Штучний інтелект, військовий рекрутинг та англійська. Яким буде ринок праці в Україні у 2024 роціРинок праці в Україні змінюється залежно від обставин та реагує на зміни у суспільно-політичному житті. У 2024 році очікується дефіцит кадрів, пошириться військовий рекрутинг і робота, пов’язана зі штучним інтелектом.

У цій статті ми спирались на дані сайту Work.ua, який українці використовують для розміщення вакансій та пошуку роботи. Це дані орієнтуються на аналітику, а також на опитування 1000 роботодавців та 1500 шукачів. Тож, які тренди на ринку праці будуть у 2024 році, читайте далі.

Дефіцит кадрів

У 2023 році більшість роботодавців вже відчули нестачу кадрів на ринку праці. Наступного року очікують, що ця ситуація набиратиме обертів у географічному та галузевому аспектах. Це пов’язано як з внутрішнім переміщенням українців, так і з переїздом за кордон, а також з мобілізацією кадрів. Також на ситуацію впливає переміщення роботодавців у межах країни. Так, у Закарпатській області ринок праці відновився на 167% — роботодавців стало значно більше, ніж до повномасштабного вторгнення, відповідно робітників не вистачає.

Якщо найбільшу конкуренцію серед шукачів роботи спостерігали у Київській, Харківській та Вінницькій областях, а от у Закарпатській, Чернівецькій та Херсонській області цей показник нижчий.

Найважче виявилось знайти працівників у категоріях «Медицина, фармацевтика» та «Робочі спеціальності, виробництво».

Робота для ветеранів

Усе актуальнішим для нашої країни стає питання працевлаштування ветеранів. Очікується, що найближчим часом більшість компаній будуть мати у штаті таких працівників. У 2023 році вакансій для ветеранів стало більше на 133%.

Не лише ветерани мають адаптуватись до цивільного життя, а й наше суспільство має створити умови для цього. Тож у фокусі опиняться професії, які пов’язані з реінтеграцією людей, які пройшли горнило війни. Це фізична та психологічна реабілітація, професійна адаптація та юридична допомога.

Штучний інтелект

З появою штучного інтелекту багато працівників стали переживати, що він зможе замінити їх на ринку праці. 57% українців ставляться до штучного інтелекту з пересторогою. Згідно з дослідженнями, ШІ викликає неоднозначні реакції як у шукачів, так і в роботодавців.

У дослідженні стверджують, що на сьогодні ШІ не зможе замінити більшість професій. Навпаки, люди, які вміють використовувати сучасні технології матимуть переваги над тими, хто ще не опанував інструменти штучного інтелекту.

Опитування показало, що 33% роботодавців уже очікують від кандидатів навичок використання штучного інтелекту. І, скоріш за все, така тенденція тільки збільшуватиметься у 2024 році.

Знання англійської мови

Кандидати зі знанням англійської мови мають конкурентні переваги перед іншими шукачами роботи. Іноді для роботодавців це є обов’язковою вимогою.

Знання англійської часто є обов’язковим для таких категорій: «IT, комп’ютери, інтернет», «Освіта, наука», «Маркетинг, реклама, PR», «Юриспруденція», «ЗМІ, видавництво, поліграфія».

Якщо говорити про конкретні професії, то знання англійської мови вимагають від:

IT-спеціалістів — програміст, верстальник, вебдизайнер, менеджер проєктів;

перекладачів та викладачів іноземних мов;

керівників — фінансовий директор, виконавчий директор;

маркетологів — копірайтер, SEO-спеціаліст, піарник;

спеціалістів, що працюють з іноземними субʼєктами чи законодавством — інвестиційний аналітик, менеджер ЗЕД, менеджер з управління екіпажем корабля, податковий консультант.

Тож, подумайте, аби у 2024 році все ж повернутись до вивчення англійської мови, якщо плануєте шукати роботу.

Військовий рекрутинг

Таке нове явище, як військовий рекрутинг, входить на український ринок праці. Другий рік повномасштабної війни з росією змусив переглянути правила залучення людей у військову справу. Нова практика - кандидат має сама обирати де і ким служити.

Сьогодні у підрозділах є потреби у цивільних професіях: кваліфіковані екскаваторники, водії, дизелісти, діловоди, медики, психологи, бухгалтери, кухарі тощо. Для цього активно застосовують військовий рекрутинг, який дає перші плоди.

Наприклад, бригада “Азов” з креативною агенцією Banda запустили рекрутингову кампанію “Війську потрібні різні професії”.

«Для нас це можливість показати: рекрутинг до війська може відбуватися професійно і цілеспрямовано, а не через вручення повісток на блокпостах», — говорить Артур Міхно, співзасновник та СЕО Work.ua.

Надвисока конкуренція в IT

Якщо ви плануєте пов’язати своє життя з IT сферою, то будьте готові у 2024 році зустрітись з надвисокою конкуренцією. Зниження економічної активності змушує компанії скорочувати штати по всьому світу, не оминула ця тенденція і Україну. 42% тих, хто зараз працює в IT, бояться втратити роботу. За останні 12 місяців 25% айтівців звільнили чи не продовжили контракт.

У цій категорії кількість відгуків на 1 вакансію у 20-30 разів перевищує середній показник ринку праці.

Тож, зважайте, що IT галузь вже значно знизила свої обороти.

Українці не хочуть працювати в офісах

Серед шукачів роботи зростає тенденція на віддалену роботу. Про це свідчить висока конкуренція за такі вакансії. Роботодавці, які пропонують працювати дистанційно, отримують у 5 разів більше відгуків від шукачів.

Згідно опитування, серед шукачів роботи лише 8% віддали б перевагу офлайн роботі. За 2023 рік кількість віддалених вакансій на сайті Work.ua зросла на 39%.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW