Святий вечір відзначатимуть 24 грудня: які страви мають бути на століПереважна більшість українців збирається відзначати Різдво у 2023 році за новим церковним календарем, тобто 25 грудня.

За давньою традицією, належне різдвяне святкування починається ще ввечері напередодні Різдва з духовних і матеріальних приготувань. Вечір цей зветься Святим чи Свят-Вечором, що припадає за новим календарем на 24 грудня.

Святвечір — це вечір, коли українці за традицією збираються родинами на спільну вечерю. Ця вечеря є особливою, саме до неї готують 12 традиційних страв, кожна з яких має своє значення. Таку кількість пов’язують із 12 апостолами. Приготування страв в давнину розпочиналося із ранку і до появи першої зірки. Традиційно вважається, що страви мають бути пісними і їх має бути саме 12. Цей день слід провести в молитвах, подяці, смиренні й передчутті світлого свята.

У Святвечір із появою першої зірки українці сідають за щедрий, але пісний стіл.

Журналістка 032.ua підготувала добірку страв, які найчастіше готуються українці і перелік предметів, які мають бути на столі.

Кутя – це, безперечно, найважливіша страва цього вечора. Її готують із немеленої пшениці, рису, вівса або ячменю та солодкої добавки – меду, цукру, родзинок, варення, цукатів, сухофруктів (зерно в куті символізує вічне життя і достаток, а солодкість – символ райського блаженства). За давнім звичаєм, першим кутю за столом куштував господар.

Святий вечір відзначатимуть 24 грудня: які страви мають бути на столі , фото-1

Також обов’язково на святковому столі мають бути:

Свічка. Горіння свічки – це свідчення віри, приналежності людини до Божественного світла. Свічка супроводжує віруючу людину від Хрещення до смерті. Це – символ готовності людини до зустрічі із Богом.

Сіль. Без неї не можна відчути повноти смаку страви. Так і людина не може творити справжнього добра, не перебуваючи в гармонії з Богом.

Часник. Його кладуть на чотири кути столу під скатертину, щоб відігнати від родини і хати злих духів. Це символ очищення від гріха, який отруює людське життя, символ родючості і здоров’я.

Обов’язковим елементом на різдвяному столі є також узвар — солодкий відвар, компот із сушених фруктів і ягід.

Дуже часто українці також готують пісний борщ, рибу, мариновані гриби, вареники. Зокрема, вареники символізують ситість і достаток. Вареники подають змащеними олією, засмаженою цибулею або з грибною підливою. У західних регіонах України на Святвечір готують із різними начинками.

Святий вечір відзначатимуть 24 грудня: які страви мають бути на столі , фото-2

Голубці - сама назва цієї страви вказує на символічність. Голуб приносить мир та злагоду. Крім того, це страва з капусти, що є символом єднання навколо однієї основи, стабільності та сили.

Тушена капуста з грибами - капуста символізує єднання навколо однієї основи. Тому страв з капусти, як і з грибів, так багато на столі у Святвечір.

Квасоля - страви з квасолі та гороху на Святвечір символізують весну, яка завжди відроджується в людині після занепаду.

Оселедець. Риба - це символ християнства. Тому обов'язково серед 12 різдвяних пісних страв повинні бути і страви з риби.

Пампушки. Пампухи на столі - це символ свята та солодкого життя.

Святий вечір відзначатимуть 24 грудня: які страви мають бути на столі , фото-3

Капусняк - готують з квашеної капусти (як символу простоти, міцності і єдності навколо Ісуса Христа).

Карачун, калач або хліб - предки називали його символом смерті та подальшого воскресіння. Пояснювалося це тим, що зерно спочатку сіють у землю, де воно “помирає”, а потім проростає та дає плоди (ніби “воскресаючи”).

Які страви заборонені на Святвечір

За правилами посту, на святковому столі не має бути: екзотичних продуктів; м'яса; алкогольних напоїв.

Традиції:

Святий Вечір – передує Різдву і є останнім днем ​​посту.

На Святий Вечір заведено готувати 12 страв, але всі вони повинні бути приготовлені без молока, масла, сметани і яєць, тобто пісні страви.

У Святий Вечір на столі обов’язково має бути кутя.

Також прийнято кутю відносити своїм хрещеним батькам в цей вечір. Хрещені у відповідь на принесену кутю або, як це ще називають, вечерю, зазвичай дарують подарунки, гроші чи частування у відповідь. Бажано, щоб за столом у Святвечір збиралася вся родина.

Цього вечора прийнято поминати всю покійну рідню. Бажано, щоб в Святий Вечір вечеря починалася з внесення в будинок снопа пшениці або жита. Цей сніп називають ще дідухом, колядою або дідом, і він уособлює добробут сім’ї. Сніп ставлять в кутку столу зі стравами.

Також на столі у Святий Вечір обов’язково повинна бути свічка, і її запалювати повинен господар будинку.

За стіл в Святий вечір потрібно сідати тільки з появою першої зірки на небі. Бажано перед тим, як почати вечеряти, прочитати молитву «Отче наш».

Під час вечері заборонено багато і голосно розмовляти, а також виходити з-за столу. Неодруженим парубкам і незаміжнім дівчатам не можна сідати на кут стола, а то залишаться без пари.

Читайте також: Куди піти у Львові на Різдво: перелік подійAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW