“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 25-29 грудня 2023 рокуМайжекожен п’ятий матеріал, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти і самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Найбільше фейків знову було про діяльність української армії, мобілізацію, досягнення російських вояк, антиукраїнську риторик, територіальну цілісність та просування ідеології росії і економічних питань. Такими стали результати нового тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”.

З 25 по 29 грудня ми проаналізували 689 повідомлень колаборантів в 10 телеграм-каналах, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Дніпрорудне. Також ми аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки і маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ і один у одного. За п'ять днівми знайшли 148 маніпуляцій і 43 фейки.

Найбільше фейків за кількістю ми знайшли на каналі «Запорожский Вестник» (18 фейків) і «Токмак Сегодня» (9 фейков). За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ- каналі цього тижня лідирували чотири канали – "Запорожский Вестник" (17%), однойменний канал так званого «очільника громадського руху «Мы вместе с Россией» Владимира Рогова (16%), Токмак Сегодня (10%) та «Бердянск Актуально» (3%). Цього тижня відсутність фейків була зафіксована на каналі «Мелитопольская районная администрация», «Типичная Акимовка», «Энергодар Сегодня», «Днепрорудный Сегодня», «Администрация города Мелитополь» и «Евгений Балицкий».

Всього за аналізований період 10% від загальної кількості дописів були фейками, ще 27% - маніпуляціями. Серед найпоширеніших тем, про які транслювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (28%), діяльність російської армії (23%), знецінення та дискредитації України (12%), територіальна цілісність (11%). Менше, ніж минулого тижня, колаборанти створювали фейки, спрямовані на  соціальну тематику та мобілізацію ( по 7% відповідно), а також просування ідеології Росії та і інше (по 5%).

Маніпуляції щодо українців, яких наставляли бути «антируськими»

Кремлівська пропаганда не вперше вдається до методу переписування історії, щоб поступово сформувати і закріпити потрібний світогляд. Минулого тижня відповідні наративи використовували окупаційні телеграм-канали

Так, колаборант, що йменує себе головою загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільник комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимир Рогов на своєму телеграм-каналі повідомив, що збирається за допомогою центра Данилевського «реабілітувати свідомість співвітчизників, яких окупаційний режим ( так пропагандисти називають законну владу України, - ред) тривалий час отруював антиросійською пропагандою,

«Труды этого великого человека, его научное наследие даёт нам возможность реабилитировать сознание наших соотечественников, которых оккупационный режим долгое время отравлял антирусской пропагандой, когда русских людей убеждали, в том, что они якобы не просто «нерусские», а ещё и «антирусские».Эти люди более 30 лет были оторваны от большой России, поэтому они как бы "законсервировались", превратились, по Данилевскому, в "запасник исторических сил русского народа".У них осталась масса качеств, которые важны для большой России и помогут нам превратить страну в ещё более мощное, сильное государство, а наши южнорусские земли в цветущий край, каковым они всегда были в составе большой России», - написав він.

Це – приклад класичної маніпуляції, адже російська пропаганда ще до 2014 року почала впроваджувати в інформаційний простір відповідні базові наративи про нібито історичну приналежність Криму РФ і про те, що білоруси, українці та росіяни є «одним народом», у більш ліберальному трактуванні – «братськими народами». Після початку агресії РФ щодо України у 2014 році ці твердження стали сприйматися одержувачем інформації росЗМІ як істина. Сьогодні наратив про «російський» Крим отримав продовження, і Кремль в обличчі заступника голови Ради бнзпеки заявляє свої претензії не лише на «Донбас», а й Запоріжжя, Харків, Одесу, Миколаїв, Херсон, Дніпро, Маріуполь і навіть Київ, який, як відомо, «мать городов русских», що у інтерпретації російської пропаганди рівнозначно прикметнику «російський». Ці наративи використовуються як основне виправдання нападу на Україну, що показує моніторинг Media IQ.

Скандально відомий Тимофій Сергійцев у своєму програмному матеріалі «Що Росія має зробити з Україною» запевняє, що більша частина сучасної України, це «історичні Малоросія та Новоросія», які РФ «має звільнити від нацистського режиму». При цьому, як стверджує автор, «українізм – штучна антиросійська конструкція, яка не має власного цивілізаційного змісту». Тут дуже доречним є наратив про «братні народи», один з яких старший і має право вчити, наставляти і захищати молодших, яких необхідно «повернути додому» в «історичне лоно слов'янської єдності». До речі, ще 2021 року на сайті Кремля було опубліковано статтю Путіна про історичну єдність росіян та українців, в якій він стверджував, що росіяни та українці є одним штучно розділеним народом.

Кремль системно підійшов до формування альтернативної реальності, в якій Україна в існуючих кордонах була «скроєна з волі політиків у різні роки та за рахунок історичних територій Росії». Отже, війна в Україні видається як відновлення історичної справедливості, повернення свого та турбота про «братський» український народ.

Фейк про повістки на чеках в супермаркетах

Представники окупаційної влади продовжують розповсюджувати неправдиву інформацію стосовно мобілізації в Україні. Цього разу вони демонструють світлину з чеком з супермаркету, де нібито міститься припис з'явитися до найближчого військкомату. Ми перевірили, чи правдиві ці повідомлення.

Так, 25 грудня телеграм-канал «Токмак Сегодня» розмістив допис з зображенням касового чек з написом українською: «…щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з'явитися в найближчому пункті ТЦК».

«Украина. На чеке написано: "Вы получили повестку. Вам срочно, в течении 48 часов, нужно прийти в ближайший пункт ТЦК". На чеке, при оплате картой, имеются все ваши данные, если вы не придёте, вас ждут суд и блокировка карты. Добрались до самого святого у хохла — до кошелика», - зазначається в дописі телеграм-каналу.

Аналогічні дописи, поширили і інші телеграм-канали - Соловьёв»,  «Шейх Тамир», «Бочарик (ага, тот самый)» и HKR. Деякі з них стверджували, що такий чек видали в одному із супермаркетів великої української мережі «Сільпо». Фактчекери з видання «Ґвара Медіа» здійснили пробну купівлю та порівняли отриманий чек із завірусним зображенням.

В інтернеті можна зустріти чимало знімків старих чеків із «Сiльпо» з трохи схожим дизайном. І навіть чек, майже ідентичний вірусному, тільки з іншим написом. Ліве зображення поширювалося у 2020–2021 роках, проте вже тоді з'ясувалося, що це фейк: реальний напис «ви — гідні» було за допомогою фотошопу виправлено на «ви — гніди». Зараз творці фейку провели менш акуратну роботу, не підібравши навіть потрібний шрифт.

Таким чином, знімок чека з повісткою, що поширив "Токмак Сегодня" — результат цифрової обробки фотофейка, що з'явився ще в 2020 році.

Маніпуляції щодо результатів атаки на десантний корабель "Новочеркаськ"

Представники окупаційної влади минулого тижня прибрехали про стан десантного корабля «Новочеркаськ» та про кількість загиблих та поранених моряків на ньому.

Так, 26 грудня телеграм-канал окупаційної влади «Запорожский Вестник» оприлюднив допис щодо атаки на російський корабль «Новочеркаськ» у порту Феодосії в окупованому Криму. За версією пропагандистів, судно отримало лише пошкодження. За інформацією голови окупованого півострова, кількість загиблих обліковується лише однією людиною та ще двоє травмовані.

«Большой десантный корабль «Новочеркасск» получил повреждения в Феодосии в ходе отражения удара ВСУ с применением авиационных управляемых ракет, сообщили в Минобороны России. В ходе противовоздушного боя средствами ПВО уничтожены два украинских Су-24, осуществлявших пуск ракет. В результате вражеской атаки в Феодосии погиб один человек, двое ранены.Повреждения получили шесть зданий – в основном, выбиты окна. Транспортная инфраструктура работает в штатном режиме, ограничений по пассажирским перевозкам нет», - зазначається в дописі телеграм-каналу.

Проте це не зовсім правда. У ніч на 26 грудня у ЗСУ повідомили про знищення російського великого десантного корабля «Новочеркаськ» під час удару в окупованому Криму.За словами речника командування Повітряних сил України Юрія Ігната, «Новочеркаськ», який крилатими ракетами атакувала українська авіація, згорів ущент. Цю інформацію повність підтверджує британська розвідка.

Глобальні наслідки удару по Новочеркаську показали навіть російські державні ЗМІ, які зафіксували уламки військового корабля на клумбах, тротуарах і дахах багатоквартирних будинків у Феодосії. Цю інформацію потім оперативно видалили, але її все ще можна побачити.

Головне питання, на яке поки немає чіткої відповіді, пов'язане з масштабом наслідків – кількістю вбитих та поранених на борту «Новочеркаська». За даними російського видання, «Агентство» екіпаж "Новочеркаська" складає 98 осіб.

Російська влада інформацію про жертви «Новочеркаська» публічно не розголошує, проте 29 грудня видання «Новости Севастополя» і «Независимое телевидение Севастополя» («НТС») із посиланням на відділ інформаційного забезпечення Чорноморського флоту РФ повідомило про те, що загинули 74 російські моряки, ще 27 – були поранені. Згодом обидві публікації були видалені.

Про загибель російських моряків також пише український Центр національного спротиву. Він посилається на лист Євменова, який нібито мають у розпорядженні активісти «Кібер Спротиву».

«Лист вдалося перехопити завдяки контролю поштової скриньки пропагандистки з телепроєкту «НАШІ» на каналі «Россия 1». У ньому росіяни підтверджують смерть більшості особового складу корабля, ураженого у Феодосії Силами оборони 26 грудня. Ще 27 окупантів зазнали поранення», – йдеться у повідомленні.

Офіційно Міноборони Росії про втрати на кораблі не повідомляло.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW