«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те, яким був 2023-й для міста-ГерояАКТУАЛЬНО.Про роботу міського господарства, процес відбудови Чернігова та участь у цьому міжнародних партнерів, масштаби підтримки ЗСУ. У середу, 27 грудня, відбулась пресконференція в.о. міського голови Олександра Ломако. Очільник міста підсумував 2023-й рік та відповів на запитання журналістів, які цікавлять громаду.

Олександр Ломако

— Чернігівці вистояли. Місто продовжує відновлюватися, підтримувати Збройні Сили України та наближати нашу Перемогу. Думаю, це — найголовніший підсумок 2023 року для роботи міста, місцевої влади та життя громади. Попри тиск збережено місцеве самоврядування. Для всієї України ми стали форпостом боротьби за самоврядування, за демократію та її збереження. На нас дивилася вся Україна і захоплювалася стійкістю чернігівців, — коротко підсував 2023-й рік на початку зустрічі Олександр Ломако.

У 2023-му увага органів місцевого самоврядування була зосереджена на процесах відбудови та ліквідації наслідків бойових дій, поверненню ТЕЦ із понад 20-річної оренди та початку опалювального сезону, налагодженні співпраці з партнерами, підтримці військових.

Освіта

Навчання в очному форматі у цьому навчальному періоді відновлено у 28 школах, за парти сіли понад 23 тис. учнів та учениць (загальна кількість 26 973). Цей показник вдвічі перевищив 2022/2023 навчальний рік, зазначив під час пресконференції очільник міста. Це є найкращим показником ефективності виконаної роботи з відновлення сфери освіти, йшлося під час зустрічі (дистанційно працює тільки школа №4, через відсутність укриття).

Разом зі школами, відновлено роботу вже 41 дитсадка, які відвідує майже 7 тис. дітей, вільними залишаються близько тисячі місць.

У відбудову освіти у 2023 році з міського бюджету вкладено 302 млн 706 тис. грн, з них 60,5 млн грн на укриття. Вагомий внесок зробили партнери міста, профінансувавши ремонтів, придбання обладнання та техніки на суму у понад 78 млн грн.

«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те, яким був 2023-й для міста-Героя , фото-1

Наприклад, SavED допомагає з відновленням школи №20.

Медицина

На підтримку та відновлення цієї сфери виділено у 2023 році 283 млн 881 тис., з яких на медобладнання 126,3 млн. Зокрема, на напрямок реабілітації 69,4 млн.

Тут також допомагали патнери: 120,4 мл грн.

Допомога партнерів у відновленні міста

«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те,..., фото-2, Фото: Чернігівська міська рада

Фото: Чернігівська міська рада

Загалом партнери долучалися до процесу відновлення міста за всіма напрямками. Залучено допомоги на понад 775 млн грн: наприклад, 98,7 млн на освіту, 120 млн охорону здоров'я, 120 млн ТЕЦ, 130 «ОТКЕ», 64 «Чернігівводоканал», 82 млн Латвія передала Чернігову модульні будинки, дитячі майданчики та меблі для дитсадків, 157 млн Червоний Хрест профінансував будівництво модульного містечка.

Також була фіндопомога від міст-партнерів, розповів Олександр Ломако, а у межах співпраці з французьким містом Реймс група дітей, один з батьків яких загинув під час захисту України, відвідала це місто для відпочинку та реабілітації. А ще одна група малечі поїхала з такою ж метою до Сен-Дені, про партнерство з яким є домовленості і сторони готуються підписати офіційну угоду у 2024.

Зміцнювати напрямок співпраці з партнерами, залучати їх для допомоги місту будуть і у 2024-му, зазначив в.о. міського голови, це особливо важливо в умовах, коли можливості бюджету Чернігова стали ще меншими.

«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те,..., фото-3, Фото: Чернігівська міська рада

Фото: Чернігівська міська рада

— Вдячний усім партнерам, які проявили і показали велике серце, допомагаючи Чернігову. У нас власних коштів ніколи б не вистачило для відновлення всіх руйнувань.

Орієнтую всіх, хто працює у міській раді, більш активно й надалі працювати за цим напрямком. У нас вже є суттєві напрацювання по теплогенерації, водоканалу, освіті. Наприклад, тільки наприкінці цього року підписав два Меморандуми на залучення 120 млн грн на ремонти в закладах освіти. Це суттєві кошти, у нас у бюджеті стільки немає.

Підтримка військових

Місто у цьому році підтримувало військових та їх родини. У 2024-му буде продовжено фінансування вже прийнятих напрямків, а також розроблених нових (наприклад, одноразові виплати новобранцям-мобілізованим по 20 тис. грн). Загалом всі їх об'єднують в одну Програму «Повага, підтримка, оборона», яку погодять на найближчому засіданні виконкому, повідомив Олександр Ломако журналістам.

«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те,..., фото-4, Фото: Чернігівська міська рада

Фото: Чернігівська міська рада

— Ми просумували всі Програми, які є в місті, і державні програми, по яким ми отримуємо фінансування, а також ті кошти, які вже передали як громада до держбюджету на фінансування напрямків, пов'язаних з обороною. Загальні цифри по 2023 року: 537 млн 500 тис. грн, з них держбюджет — 244 млн 420 тис. грн (181 млн вже у нас вилучено ПДФО, вони пішли за напрямками закупівлі спецтехніки та обладнання, артилерійських систем), а своїх коштів — 293 млн грн. Орієнтовний обсяг на наступний рік 1 млрд 404 млн: з них, 919 млн — держбюджет, 484 млн — кошти громади Чернігова, які будуть поділені на дві частини: перша — закладена в бюджеті на 2024 рік, друга — залишки 2023-го року, які будемо розподіляти наприкінці січня.

Підтримка армії, в тому числі, і відповідальністі громади Чернігова, наголосив очільник міста.

— Це наша відповідальність підставити плече державі, армії. Якщо ми говоримо про завтрашній день Чернігова, то це головна мета роботи місцевої влади — щоб він був. Без Перемоги і того, що Україна вистоїть, ні про який завтрашній день не може бути й мови. Весь ресурс, який ми можемо, направляємо на армію.

Підтримка чернігівців

Реалізовано та профінансовано у 2023 році і низку міських Програм, спрямованих на підтримку містян. Загалом на цей напрямок виділено з бюджету Чернігова понад 80 млн грн. Зокрема: 5,4 млн на допомогу власникам приватних будинків; 7,3 млн мешканцям багатоповерхової забудови; 4,9 млн компенсація за комунальні послуги власникам пошкоджених осель; 1,4 млн часткова компенсація видатків на ремонт вікон; 13,9 млн виплати членам сімей загиблих захисників; 8,6 млн​​​​​​ підтримка народжуваності; 31 млн виплати-подяки за оборону Чернігова тощо.

Бюджетний процес

Головний фінансовий документ Чернігівської міської територіальної громади на 2024 рік ще не затверджений, Олександр Ломако пояснив, що вплинуло на бюджетний процес.

— Ми напрацювали проєкт бюджету і прийняли його на виконкомі ще на початку листопада. Через рішення Верховної Ради і вилучення ПДФО, змушені були цей проєкт переглянути і дуже суттєво зменшити. Після чого, 4 грудня, подали його начальнику військові адміністрації. 26 грудня ми ці пропозиції отримали (від міської військової адміністрації — ред.), ми їх враховуємо, вони переважно пов'язані з підтримкою ЗСУ та обороноздатністю міста. Відповідно, сьогодні робота над цим проєктом буде завершена і ми готові завтра до його ухвалення, якщо буде погодження цього проєкту МВА. В такій комунікації, частково співпраці, цей бюджетний процес затягнувся на кінець грудня, але це з причин, не пов'язаних з роботою місцевої влади, пояснив очільник міста.

«Для мене головна відповідальність, щоб все у місті працювало, незважаючи на наявність двох органів», — Олександр Ломако про спіпрацю з МВА

Відповів Ломако і на питання журналістів про співпрацю Чернігівської міської ради з міською військовою адміністрацією.

«Чернігівці вистояли. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати Перемогу», — Олександр Ломако про те,..., фото-5, Фото: Чернігівська міська рада

Фото: Чернігівська міська рада

— Кілька разів під загрозою були окремі аспекти життєдіяльності міста. Наприклад, у вересні були за крок, що у місті перестануть вивозити сміття, через те, що військова адміністрація не погоджувала Програму, прийняту міською радою по компенсації цих послуг «АТП-2528». В листопаді-грудні в місті міг зупинитися громадський транспорт. Потрібно було додаткове фінансування і, знову ж таки, не було погодження МВА. Вчора, майже о 18-й годині вечора, ми це питання вирішили.

Доводиться десь використовувати дипломатичні навички для того, щоб переконувати. Для мене головна відповідальність, щоб все у місті працювало, незважаючи на наявність двох органів, які відповідають за бюджет. Різниця в тому, що ми, місцева рада і виконком, обрані і маємо головну відповідальність перед чернігівцями, а військова адміністрація — призначені й у них інший рівень відповідальності перед тими, хто їх призначав.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW