Цього разу поговоримо про те, як для маніпуляції та обману використовують відео в TikTok.
Якщо говорити про формат - це короткі ролики, на яких справжні кадри із українськими телеведучими і накладений голос, згенерований штучним інтелектом, або просто зроблений начиткою.
Наведемо декілька прикладів того, про що найчастіше говорять у цих відео: «Уряд хоче погасити боргів українців на 500 тисяч гривень», «субсидія буде всім», «8000 грн єдиноразової допомоги дітям до 18 років», «матусі, які в декреті, отримають по … грн», «усі пенсіонери після 60 років отримають допомогу», «Акція від українських мобільних операторів: рік безкоштовного користування мобільним інтернетом та мобільним звʼязком», «Україна стане членом НАТО уже цього тижня», «Продаж землі онлайн за унікальною ціною» - продовжувати можна довго.
Зазвичай ті, хто створює таке відео, посилаються на Уряд, Верховну Раду, міжнародні організації, мобільних операторів, різноманітні фонди, але вся інформація не відповідає дійсності. Перевірити це доволі легко - почати гуглити і шукати по офіційним джерелам.
Особливості маніпуляцій, які закидають у Tik Tok, у тому, що їх авторів не притягують до відповідальності за це, адже сторінки, зазвичай, позиціонують себе не як ЗМІ, а як особисті сторінки. Окрім того, відео у цій соцмережі дуже легко залітають в рекомендації. Також фейки доповнюють емоційним описом, додають музику та візуалізацію, це теж притягує читачів та глядачів.
Порада до всіх користувачів соцмереж - перевіряйте отриману інформацію, звертайтеся до першоджерел та не ведіться на емоційність поданої інформації.