У березні 2023 року група з 41 народного депутата з фракції "Слуга народу" на чолі з Єгором Чернєвим ініціювала проєкт закону №9141. Зараз проєкт закону направили на підпис президенту.
Закон передбачає спрощення процедури отримання статусу УБД. Військові мають подати заяву до комісії Міністерства оборони разом з необхідними документами. Але якщо деякі потрібні для подання документи відсутні, то комісія при Міноборони має самостійно запросити їх в органу, який ними володіє, - пояснюють аналітики Центру спільних дій.
Згідно з цим законопроєктом, необхідні дані орган зобовʼязаний надати протягом 15 днів з дня отримання запиту. Комісія приймає рішення про надання статусу УБД не пізніше ніж через 10 днів після отримання потрібних документів.
Подати заяву для присвоєння статусу УБД можна в паперовій або через "Дію". Ще передбачається, що це можна буде зробити через Єдиний державний реєстр ветеранів війни, але його запустять лише після закінчення війни, заявляє міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
Так само законопроєкт спростить рідним військових, які загинули на війні, отримання статусу члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України. У цю категорію потрапляють батьки, подружжя та діти. Сім’ї загиблих військовослужбовців можуть претендувати на 15 млн гривень, добровольців, які не були оформлені – на понад 2 млн. Щоб отримати такий статус, треба звернутися у такому ж порядку, як для отримання УБД. Документи, яких бракуватиме, комісія має домогтися у відповідного органу.
Учасники бойових дій мають право на такі пільги: безоплатний проїзд у транспорті, пріоритетне право на отримання медичної допомоги, знижки на оплату комунальних послуг та житла, виплати від держави.
Однак, проєкт закону має недолік. Він не визначає дії комісії при відсутності запитуваних документів.
Довідка:Центр спіольних дій - громадська організація, яку заснували у 2009 році. У 2020 році Центр спільних дій почав працювати як аналітично-адвокаційна організація, яка займається аналізом рішень влади, державних та місцевих політик.