Під час війни аферисти не залишають свою зловмисну діяльність, позбавляючи громадян останніх коштів для існування. Мішенню шахраїв стали також військовослужбовці. Одними з неіснуючих товарів онлайн-продажу стали військова форма та спорядження. Поліцейські закликають сплачувати товари після отримання та обирати тільки перевірені інтернет-магазини.
У важкий для всієї країни час багато людей опинилися у скрутному матеріальному становищі. Війна забрала у людей житло, майно, роботу. Навіть зараз шахраї продовжують обманним шляхом лишати людей останніх заощаджень. Аферисти користуються довірою громадян та нестабільним психологічним станом, грають на емоціях.
Загалом від початку року поліцейські Донеччини зареєстрували 375 фактів шахрайства, з яких 75 – розкрито.
Купити товар за вигідною ціною, чим заощадити, або захистити свої рахунки – гачки, які використовують зловмисники під час махінації з банківськими картками чи купівлі/продажу товарів через інтернет. Таких злочинів було зареєстровано майже однакову кількість – по 90 фактів.
Аферисти нехтують всіма моральними якостями – однією з мішеней стали військовослужбовці. Захисники України потрапляють на неіснуючі інтернет-магазини з формою та спорядженням. Надсилають кошти, проте товар так і не отримують. Так, зловмисник ошукав одного з військових на 100 000 гривень під виглядом продажу коліматорного прицілу.
Також шахраї користуються державними програмами підтримки мешканців: розсилають посилання на отримання коштів, дізнаються інформацію про рахунки, паролі. Людина, опинившись у біді, довірливо переходить на сайти аферистів та втрачає свої кошти.
Поліція закликає користуватися тільки офіційними джерелами інформації, не переходити за сумнівними посиланнями та не розголошувати свої особисті дані.
Ще один вид шахрайства, який й зараз використовується – почуття страху, переживання за життя та здоров’я родича. Зловмисники телефонують жертвам під приводом непритягнення людини до кримінальної відповідальності. Від початку року було зареєстровано 16 таких повідомлень.
Також аферисти продовжують вводити в оману громадян прямо на вулиці. Під приводом термінового дзвінка просять використати чужий мобільний, після чого зникають з гаджетом. На такий гачок потрапили 30 громадян.
Запам’ятайте ознаки, які можуть вказувати на те, що перед Вами шахрай:
- ціна товару значно нижче, ніж у інших продавців, при цьому повна передоплата або аванс як обов’язкова умова покупки;
- продавець зареєстрований на сайті недавно;
- невідомий просить повідомити термін дії карти, коди, одноразові паролі, які приходять на телефон. Ці дані є секретними та не потрібні при переказі грошей;
- невідомий представляється співробітником поліції або близьким другом родича та терміново вимагає гроші за порятунок близької людини від тюрми чи іншої біди;
Як не стати жертвою інтернет-шахраїв:
- перевірте інформацію про продавця (вбийте його дані у пошуковик, почитайте відгуки про нього в інтернеті);
- при надходженні товару перевірте його на пошті, сплачуйте за товар тільки після отримання;
- якщо невідомий представився співробітником поліції, уточніть його ім’я та прізвище та відділення, де він працює. Після цього зателефонуйте своєму справжньому родичу та у поліцію за номером «102».
Поліція нагадує місцевим жителям про те, що необхідно приділяти увагу літнім родичам та знайомим, розповідати їм про методи «роботи» шахраїв.
Відділ комунікації поліції Донецької област