення, дрова видають в першу чергу. Хто не може самостійно приїхати і забрати дрова, підвозять до хати і розвантажують. Олександр Кокул розповів, що зазвичай в день вони роздають в Широківській громаді для 100 дворів дрова.
-Ажіотаж є. Зрозуміло, що це півтора куба, але ж це півтора куба. Взагалі-то планували по кубу роздавати. Якщо щось раптом залишиться, то ми роздамо незахищеним верствам населення.
Ті, хто проживають в селах, вже завезли в старостинські округи дрова. Завозили в першу чергу в громади, які найбільше потерпали від обстрілів.
В Широківській громаді майже дев'яносто відсотків всіх житлових будинків в приватному секторі газифіковані. Люди зараз роблять і газове опалення, і ставлять котли на опалення, є електричне опалення.
-Але зараз електрокотли не працюють, тому або газ, або на дровах. Зима тільки розпочалась. Ми ж не знаємо, що ті орки-при*урки, що в них в голові. Ми готуємось, як-то кажуть, до найгіршого.
За словами голови Широківської громади, вони не чекали, поки їм дадуть дрова, тому шукали інші способи забезпечити громадян сировиною:
-Люди пишуть заяви і ми даємо дозвіл на збирання сухостою і спил сухостою. Ми це контролюємо і поліція. Ми дозволяємо людям це все випилювати, щоб люди вижили. Нам головне зробити все для того, щоб люди були живі і здорові.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.