Офісні приміщення компанії «Азовінтекс» були архітектурною родзинкою Старого Маріуполя. Зараз вони зруйновані та пограбовані.
Комплекс будинків, які зараз належать Сергію Таруті, відомому в Україні політику, підприємцю, депутату Верховної Ради, був побудований у другій половині 19 сторіччя маріупольським купцем Абрамом Трегубовим.
Це була заможна людина, яка володіла в Маріуполі паровим млином і трьома великими будинками.
Але після революції все майно у підприємця «молода республіка» відібрала.
Спочатку в цих прекрасних будівлях розташовувалась дитяча поліклініка, станція крові. Певний час радянська влада розміщувала там відділок ЧК, там катували людей. І дуже тривалий час ці будівлі викликали жах у людей.
Після розвалу Радянського Союзу ці будинки були приватизовані і дістались у власність Сергію Таруті.
Казали, що приватизація відбувалась непрозоро. Але в 90-і, на уламках СРСР багато чого пішло по руках за безцінь.
Тим не менш, новий власник доклав чимало зусиль і грошей, щоб реконструювати будинки.
На початку 2000-х їх було внесено в перелік пам’яток архітектури місцевого значення.
Сергій Тарута завершив реконструкцію в 2012 році. Він реконструював два будинки з комплексу Трегубова – той, що виходить на проспект Миру та будинок з баштою.
Третій будинок, який виходить на проспект Миру, не історичний – це новобудова, яка була дуже вдало стилізована під архітектуру 19 сторіччя.
Треба сказати, що два реконструйовані будинки були дуже дорого облаштовані. Всередині стіни були обкладені панелями з червоного дерева, білий мармур на підлозі. Дуже багато коштовних речей, шкіряна мебель.
Ми не знаємо, чи вдалось власнику евакуювати найцінніші речі, але те, що туди навідувались мародери, - це точно. Бо в умовах окупації охорона, яка залишалась в будівлі, вже не могла впоратись з захистом приватного майна.
В середині березня в будинок були прямі влучання снарядів.
Ну а зараз він виглядає ось так. Напівзруйнований, у дворі – кипа сміття, будівельні залишки.
Красивих кованих воріт більше немає. Двір зруйнований. Газони загинули разом з будинком та прекрасними рослинами.
І маріупольцям залишається тільки пригадувати, яким прекрасним був цій будинок після реконструкції. І особливо – на новий рік. Бо брати Сергій та Олександр Тарути не шкодували грошей на новорічну ілюмінацію.