“Шароварні” українці і “непереможна” ядерка - як рф через гумор просувала пропагандуРосія ніколи не цуралася використовувати всі сфери для просування своєї пропаганди. Немає різниці - чи це музика, чи фільми, чи гумористичні шоу. Все підійде для того, аби помістити в мізки людей потрібні меседжі.

До 2014 року в телевізорах українців було повно російських каналів. Українців “годували” російським контентом - музикою, фільмами, серіалами, ток-шоу та гумористичними програмами. І ще в ті часи, коли навіть неможливо було уявити, що український схід та Крим будуть окуповані, росія вдало просувала потрібну їй пропаганду через гумористичні шоу.

Спочатку можна подумати: та яка пропаганда може бути в гуморі? Але крізь призму років боротьби з російською агресією можна побачити, що ця країна не нехтує ніякими засобами у бажанні захопити Україну та знищити українців.

Які російські гумористичні шоу були популярні в Україні до 2014 року

Якщо покопирсатися в архівах, то їх набереться чималий список, але згадаємо низку найпопулярніших. Почнемо з тих, які мали український аналог, або тих, в яких брали участь українські команди.

 • Камеді Клаб - український Камеді Клаб довго не проіснував, але російський чимало української молоді продовжувало дивитися аж до 2022 року і ділитися уривками звідти у себе в соцмережах.
 • КВК - передача, яка плавно перекочувала в росію з радянського союзу. Тут варто зазначити, що чимало українських коміків починали свою карʼєру саме там, зокрема й президент Володимир Зеленський.
 • Розсміши коміка - російський аналог українського шоу “Розсміши коміка”. Це вже більш сучасний доробок, який вперше побачив світ у 2012 році.
 • Даєш молодь - скетч-шоу виходило на російському каналі СТС, але транслювали його українські канали ТЕТ та Новий канал.

Які ще молодіжні російські гумористичні шоу дивились в Україні:

 • Сміх без правил - орієнтоване на молодь шоу, в якому молоді гумористи змагалися за великий грошовий виграш. 
 • Убойна ліга - вперше було показано на каналі ТНТ у 2007 році, одним з його ведучих був учасник Камеді Клаб Павел Воля.

А ось що дивилися батьки, дідусі й бабусі:

 • Аншлаг - одна з найпопулярніших російських телепередач, яка теж бере свій початок ще з часів СРСР. Вона популярна була серед старшого покоління.
 • Криве дзеркало - ще одна російська гумористична телепередача, яку любили дивитися батьки, бабусі та дідусі тієї молоді, якій зараз вже близько 30 років.
 • Шоу “Кроликів” - тут цікаво, що його репрезентують двоє українців Володимир Данилець та Володимир Моїсеєнко. Про те, який саме наратив вони просувають, розкажемо пізніше.
 • Джентельмен-шоу - як не парадоксально, але ця передача створювалася командою учасників КВК Одеського державного університету “Клуб одеських джентльменів”. Тобто створювалося воно в Одесі.

Також були такі розважальні програми як Золотий гусак, Білий папуга, власна програма Міхаіла Задорнова, передача Євгенія Пєтросяна та ще багато інших. Цільовою авдиторією цих програм також було доросле покоління, яке ще жило за часів срср.

Що було не так з цими шоу, і які вони просували наративи

Почнемо з того, що гумористичний дует “кроликів” Данильця і Мойсеєнка у своїх номерах просував такий наратив: меншовартість та приниження українців і всіх тих, хто “не росіяни”. Один з методів, який використовували коміки - це протиставлення україномовного персонажа, який жити не може без горілки, і російськомовного “правильного” персонажа, який зверхньо ставиться до свого напарника. Зверхнє ставлення при цьому демонструється через висміювання.

Зазначимо, що у 2022 році цей дует відкрито підтримав рф. Під час повномасштабного вторгнення росії на територію України дует також активно гастролював за кордоном, але їх концерти бойкотували в США та Канаді.

Одеське Джентельмен-шоу не нехтувало показувати карикатурний образ недолугого “українця-салоїда” і вже у 90-ті роки просувало ідею відʼєднання Криму та Одеси від України.

Сенс “Білого папуги” і “Золотого гусака” будувався на тому, що там збиралися різні відомі люди і розповідали анекдоти. Дуже популярними там були, зокрема, анекдоти про “хохлів”, двох українських кумів та їх розмови за горілкою. Розповідали анекдоти про українця, німця та руського (складова трійки варіюється, тобто може бути єврей, німець, француз тощо). Головний меседж цих анекдотів був - створення образу “дурнуватого хохла, який любить сало і горілку”, приниження інших національностей та народів. 

Клуб веселих та кмітливих став місцем, де методично через жарти та гумористичні замальовки створювали культ путіна. Один з прикладів - пародія Дмітрія Хрусталева на путіна з 90-х років. У цьому номері російський диктатор ніби розповідає жарти про ядерну зброю і її застосування. Реакція публіки на ці жарти вже тоді була цілком схвальною, адже з головною задачею номер впорався - показати “велич росії та її перевагу над заходом”.

Міхаіл Задорнов на своїх концертах також любив висміювати “тупих американців” та українців, всіляко звеличувати росію, показувати унікальність росіян та їх історії. Задорнов у своїх виступах любив всіляко глузувати над Заходом. Тобто робив те, чим зараз займається пропагандист Соловйов.

А пізніше він не понехтував пожартувати і про збитий Малайзійський боїнг терористами так званої “днр” над Донецькою областю. 

А що являли собою такі передачі як Аншлаг та Криве дзеркало? На перший погляд - там просто зібрані номери, які смішно розповідали про побутове життя росіян. Якщо ж придивитися уважніше, то вони через призму жартів нормалізували алкогольну залежність, побутове насилля, абʼюз, знову ж таки, приниження та висміювання “не росіян”, Крім того, багато хто з гумористів, які там виступали, у 2022 році підтримати так звану “спеціальну воєнну операцію”. Євгеній Пєтросян, Владімір Винокур, Юрій Гальцев, Юрій Стоянов.

Серед гумористів молодшого покоління агресію рф проти України підтримали Гарік Харламов (Камеді Клаб), Міхаіл Галустян (КВК і шоу “Наша раша”), Іван Ургант.

Отже, які наративи просував російський гумор

 • Українці - недалекі люди, які думають тільки про сало і горілку і носять шаровари;

 • Росіяни знаходяться на значно вищому рівні розвитку, ніж інші народи;

 • У росії потужна ядерна зброя і армія, тому її всі бояться;

 • Російська культура та історія - унікальніша та вища, ніж європейська та американська;

 • Захід та Америка відстають по рівню розвитку від росії;

 • Побутове насилля, алкогольна залежність, пʼяні бійки та бідність - це добре і весело;

 • Україна має повернутись у склад росії, бо “звернула кудись не туди”ʼ;

 • путін - найкращий президент, не те що в Америці;

 • Тільки російська мова звучить нормально, а всі інші - якісь смішні і дивні (особливо українська і мови народів Кавказу).

Як пропаганда діє через гумор і як їй протистояти в такій формі

Головна мета гумору - викликати в людей яскраву емоцію. Саме через неї людям і вкладають в голову потрібний настрій. Гумор став для рф потужним, багатогранним та дієвим методом впливу на масову психіку. Він здатен вимикати в людей критичне мисленні, коли викликає потрібну емоцію, а отже - може змусити сміятися навіть над жартами про збитий малайзійський боїнг, в якому загинули сотні людей.

Як же йому протистояти? Найефективніший спосіб - це не дивитися ніякий російський контент, обмежити до нього доступ дітям та похилим людям, на яких легко впливати.

Ще один спосіб - підвищення медіаграмотності людей через спеціальні програми у школах та вузах, курси для дорослих, тренінги тощо.

Інший метод - дати альтернативу людям, яка змусить не шукати російські шоу. На щастя, останніми роками із цим в Україні проблем немає, адже зараз є чимало стендап-шоу та молодих гумористичних проєктів, які пропонують гумор на будь-який смак та будь-яку вікову категорію. А тим, хто володіє англійською, можуть бути цікавими і західні стендап-коміки та вечірні гумористичні шоу.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW