"Масштабна зміна розміру пенсій, інфляція завдає удару": яка загроза чекає на пенсіонерів в Україні вже скоро?Українці внаслідок повномасштабної війни втратили левову частку своїх доходів. Інфляція з'їла третину зарплати, а 2023-го ситуація може лише погіршитися.

Як інформує "OBOZREVATEL", рівень інфляції в Україні, за даними Держстату, становить 24,8% (останні дані за жовтень).

До кінця року ціни зростуть на 30%. Це вже спричинило різке падіння реальних доходів українців.

Навіть якщо номінальний розмір зарплат і пенсій зріс, з урахуванням подорожчання товарів та послуг купівельна спроможність знизилася.

Наприклад, станом на січень 2022-го в Україні середня зарплата становила 14 577 грн, мінімальна зарплата – 6500, мінімальна пенсія – 1934 грн, а середня пенсія – 3991 грн.

З урахуванням інфляції, щоб зберегти рівень свого достатку станом на грудень 2022-го, доходи українців мали б становити:

– мінімальна пенсія – 2514 грн (реальний розмір – 2093 грн);

– мінімальна зарплата – 8450 грн (реальний розмір – 6700 грн);

– середня пенсія – 5188 грн (реальний розмір – 4539 грн);

– середня зарплата – 18 950 грн (реальний розмір – 13 387 грн).

Ні підвищення мінімальної зарплати 2022-го, ні перерахунок пенсій не дозволили навіть частково компенсувати рівень інфляції. Але і це не найгірша новина. Суттєвіше падіння доходів очікується у 2023 році. Воно може виявитися критично складним для малозабезпечених українців. Ні мінімальну пенсію, ні мінімальну зарплату не перераховуватимуть, тоді як зростання цін наступного року становитиме близько 30%. Як результат, реальні доходи обваляться.

Пенсії та зарплати в Україні 2023-го взагалі не підвищуватимуть?

Перерахунок пенсій таки буде. У березні, незважаючи на проблеми з бюджетом, планують провести осучаснення пенсій. Хороша новина – якщо на нього знайдуться кошти, розмір такого підвищення буде значним. Розрахунковий розмір пенсії за віком (без будь-яких можливих надбавок) збільшать на певний індекс.

Розмір цього індексу: сукупність від половини торішньої інфляції плюс половина середнього за три роки зростання зарплат. Зростання зарплат буде незначним (близько 7%), а половина від розміру інфляції – близько 15%. Загалом частину пенсій можуть підвищити на 22%.

Кого не зачепить таке підвищення? Ті українці, які мають невеликий стаж, отримували маленькі зарплати, мабуть, одержать незначне збільшення. Справа в тому, що їхній розрахунковий розмір пенсії і так значно нижчий за ту суму, яку вони отримують. А підвищуватимуть не фактичну пенсію, а ту розрахункову величину.

Проблема є у самій формулі розрахунку пенсій. Вона вкрай невигідна для українців і призводить до поступового зниження рівня виплат. Середню зарплату за три роки по країні множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%. Таким чином, за 35 років стажу та середньої зарплати можна розраховувати на пенсію, розмір якої складе всього 35% від середньої зарплати по країні за три роки. А її розмір значно нижчий за актуальну середню зарплату.

"В уряді є політична домовленість про те, що ми шукатимемо кошти для індексації пенсій у березні 2023 року, як це закладено в законі. Ситуація непроста, але ми розуміємо, як ми рухаємось у бюджетному процесі", – цитує пресслужба Мінсоцполітики главу відомства Оксану Жолнович.

А ось із зарплатами ситуація йде інакше. Мінімалку не збільшуватимуть (індексація не передбачена в бюджеті), проте бізнес у разі, якщо відновлюватиметься економіка, змушений буде підвищувати і зарплати. При цьому, якщо економіка не відновлюватиметься, а обстріл мирних міст триватиме, ситуація із зарплатами може навіть погіршитися.

Пенсії підвищили у грудні, але цього замало

Цього місяця мінімальна пенсія в Україні збільшилася на 66 грн, до 2093 грн. "У грудні підвищили пенсії тим, чия пенсія залежала від прожиткового мінімуму. Це люди, які мають найнижчу пенсію в Україні, можливо, мали маленький робочий стаж або низьку заробітну плату", – розповів колишній міністр соцполітики Андрій Рева. Однак таке підвищення назвати відчутним вкрай складно.

Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко також зазначає: підвищення зачепило невелику кількість пенсіонерів. "Це люди з інвалідністю, пенсіонери через втрату годувальника, люди з невеликим стажем, які отримували мінімальну зарплату. Зараз важко орієнтуватися в цифрах. Це якщо орієнтуватися на цифри, які були до початку війни", – каже Ткаченко.

Пенсіонери та українці з мінімальними зарплатами – найвразливіші категорії, які найсильніше постраждають через різку інфляцію та незначну індексацію. Для того, щоб їхні доходи повернулися хоча б до рівня січня 2022-го, уряду доведеться провести низку підвищень, а всім українцям – старанно працювати для ліквідації величезного дефіциту держбюджету.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW