«Важливо не тримати тривоги в собі та розмовляти»



Опис ситуації: «Чоловік моєї сестри служить, він зараз десь на передовій. Сестра дуже тривожиться, коли він по декілька діб не виходить на зв’язок. Буквально може плакати по півдня і не спати ночами. Це хвилювання передається дитині – хлопчику 7 років. Він теж хвилюється і за маму, і за тата, бо розуміє, де зараз його тато. Що можна порадити моїй сестрі в цій ситуації? Як їй підтримати себе? Та як поводитися з дитиною? Я переживаю і за неї, і за племінника. Валентина, м. Чернігів».

Консультацію надає практична психологиня Світлана Косаченко.

- Невідомість, напружене очікування, коли ж закінчиться війна, страх, тривога та апатія - часті скарги в теперішній час. В ситуації, коли чоловік воює, його рідним і близьким, звісто, дуже тривожно, важко. Стан мами - її тривога, сум і страх передаються і дитині. Тому мамі, перш за все, вкрай важливо потурбуватися про себе. Адже не випадково говорять: коли падає літак, перший, кому потрібно вдягнути кисневу маску, - це мати, а вже потім – дитина, і не навпаки. Адже жива та здорова мати - це жива та здорова дитина.

Тому, якщо можете спати – спіть, можете гуляти – гуляйте. Спробуйте приготувати їсти чи елементарно заварити собі чай. Прості дії «на автоматі» допомагають відновити ресурс, особливо, коли на щось більше вас не вистачає.

Зараз існує багато груп підтримки для жінок, де можна поділитися своїми тривогами з людьми, яким близькі такі переживання. І отримати від них тепло та підтримку. Також важливо не сидіти на самоті, а щось робити. Це і буденні справи та турботи. І, можливо якась корисна діяльність: плести сітки чи шкарпетки, шити одяг, допомагати іншим. Знайдіть діяльність, яка вам до душі.

Дуже важливо не тримати свої тривоги в собі і розмовляти. Тримайте соціальний зв’язок з тими, з ким вам комфортно. З близькими, друзями, розмовляйте з власною дитиною. На доступній для неї мові поясніть, де тато, що відбувається, та вірте у краще. Разом з дитиною можна малювати для тата малюнки, готувати їжу, робити щось разом, підтримуючи одне одного.

При сильній, інтенсивній тривозі дієвими є техніки самодопомоги, наприклад, техніки «переключення» та «заземлення».

Перша вправа

Сядьте або встаньте. Зробіть короткий вдих, видих і відчуйте, як спираєтеся на підлогу. Спробуйте наступити сильніше правою ногою, потім — лівою, перенести вагу тіла з однієї ноги на іншу, порухайте пальцями й відчуйте, як вони торкаються твердої поверхні. Потім перенесіть вагу тіла з зовнішнього краю стопи на внутрішній, з п’ятки на пальці. Відчуйте, як ви стоїте на землі, маєте опору під собою.

Друга вправа

Подивіться навколо, сконцентруйтеся на середовищі й знайдіть:

п’ять предметів, які можна побачити;

чотири предмети, які можна потримати;

три предмети, які мають різну температуру;

два предмети, які мають запах;

один предмет з особливим смаком.

Дихайте!

Третя вправа

Також корисними є різні дихальні техніки та вправи, наприклад, «квадратне» дихання. Дихайте глибоко протягом трьох хвилин, намагайтеся розслабитися. А тепер вдихайте три секунди, затримайте дихання ще на три секунди, а потім видихайте протягом трьох секунд. Повторіть принаймні чотири рази.

Якщо все-таки відчуваєте, що не можете впоратися самостійно, зверніться до психолога або психотерапевта. Якщо ви ніколи мали такого досвіду, можливо, прийшов слушний час? Якщо ви бачите, що самотужки не можете впоратися зі своїм складним емоційним станом, фахівець допоможе. Самодопомога – прекрасна річ, але це клопітно, довго та болісно. Якщо болить зуб, ви ж не вириваєте його самостійно?



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW